15 sekretów pielęgnacji maluszka

dziecko w kąpieli fot. Panthermedia
Zastanawiasz się, jak pielęgnować swojego maluszka? Poznaj 15 zasad właściwego dbania o jego delikatną skórę.
/ 19.06.2012 15:28
dziecko w kąpieli fot. Panthermedia
Po długich miesiącach oczekiwania na dziecko, trudzie porodu i pierwszych dniach w szpitalu, rozpoczął się nowy etap w waszym wspólnym życiu - po raz pierwszy możecie przytulić maleństwo we własnym domu. Samodzielna opieka nad nim, oprócz wzruszających przeżyć, niesie jednak również chwile niepokoju i zwątpienia. Aby pomóc rozwiać najczęstsze wątpliwości, przygotowaliśmy zestaw piętnastu pytań wraz z odpowiedziami, które zazwyczaj zadają sobie młodzi rodzice.

Kiedy można po raz pierwszy wykąpać dziecko w wanience?

Jeśli jest zdrowe, nawet już drugiego dnia po porodzie. Trzeba tylko uważać, by nie zamoczyć jeszcze niezagojonego pępuszka.

Jak często trzeba kąpać noworodka?

Codziennie. Dziecko co prawda mocno się nie brudzi, ale jednak bardzo często bywa zgrzane, spocone – dlatego kąpiel jest tak ważna. Nie powinna ona trwać jednak dłużej niż kilka minut, by skóra nie traciła warstwy lipidowej i nie ulegała wysuszeniu.

Lepiej używać mydełka czy płynu do kąpieli?

To zależy od stanu skóry dziecka. Jeśli jest normalna, nie łuszczy się i nie jest przesuszona lub podrażniona, to można używać mydła dla niemowląt o obojętnym odczynie pH (5,5). Mydła przeznaczone dla dorosłych mają odczyn zasadowy, co może zniszczyć ochronną warstwę lipidową skóry i doprowadzić do zbytniego wysuszania i podrażniania. Dlatego nie wolno nimi myć niemowlęcia. Jeśli skóra szkraba jest sucha, szorstka, trzeba stosować przeznaczone dla niemowląt nawilżające płyny do kąpieli, czyli emolienty (najlepiej spytać o nie w aptece). Nie wysuszają one skóry, a wręcz przeciwnie – dodatkowo lekko ją nawilżają.

Lepiej najpierw namydlić maluszka na przewijaku, czy też od razu włożyć do wanienki?

Obydwie techniki kąpieli są tak samo dobre i zależą głównie od wprawy rodziców. Początkujący zwykle obawiają się, że dziecko może się wyślizgnąć. Łatwiej jest im najpierw namydlić maluszka na przewijaku, a potem włożyć do wanienki z wodą. Namydlanie niemowlęcia w wanience wymaga sporej wprawy: jedną ręką trzeba mocno podtrzymywać dziecko, drugą – myć całe ciało. Jest to prostsze, gdy maluszka kąpią jednocześnie mama i tata.

Czym umyć buzię dziecka: wodą, naparem z rumianku, mydłem?

Na pewno nie naparem z rumianku. Często powoduje alergie skórne. Buzię maluszka można umyć wodą – przegotowaną lub mineralną, a raz dziennie także mydłem przeznaczonym dla dzieci. To ważne: na buzi często pozostają resztki mleka, soczku. Znajdujące się w pokarmach składniki mogą podrażniać skórę.

Czy są jakieś miejsca szczególnie narażone na podrażnienia?

Tak. Są to fałdki skóry, np. na szyi, za uszami, w pachach, pachwinach. Dziecko ma dość krótką szyję, często przyciska ją do brody, a w fałdkach zbiera się pot czy ulane mleczko. Jeśli o te miejsca się nie zadba, może dojść do zmian zapalnych. Podczas każdej kąpieli trzeba rozchylić wszystkie fałdki i dokładnie je umyć, a potem delikatnie wytrzeć i natłuścić kremem.

Jak często myć maluszkowi główkę?

Codziennie! Niemowlę, a już szczególnie noworodek, większość czasu spędza w pozycji leżącej. Główka często jest spocona, dlatego najlepiej ją przy każdej kąpieli umyć. Można do tego używać tych samych środków, co do mycia całego ciała, czyli np. dobrego mydełka, a gdy maluszek skończy miesiąc – także szamponu dla niemowląt. Najlepiej wybierać bezbarwne, jak najmniej pachnące. Do umycia włosków wystarczy kilka kropli szamponu. Trzeba go potem dokładnie spłukać – pozostawione resztki mogłyby drażnić skórę i powodować stan zapalny.

Czy można używać gąbki lub myjki?

Tak, ale tylko pod warunkiem, że są one rzeczywiście czyste. Problem polega na tym, że jeśli gąbkę czy myjkę po kąpieli tylko wypłucze się i nie dosuszy, łatwo mnożą się w niej bakterie i grzyby, mogące powodować choroby skóry. Dlatego trzeba dokładnie je suszyć i często zmieniać. A myjki z materiału najlepiej dodatkowo wygotowywać po kąpieli. Równie starannie dbaj o czystość wykładzin antypoślizgowych wkładanych do wanienki. Gumowe dodatkowo myj po kąpieli szczotką. Wykonane z gąbki płucz, susz i często zmieniaj.

Czy po kąpieli smarować maluszka oliwką?

Wszystko zależy od stanu jego skóry. Jeśli jest sucha, a nawet łuszczy się i pęka, trzeba ją nawilżać i natłuszczać. W pierwszym miesiącu życia można do tego używać oliwki dla niemowląt. Potem trzeba ją stosować ostrożnie, co jest związane z nadmierną pracą gruczołów łojowych skóry maleństwa. U niektórych dzieci oliwka może podrażniać skórę lub nasilać zmiany łojotokowe, jakie często pojawiają się w tym okresie.

Czy dziecko trzeba codziennie czesać, nawet jeśli ma niewiele włosków?

Tak. Szczotkowanie wzmacnia cebulki włosów i poprawia stan ukrwienia skóry. Dzięki temu później włosy będą lepiej rosły. Najlepiej używać szczotki wykonanej z miękkiego, delikatnego, naturalnego włosia.

Czy buzię niemowlęcia powinno się smarować jakimś specjalnym kremem?

To zależy od stanu skóry dziecka, a także przede wszystkim od tego, czy maleństwo przebywa w domu, czy wybierasz się z nim na spacer. W ciepłe dni, jeśli skóra maluszka na buzi jest dobrze nawilżona, nie wymaga smarowania. Jeżeli natomiast jest ona sucha, łuszczy się, przed spacerem trzeba ją posmarować - najlepiej kremem nawilżającym. W pierwszym półroczu życia raczej powinno się unikać kremów z filtrem, a jeśli już taki wybierzesz, to filtr UV powinien być wyłącznie mineralny i nie wyższy niż 25–30. Malca nie można wystawiać na słońce: powinien znajdować się w cieniu lub półcieniu, np. pod parasolką, drzewem. Natomiast przed zimowym spacerem na buzię szkraba trzeba nałożyć krem natłuszczający, ochronny.

A jak oczyszczać pupkę: stosować mokre chusteczki pielęgnacyjne czy lepiej ją myć wodą z mydłem?

Jeśli maleństwo nie ma żadnych podrażnień, wystarczą chusteczki – są bardzo wygodne. Trzeba je jednak dobrze dobrać do skóry dziecka. Jeśli np. maluszek jest alergikiem, lepiej używać chusteczek, które nie są nasączone oliwką. Jeżeli jednak dziecko ma pieluszkowe zapalenie skóry, lepiej umyć pupę wodą. Potem trzeba delikatnie ją osuszyć (dotykając, nie trąc) i posmarować kremem lub maścią przeciw odparzeniom. Nie można pupy zostawić „na sucho”. Musi mieć ochronę z kremu – przed składnikami moczu i stolca.

Jakie pieluszki zakładać noworodkowi: jednorazowe czy tetrowe?

Zdecydowanie bardziej polecane są jednorazowe. Dzięki nim skóra nie jest narażona na działanie składników zawartych w moczu. Pieluszki jednorazowe trzeba jednak często zmieniać – noworodkowi co 3–4 godziny – nie czekając, aż się „zapełnią”. Pozwalaj maluszkowi pofikać również bez pieluszki - co najmniej pół godziny w ciągu dnia.

W czym prać ubranka dziecka?

Wyłącznie w środkach przeznaczonych dla niemowląt, przebadanych i atestowanych, zawierających jak najmniej detergentów. Proszku nie powinno być dużo i trzeba go potem dokładnie wypłukać (nastawiając w pralce dwukrotny program płukania). Jeśli dziecko jest bardzo wrażliwe, reaguje uczuleniem i wysypką na wszystkie proszki, można bawełniane ubranka wygotować w samej wodzie. Uwaga: nie powinno się używać płynów do zmiękczania – zawierają detergenty, które co prawda zmiękczają włókno materiału, ale też powodują duże wysuszenie skóry.

Jak długo prasować niemowlęce ubranka?

Na pewno przez pierwszy miesiąc. Prasowanie to dodatkowa dezynfekcja. Zabija niektóre zarazki, a także alergeny, takie jak roztocza kurzu domowego.

Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog

Redakcja poleca

REKLAMA