Dieta mamy

Witam, jestem w 9. miesiącu ciąży i zastanawiam, co powinnam, a czego nie powinnam jeść, karmiąc noworodka?
/ 18.05.2009 13:48
Dieta mamy

Witam, jestem w 9. miesiącu ciąży i zastanawiam, co powinnam, a czego nie powinnam jeść, karmiąc noworodka? Pozdrawiam.


MoniqJest pewna gama składników, których należy unikać w czasie karmienia piersią. Do nich należą:
- owoce cytrusowe (można je wprowadzić, gdy maluszek ma około3-ech miesięcy),
- czekolada, orzechy, truskawki - są to alergeny, które często uczulają dziecko,
- smażone potrawy,
- pokarmy wzdymające, tzn. kapusta, groch, fasola,
- przetwory mleczne - na które dzieci często są uczulone,

Generalnie zasada jest taka, że to, co pani będzie jeść, należy wprowadzić stopniowo do swojej diety na zasadzie eksperymentu, tzn. jednego dnia zje pani kanapkę z plastrem wędliny i będzie pani obserwować maluszka, czy nie występuje wysypka na twarzy, czy nie ma kolki lub biegunki - jeśli nic takiego się nie będzie działo, to na drugi dzień może pani dołożyć pomidorka na kanapkę :).
Nowe produkty najlepiej wprowadzać rano lub w porze obiadowej, ponieważ jeśli dany składnik "nie podpasuje" maluszkowi, to różne objawy, np. kolka może wystąpić wieczorem, a nie w nocy (mama nie pośpi wówczas). Produkty warto wprowadzać stopniowo a nie kilka na raz, bo potem mamie trudno określić, który składnik mógł być przyczyną reakcji alergicznej.
Jeśli chodzi o produkty, które wymieniłam wyżej - też nie są całkowicie zakazane - ale z nimi należy obchodzić się ostrożnie :).
Przetwory mleczne, takie jak jogurty, sery itd. należy ograniczyć do 2 szklanek dziennie (łącznie).
Soki owocowe (nektary) z kartonów należy pić w rozcieńczeniu 1/3 szklanki soku i 2/3 szklanki wody. Początkowo powinny to być soki z owoców takich jak: jabłka, aronia, porzeczka, dopiero w następnej kolejności cytrusy.
W obecnym czasie ostrożnie z nowalijkami - chyba że zna pani ich pochodzenie, np. z własnego ogródka lub od sąsiada, ponieważ te w sklepach mają dużo nawozu. Proszę przeczytać inne odpowiedzi na podobne pytania:).

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna