POLECAMY

Sprawdź, jaki charakter ma twoje dziecko!

Płaczliwy nerwusek czy ocean spokoju. Rozważny flegmatyk albo żywe srebro... Jak myślisz, na kogo wyrośnie twoje maleństwo? Sprawdź!
Sprawdź, jaki charakter ma twoje dziecko! fot. Panthermedia

Temperament od urodzenia

Dziecko przychodzi na świat z określonymi potrzebami. Jedno lubi bardzo stymulujące otoczenie, drugiemu do szczęścia konieczny będzie tylko spokój. Przyczyna takich różnic tkwi w indywidualnej wrażliwości komórek nerwowych, której – nawet gdybyś się bardzo starała – nie zmienisz. Lepiej będzie, jeśli swój wysiłek włożysz w zaakceptowanie usposobienia malucha. Nie obawiaj się, że wychodząc naprzeciw jego potrzebom, rozpieścisz go. Przeciwnie – twoja akceptacja pomoże mu w przyszłości przezwyciężać słabości.

Pierwsze sygnały

Chciałabyś, aby maluch powiedział ci coś o sobie? Ależ robi to cały czas! Tylko że po swojemu. Według psychologów, obserwując już czteromiesięczne dziecko, możemy dość dokładnie określić jego temperament. Zobacz, na co zwracać uwagę.

Wrażliwość
Są maluchy, którym nigdy nie przeszkadza ani światło, ani hałas. Ale są też i takie, które śpią czujnie jak zając i budzi je dosłownie wszystko, np. odgłosy szumu ulicznego za oknem albo guzik na plecach śpioszków. Jeśli jesteś mamą takiego małego wrażliwca w każdej nowej dla niego sytuacji sprawdzaj, czy ilość bodźców, jaka do niego dociera, nie jest za duża.

Chęć zdobywania nowych doświadczeń
Co zrobił maluch, gdy pierwszy raz przekręcił się na brzuszek? Znieruchomiał z wrażenia czy od razu próbował powtórzyć doświadczenie? Zwróć też uwagę, w jaki sposób dziecko reaguje na innych ludzi, ale pamiętaj, że nawet największe zuchy mniej więcej w ósmym miesiącu wchodzą w okres lęku przed obcymi.

Intensywność reakcji
Jeśli dziecko wybucha płaczem z byle powodu, oznacza to, że potrzebuje przede wszystkim spokoju. Taki nadwrażliwy maluch szóstym zmysłem w sekundę wyczuwa twoją złość albo zdenerwowanie, dlatego postaraj się powściągnąć nerwy. I jeszcze jedno: możesz mieć pewność, że jeśli w ciągu dość krótkiej chwili nie zareagujesz na jego płacz, potem długo nie da się uspokoić.


Umiejętność skupienia
Gdy twoje dziecko co chwilę odrywa się od piersi, aby rozejrzeć się wokół, możesz się spodziewać, że z taką samą trudnością będzie przychodziło mi w późniejszych latach skupianie się na zabawie, a potem na nauce. Na szczęście umiejętność koncentracji można ćwiczyć!

Nastrój
Notuj, co wprawia dziecko w dobry humor. Dzięki temu poznasz je lepiej i w przyszłości (a przecież jeszcze wiele przed wami!) opieka nad nim będzie łatwiejsza.

Zdolność do adaptacji
Maluch często sprawia wrażenie przestraszonego czy raczej szybko adaptuje się do nowej sytuacji? Obserwuj go uważnie. Dzięki znajomości tej cechy dziecka łatwiej podejmiesz decyzję np. co wybrać: nianię czy żłobek.

Typy osobowości dziecka

Łatwe
Szybko dostosowuje się do nowych sytuacji, nie boi się nieznanych osób. Rzadko reaguje silnym i długotrwałym krzykiem lub płaczem. Zwykle jest
w radosnym nastroju. Ma stałe pory jedzenia, spania, toalety i aktywności. Do tej grupy należy 40 % dzieci.

Trudne
Bardzo wrażliwe, na każdą zmianę reaguje silnymi emocjami (np. głośnym i długotrwałym płaczem). Nawet zmiana światła, drobny hałas za oknem lub mokra pielucha mogą wyprowadzić je z równowagi. Często ma nieregularne pory spania i posiłków. Właśnie takie jest nawet co dziesiąte dziecko.

Rozgrzewające się
Nie najlepiej znosi zmiany w otoczeniu, ale z czasem przyzwyczaja się do nich. Wobec innych osób jest nieśmiały i wstydliwy. Niezadowolenie pokazuje grymasem na twarzy lub chwilowym marudzeniem, rzadko długotrwałym płaczem i krzykiem - takich dzieci jest ok. 15%.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)