POLECAMY

Dni płodne

Witam serdecznie, mam pytanie może nieco głupie, ale nie rozumiem kwestii związanej z dniami płodnymi. czy jeśli, mając okres 1 września, gdzie dni płodne przypadały na termin 10-18 września, w chwili obecnej, czyli 23 września nie mam żadnych szans na zajście w ciążę??
Dni płodne

Witam serdecznie, mam pytanie może nieco głupie, ale nie rozumiem kwestii związanej z dniami płodnymi. Czy jeśli, mając okres 1 września, gdzie dni płodne przypadały na termin 10-18 września, w chwili obecnej, czyli 23 września nie mam żadnych szans na zajście w ciążę?? Ile jest prawdy w tym że kobieta ma tylko 1 dzień bezpieczny, gdzie nie ma ryzyka zajścia w ciążę, i proszę mi wyjaśnić regułę płodności w dni niepłodne :)


sylvie

Metoda kalendarzowa Ogino-Knausa:

Cykl miesiączkowy liczymy od pierwszego dnia krwawienia. Pierwszy dzień miesiączki to pierwszy dzień cyklu. Przynajmniej przez około pół roku należy notować długość kolejnych cykli. I dopiero wtedy (jeśli okres jest regularny) kobieta zna swój cykl i czas jego trwania. Mniej więcej w jego połowie występuje jajeczkowanie. Z jajnika uwalnia się komórka jajowa zdolna do zapłodnienia. Wtedy to może dojść do zapłodnienia. Moment ten nazywamy owulacją.

Komórka jajowa żyje przeciętnie 12-48 godzin. By nie zajść w ciążę, stosując tę metodę, kobieta musi dokładnie ustalić kiedy występuje owulacja (około 12-14 dzień). Znając te dane, należy wziąć jeszcze pod uwagę czas przeżycia komórki jajowej i plemników oraz dodać dwa dni przed spodziewaną owulacją i 2 dni po niej. To okres płodny 10-18 dzień cyklu.
Aby uniknąć ciąży, należy wstrzymać się od kontaktów w tym czasie. Metoda ta jest przydatna dla kobiet regularnie miesiączkujących. Długość cykli może się zmieniać po porodzie, chorobie, podróży, na skutek zmiany klimatu, przeżyć silnych stresów. Wtedy także zmienia się termin jajeczkowania!!!
Dzień owulacji najlepiej obliczyć odejmując 14 dni od średniej długości trwania 6 ostatnich cykli.

Jeśli wszystko jest jak „w zegarku” co miesiąc - nie ma żadnej choroby, stresu itp. to poza okresem dni płodnych nie ma szans na zajście w ciążę. Położnictwo to dziedzina, w której różnie bywa.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/5 lat temu
a po okresie jest płodny dzien
/5 lat temu
21 kochalam sie ze swoim chlopakiem bez zabespieczenia ,doszlo do wytrysku 26 tego samego miesiaca doslalam miesiaczki,czy moge byc w ciazy ???miesiaczki mam zazwyczaj regularne i zazwyczaj trwa ona 7 dni ...kiedy wychodza mi dni plodne ..?prosze o odpowiedz
/5 lat temu
??/
POKAŻ KOMENTARZE (4)