Jak nie przegrzać dziecka - 8 rad

dziecko na łące fot. Fotolia
Dziecko nie powie ci, że jest mu za gorąco. Dlatego już teraz poznaj rady doświadczonych mam, które pomogą ci nie dopuścić do przegrzania malucha!
/ 13.05.2013 16:02
dziecko na łące fot. Fotolia

1. Chłodne rączki? Co z tego!

Jeśli masz wątpliwości, czy dziecko nie marznie, nie sugeruj się temperaturą jego rączek lub nóżek, tylko dotknij skóry na karczku. Powinna być przyjemnie ciepła. Jeśli jest rozgrzana i wilgotna, dziecku jest za gorąco i mogą się na niej pojawić potówki.

2. Czym przykrywać maluszka, gdy śpi?

Podczas upałów okrywanie dziecka czymkolwiek może się wydawać zbędne. Ale podczas snu temperatura ciała się obniża i dziecku jest przyjemniej pod przykryciem. Gdy jest gorąco, kołderkę zastąp lekkim przewiewnym materiałem – bawełnianym ażurowym kocykiem lub tetrową pieluszką. Niektóre dzieci bez względu na pogodę lubią być zawinięte w kokonik. Owinięcie cienkim materiałem sprawia, że czują się bezpieczniej. Jednak gdy na dworze jest gorąco, staraj się nie opatulać dziecka zbyt szczelnie.

3. Czy dziecko może leżeć bez pieluszki?

Wyswobodzona z pieluszki skóra lepiej oddycha. Dziecko może tak poleżeć od czasu do czasu, bo to dobry sposób, by uniknąć kłopotliwych odparzeń. Ponieważ jednak noworodki siusiają bardzo często – nawet do 20 razy na dobę – lepiej, by pupa zbyt długo nie była bez ochrony. Wilgotna skóra na pośladkach może sprawić, że mimo wielkiego upału dziecko się przeziębi. Lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie dziecka w niedopiętej pieluszce – wilgoć w nią wsiąknie, a powietrze będzie miało lepszy dostęp do skóry.

3. Ile ubranek musi mieć na sobie noworodek?

To zależy od temperatury powietrza. Najlepiej kierować się prostą zasadą: maluszkowi zakładamy tyle samo warstw, ile ma na sobie mama, plus jedną dodatkową, czyli przykrycie (jest potrzebne, ponieważ dziecko większość czasu śpi). Jednak nawet podczas bardzo upalnego lata mogą zdarzać się spore różnice temperatur i warto mieć w zapasie dodatkowe ubranko lub coś do przykrycia, np. gdy wychodzicie na spacer późnym popołudniem. Zanim wrócicie do domu, może zastać was wieczorny chłód.

4. Co powinno się znaleźć w letniej wyprawce?

Latem noworodek nie potrzebuje zbyt wielu ubranek. Na pewno warto kupić kilka sztuk body z krótkim rękawkiem lub na ramiączkach i tzw. pajacyki. W rezerwie można mieć śpioszki i kaftaniki, a także cieniutkie bawełniane czapeczki. Na chłodniejsze dni przyda się coś cieplejszego do przykrycia, ewentualnie sweterek.

5. Kiedy potrzebna jest czapeczka?

Dawniej cienką bawełnianą czapeczkę obowiązkowo zakładano maluszkowi i na dworze, i w domu. Teraz zalecenia są inne. W mieszkaniu dziecko nie musi jej nosić, wyjątkowo można zakładać ją jedynie na około pół godziny po kąpieli. Gdy dziecko wychodzi na spacer, czapeczka jest potrzebna, by osłonić uszy przed ewentualnym wiatrem. Ale jeśli jest gorąco, a maluszek leży w zacisznym wózku z postawioną budką, może mieć gołą główkę.

6. Na co zwrócić uwagę, kupując ubranka?

Poza fasonem i miniaturowymi rozmiarami, który rozczulają wszystkie młode mamy, wybieraj ubranka, które są:
  • przewiewne – czyli uszyte z naturalnych materiałów (najlepsza jest czysta bawełna). W nich skóra może oddychać, a więc trudniej o przegrzanie. Ubranka uszyte ze sztucznych tkanin utrudniają dostęp powietrza, a nawet mogą doprowadzić do powstania na skórze potówek czy odparzeń.
  • w odpowiednim rozmiarze – ubranko nie może być zbyt ciasne ani zbyt obszerne. Gdy materiał pofałduje się na plecach, będzie odgniatał się na skórze, doprowadzając dziecko do łez.
  • w jasnych kolorach – najlepsze są białe, barwniki, którymi farbuje się materiały, mogą podrażniać skórę.

7. Czy na noc przebierać dziecko w piżamkę?

Noworodek nie musi mieć oddzielnych ubranek na dzień i na noc. Idealny rozwiązaniem do spania jest pajacyk – bardzo łatwo założyć go dziecku. Najwygodniejszy model ma zapięcie na zatrzaski z przodu na całej długości, a także na nogawkach. Ubranka z zapięciem na plecach nadają się dla dzieci, które umieją już siedzieć.

8. Tylko w cieniu

Noworodka nie można wystawiać na słońce. Kontakt z nim może być niebezpieczny nie tylko dla skóry dziecka, która nie umie się bronić przed szkodliwym działaniem promieni UV (filtry przeciwsłoneczne też są zabronione), ale też dla wzroku. Duże dawki słońca mogą przyczynić się do rozwoju krótkowzroczności. Unikaj spacerowania w słońcu, stawiaj budkę w wózku lub osłoń dziecko parasolką, aby promienie nie padały prosto na nie. Unikaj spacerowania w upalne południowe godziny. Od 11.00 do 17.00 najlepiej pozostać w domu.

Redakcja poleca

REKLAMA