POLECAMY

Jak dobrze przygotować się do ciąży?

Witam, mam prawie 26 lat i tak za 6 do 9 m-cy chcemy z moim narzeczonym rozpocząć starania o maleństwo.
Jak dobrze przygotować się do ciąży?

Witam, mam prawie 26 lat i tak za 6 do 9 m-cy chcemy z moim narzeczonym rozpocząć starania o maleństwo. I w związku z tym moje pytanie. Co powinnam w tym czasie zrobić by jak najlepiej przygotować się do ciąży? Jakie badania wykonać i z jakim czasowym wyprzedzeniem przed planowanym zajściem w ciążę? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam.
Agata

1. Odwiedź swojego lekarza ginekologa. On wykonując badania usg i badanie ginekologiczne oceni Twój stan np. czy nie ma jakieś nadżerki, grzybicy, torbieli itd., które należałoby wyleczyć.
2. Jeśli nie chorowałaś na różyczkę, wykonaj badanie na obecność przeciwciał. Choroba ta stanowi wielkie zagrożenie dla płodu zwłaszcza w początkach ciąży. Jeśli wynik będzie ujemny, wskazane zaszczepić się przeciwko tej chorobie. UWAGA!!! trzy miesiące po zaszczepieniu NIE WOLNO ZAJŚĆ W CIĄŻĘ!! Badanie na toksoplazmozę wykonaj również.
3. Jeśli palisz lub pijesz - jak najszybciej z tym zerwij!!
4. Zmniejsz stres w swoim życiu. Zadbaj o równowagę między pracą a relaksem.
5. Odwiedź stomatologa!
6. Właściwa dieta - bogata w kwas foliowy. Jego odpowiedni poziom ogranicza występowanie wad cewy nerwowej u płodu. Trzy miesiące przed zapłodnieniem możesz już zażywać kwas foliowy. Produkty bogate w kwas foliowy to: warzywa zielonolistne, wątróbka cielęca, fasola, soczewica i owoce.
7. Jeśli chorujesz na jakieś schorzenia np. cukrzycę, astmę itp. decyzję zajścia w ciążę omów ze swoim lekarzem ogólnym.

Ważne, żeby przyszły tatuś też się przygotował. Rzucił papierosy i alkohol. Musi też zdrowo się odżywiać podobnie jak ty. Niewłaściwe odżywianie ma negatywny wpływ na funkcjonowanie układu rozrodczego zarówno kobiety jak i mężczyzny np. niedobór cynku może powodować niepłodność, a niedobór kwasu foliowego – wady cewy nerwowej.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)