Wpływ muzyki na rozwój dzieci

Nikt już dzisiaj nie kwestionuje, że muzyka wpływa na nasze nastroje i emocje, uspokaja, poprawia nastrój i rozładowuje stres, albo irytuje, pobudza agresje. Okazuje się, że poprzez muzykę bardzo wcześnie możemy wspierać i stymulować zmysły dzieci,...
/ 11.05.2007 15:12
Nikt już dzisiaj nie kwestionuje, że muzyka wpływa na nasze nastroje i emocje, uspokaja, poprawia nastrój i rozładowuje stres, albo irytuje, pobudza agresje. Okazuje się, że poprzez muzykę bardzo wcześnie możemy wspierać i stymulować zmysły dzieci, a przez to rozwijać ich wrodzone talenty. Odpowiednio dobrana muzyka pozytywnie oddziałuje już na dziecko w łonie matki, które od dwudziestego szóstego tygodnia słyszy rytm i melodię!

Naukowcy, m.in. otolaryngolog prof. Alfred Tomatis, którzy badali wpływ muzyki na człowieka stwierdzili, że muzyka stymuluje rozwój mózgu i układu nerwowego. Muzyka słuchana w dzieciństwie ma wpływ na odbieranie bodźców dźwiękowych w ciągu całego życia, pomaga budować neuronalne drogi, które mają wpływ na naukę języków (także obcych), rozwój pamięci i poczucia przestrzeni. Odpowiednia muzyka poprawia koncentrację, powoduje wzrost kreatywności i zapamiętywania, ułatwia naukę czytania i pisania, podwyższa motywację, opóźnia objawy zmęczenia, harmonizuje napięcia mięśniowe, poprawia koordynację ruchową.

Terapeuci polecają wszystkim codzienne słuchanie muzyki. Okazało się, iż najlepiej stymulują mózg utwory Mozarta (stad termin „Efekt Mozarta” wprowadzony przez Dona Campbella) i chorał gregoriański – poprawiają także pamięć i koncentrację. Muzyka baroku - Vivaldiego, Telemanna, Bacha – wspomaga i przyspiesza proces przyswajania wiedzy. Utwory Beethovena, Vivaldiego, Straussa harmonizują i integrują rytm pracy serca i mózgu.

Tym, którzy mają problemy ze słuchaniem muzyki klasycznej poleca się korzystanie z dźwięków natury - śpiewu ptaków, szumu wodospadu, potoku górskiego, fal morskich.

Dzieci mogą słuchać odpowiedniej muzyki podczas zabawy lub odrabiania lekcji. Najmłodsze chętnie zasypiają przy kołysankach. Bada się także wpływ muzyki podczas snu, a dotychczasowe wyniki zachęcają także do takiej formy stymulowania naszego mózgu i układu nerwowego.


Beata Kołodziejczyk
KREATYWKA - Pracownie Dziecięcych Marzeń- rozwojowe zajęcia z muzyką dla niemowląt i małych dzieci, Koncerty Dziecinnie Proste
(fem)portal ekobiety.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/16.08.2016 22:54
Nasz syn juz gdy miał 2 latka wykazywał szczególne zainteresowanie dźwiękami, i różnymi instrumentami. Mając 3 latka chwytał zabawkowe pianinka i wygrywał różne melodie. Dlatego zawsze wiedzieliśmy, że Krzysiu powinien kształcić się muzycznie. Rok temu zapisaliśmy go u nas w Warszawie do świetnej szkoły Muzofilia, która wzmaga w nim tę pasję do muzyki, a przy tym inne przedmioty w szkole idą mu świetnie bez większego wysiłku. Najważniejsze więc to odpowiednio wcześnie obserwować dziecko i ukierunkować tak aby mogło rozwijać swoje naturalne zdolności.
/29.01.2016 16:19
Muzyka uwrażliwia, uspokaja, a gra na instrumencie dodatkowo uczy koncentracji, skupienia i pamięci. Warto tą dziedziną sztuki nasze pociechy zainteresować. Możemy zacząć od najprostszych, rzeczy takich jak słuchanie czy wspólne śpiewanie z dzieckiem. Jeżeli dziecko wyraża chęć nauki gry, warto zacząć chociaż by od najprostszego keyboardu edukacyjnego, takiego jak Casio z serii LK, który dysponuje podświetlanymi klawiszami i funkcjami edukacyjnymi, dzięki czemu dziecku łatwiej pokonać pierwsze kroki w muzykowaniu.
/28.07.2014 15:40
należy dodać, że najbardziej rozwijający dla mózgu jest aktywny udział w muzyce, np. granie na instrumentach - jeszcze lepsze niż słuchanie. Dlatego zamiast kolejnej "zabawki edukacyjnej" warto rozważyć kupno instrumentu i to już w wieku około 5-7 lat.
POKAŻ KOMENTARZE (2)