Dzieci noszone w chustach mniej płaczą
Noszone dzieci są spokojniejsze, ponieważ ich największe potrzeby miłości, ciepła i poczucia bezpieczeństwa są zaspokojone. Noszenie w chuście to możliwość uczestniczenia malucha w każdym ruchu bliskiej osoby, ale jednocześnie ochrona przed nadmiarem bodźców wewnętrznych i zewnętrznych.
Amerykański pediatra, dr Benjamin Spock, autor książki "Baby and Child Care"- swoistej biblii dla rodziców, podkreśla znaczenie instynktu rodzicielskiego oraz kontaktu fizycznego w wychowaniu niemowlęcia. Opisuje on dwóch lekarzy, Johna Kennela i Marshalla Klausa, którzy w indiańskiej wiosce w Gwatemali całymi miesiącami obserwowali małe dzieci wychowywane w prymitywnych warunkach . Podkreślają oni, że praktycznie nie spotkali tam wymiotujących, płaczących, nerwowych i cierpiących na kolkę niemowląt.
Bliskość to najlepsza inwestycja w rozwój malucha!
Dzieci, które miewają kolki, a są noszone w chuście mniej płaczą
Kolka to nagły napad trudnego do ukojenia płaczu połączonego z prężeniem się, podkurczaniem nóżek, wzdęciem brzuszka oraz częstą odmową ssania piersi. Należy wówczas nosić dziecko w pozycji, która przynosi mu ulgę.
Dzieci noszone w chuście szybciej się uczą
Jeśli dzieci spędzają mniej czasu na płakaniu i marudzeniu, to co robią z wolnym czasem? Uczą się! Dzieci noszone w chuście spędzają więcej czasu w stanie cichego czuwania. Jest to stan behawioralny, w którym maluch czuje się najbardziej zadowolony i może najlepiej nawiązywać kontakty z otoczeniem. Można to nazwać optymalnym stanem dla uczenia się. Naukowcy również twierdzą, że dzieci noszone wykazują zwiększoną czujność wzrokową i słuchową.
Dzieci noszone w chuście to pewni swojej wartości dorośli
"Zauważyłem w mojej rodzinie, że nasze najbardziej wymagające dzieci - te, które często były noszone na rękach kiedy były małe - wyrosły na najbardziej samodzielne, ze wszystkich moich dzieci! To działa!" dr Sears.
Miłość, jaką dajesz dziecku od kiedy pojawi się na świecie, procentuje przez całe jego życie!
Dzieci noszone w chuście są bardziej zorganizowane
W organizmie malucha wszystko jest automatycznie regulowane przez łono matki. Narodziny chwilowo zakłócają tą organizację. Po narodzinach każdy regularny rytm rodziców przywraca tę chwilowo utraconą równowagę.
Dzieci noszone w chuście są mądrzejsze
Doświadczenia środowiskowe stymulują rozgałęzianie i łączenie się nerwów, co wspomaga wzrost i rozwój mózgu. Dziecko aktywnie uczestniczy w tym co robi matka, a jego rozwijający się mózg przechowuje nieprzebrane doświadczenia, zwane wzorcami zachowań.
Rodzice noszący swoje pociechy w chustach są szczęśliwsi
Dzięki chuście rodzice stale mogą być z dzieckiem nie rezygnując z codziennych zadań i przyjemności. Chusty przydają się za każdym razem, kiedy nosi się malucha na rękach - zdecydowanie odciąża rękę i kręgosłup zmęczonej mamy, taty lub innej bliskiej osoby.
Chusta może zastąpić spacerówkę, fotelik bujany, kojec, plastikowe nosidło. Używa się jej zawsze wtedy, gdy się stoi, chodzi czy też siedzi z ulubioną książką na tarasie.