Atopowe zapalenie skóry - kosmetyki dla dziecka

Podrażniona, przesuszona i swędząca - taka jest skóra malucha z AZS. Zobacz, jak jej ulżyć dzięki kosmetykom!
/ 27.02.2013 16:35
Kiedy na skórze bobasa pojawiają się krostki, część rodziców to bagatelizuje, a część wprowadza restrykcyjną dietę albo eksperymentuje z kosmetykami. Nie idź w ślady ani jednych, ani drugich, lecz wybierz się z malcem do lekarza. Bo jeśli to atopowe zapalenie skóry (AZS), potrzebne będą leki i dobre kosmetyki.

Najczęstsze objawy AZS

AZS to wyjątkowo dokuczliwa choroba. Bo po pierwsze, nie da jej się pozbyć w krótkim czasie, jak np. anginy czy ospy. Trwa latami (na szczęście większość dzieci w końcu z niej wyrasta). Po drugie, objawy nie należą do przyjemnych:

Sucha skóra
Miejscami staje się szorstka i wyjątkowo wrażliwa. Krostki i łuszczące się plamy, a czasem także sączące się pęcherzyki, nadżerki i strupki. U niemowląt widać je najczęściej na policzkach, we włosach, w cięższych przypadkach także na całej buzi, pupie, tułowiu, rączkach i nóżkach. U starszych dzieci natomiast zmiany skórne pojawiają się przede wszystkim w zgięciach łokci i pod kolanami, na nadgarstkach, na karku, grzbiecie dłoni i stóp.

Świąd
Nasila się często nocą – do tego stopnia, że dziecko budzi się i drapie do krwi. Drapie się także w ciągu dnia. Taka uszkodzona skóra jest bardziej podatna na zakażenia wirusami, grzybami, bakteriami.

Rozdrażnienie
Dziecko może być stale nerwowe, płaczliwe, pobudzone – nic dziwnego, skoro wszystko je swędzi.

Leczenie skóry dziecka z AZS

Choć atopowego zapalenia skóry czasem nie da się wyleczyć, można zaleczyć skórę tak skutecznie, że przez wiele lat będzie wyglądała jak u zdrowych osób. Trzymanie choroby w szachu i pilnowanie, by się za bardzo nie rozhulała, nie jest jednak proste i wymaga sporo cierpliwości. Sposób leczenia zależy od wieku, stanu małego pacjenta i jego indywidualnych reakcji. Oto, jakie preparaty może zapisać dziecku lekarz:

Maści i kremy przeciwzapalne
To leki, które działają tak silnie jak sterydy, ale nie mają ich działań ubocznych.

Maści sterydowe
To silnie działające, ale za to bardzo skuteczne preparaty. Stosuje się je dość krótko (zwykle pięć–siedem dni)i dokładnie tak, jak zalecił lekarz, bo
w przeciwnym razie mogą spowodować nieodwracalne zmiany na skórze malca.

Sterydowe leki doustne
Lekarz przepisuje je tylko w najtrudniejszych przypadkach.

Leki przeciwhistaminowe
(np. Zyrtec, Claritine, Fenistil, Hydroxyzyna). Tego typu lekarstwa bardzo dobrze hamują uporczywy świąd skóry.

Redakcja poleca

REKLAMA