Eliminacja alergenu to najlepszy sposób na uniknięcie problemów (jakich, przeczytaj w ramce na dole). Dlatego rozszerzając dietę córeczki, przede wszystkim unikaj tego, czego z powodu jej uczulenia sama wystrzegałaś się, karmiąc piersią: mleka oraz jego przetworów.
Co jeszcze powinnaś zrobić?
1. Nowe pokarmy wprowadzaj pojedynczo... Rób to co kilka dni, a nawet co tydzień. Dzięki temu, jeśli pojawią się niepokojące objawy (np. wysypka, ból brzucha, biegunka), łatwiej namierzysz ewentualnego winowajcę.2. ...i w małych ilościach Na początek wystarczy jedna–dwie łyżeczki.
uważaj na potencjalne alergeny, przede wszystkim białko jajka, ryby morskie, owoce cytrusowe i orzechy. Wprowadzaj je nieco później niż u zdrowych niemowląt (najlepiej uzgodnij to z lekarzem).
4. Nie podawaj mleka koziego Jest równie silnym alergenem jak mleko krowie. Nie jest także aż tak wartościowe jak wynika z reklam, bo kozy jedzą mało wartościowy pokarm.
5. Uważaj na cielęcinę i wołowinę Dziecko może po nich dostać wysypki. Malcowi, które ma alergię na mleko, lepiej podawać mięso z królika, indyka, kurczaka i jagnięcia.
6. Czytaj etykietki Mleko może być m.in. w rogalikach maślanych oraz w wielu innych produktach, nawet takich, gdzie nikt się go nie spodziewa, np. w parówkach. Wyklucz produkty, w których skład wchodzi także serwatka, maślanka czy mleko w proszku.
7. Korzystaj z preparatów mlekozastępczych Można przyrządzać na nich kaszki kukurydziane i ryżowe, dodawać je do zupki jarzynowej, ziemniaków i innych warzyw, a starszym dzieciom przyrządzać na nich naleśniki, placuszki itd. porozmawiaj z lekarzem o podawaniu wapnia dziecku Nie jest to konieczne, jeśli malec dostaje mieszanki mlekozastępcze.