POLECAMY

Codzienna pielęgnacja niemowlęcia

Mam kilka wątpliwości co do sposobu pielęgnacji niemowlaka nakreślonego przez lekarza pediatrę. A mianowicie uważa on, że kąpiel niemowlęcia (4 - miesięcznego) nie jest konieczna ponieważ zmywa ochronny płaszcz bakterii ze skóry dziecka, spacery zaleca po 17, 18-tej (nadmieniam, że nie ma upałów 30, 40 stopniowych).
Codzienna pielęgnacja niemowlęcia

Mam kilka wątpliwości co do sposobu pielęgnacji niemowlaka nakreślonego przez lekarza pediatrę. A mianowicie uważa on, że kąpiel niemowlęcia (4-miesięcznego) nie jest konieczna ponieważ zmywa ochronny płaszcz bakterii ze skóry dziecka, spacery zaleca po 17, 18-tej (nadmieniam, że nie ma upałów 30, 40 stopniowych). Czy zdrowe niemowlę nie powinno być kąpane codziennie i jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu? Czy kąpiel bez żadnych preparatów myjących (ani szamponu do główki ani żelu do kąpieli) a jedynie z dodatkiem preparatu oilatum wystarcza by dostatecznie dbać o czystość skóry dziecka?

Nikuś

Czy mam podważać opinię pediatry? Jednak trochę się z nim zgadzam. Nie ma potrzeby codziennego kąpania niemowlęcia, ale zawsze należy wykonać wieczorną toaletę całego ciała zwłaszcza teraz latem. Przeprowadzono już wiele badań, że kąpanie się kilka razy dziennie czy codziennie prowadzi do „niszczenia” warstwy ochronnej naszej skóry. Oczywiście to pani wie najlepiej czy np. dziś pani maluszek koniecznie musi być wykąpany czy wystarczy tylko toaleta ciała. To pani decyduje o tym czy kapać codziennie czy też nie. Owszem ważne jest przebywanie malucha na świeżym powietrzu, ale latem promienie słoneczne są bardzo szkodliwe dlatego należy ostrożnie dozować dawki słońca. Na spacer najlepiej wybrać się najpóźniej do godziny 11.00 a potem po 17.00 – nawet jeśli nie ma upałów 30-40 stopni Celsjusza. Skóra dziecka jest bardziej wrażliwa niż nasza i bardziej podatna na oparzenia słoneczne. Proszę pamiętać o stosowaniu kremów przeciwsłonecznych, czapeczki czy chusteczki na główkę i lekkiego przewiewnego ubranka. Istotne jest pojenie dziecka w czasie spacerku.
Myślę, że do utrzymania ciałka maluszka w czystości wystarczy tylko dodatek preparatu oilatum, ale dodanie odrobiny kosmetyku przeznaczonego do pielęgnacji niemowlęcia nie zaszkodzi.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
my kąpiemy tylko w oilatum soft i nie dolewamy do wanienki niczego innego