Sprzęt dla dziecka na stok

Wybieracie się z dzieckiem w góry i planujecie zimowe szaleństwo na stoku? Zadbajcie o odpowiedni sprzęt! Zobaczcie, jak wybrać odpowiednie narty, buty narciarskie, kask, gogle i kombinezon dla dziecka.

Wybieracie się z dzieckiem w góry i planujecie zimowe szaleństwo na stoku? Zadbajcie o odpowiedni sprzęt! Zobaczcie, jak wybrać odpowiednie narty, buty narciarskie, kask, gogle i kombinezon dla dziecka.

Sprzęt dla dziecka na stok

Fot. Depositphotos

Źle dobrany sprzęt może zniechęcić dziecko do uprawiania sportów zimowych. Zobaczcie, czym kierować się przy jego zakupie!

Kask

Zgodnie z prawem, każdy narciarz poniżej 15. roku życia powinien obowiązkowo jeździć w kasku. Jego główną funkcją jest ochrona głowy przed skutkami upadku, a także ochrona przed wiatrem i wilgocią.

Najtańsze modele kasków narciarskich można kupić już za 50 zł i też dobrze spełniają swoje funkcje, jednak droższe kaski są zwykle lżejsze i mają więcej otworów wentylacyjnych przez co jazda na nartach może być bardziej komfortowa. Modele z wyższej półki mają regulację rozmiaru i wyjmowaną wyściółkę, którą można prać.

Kaski dla dzieci zwykle mają oznaczenie „Junior” lub „Kids”. Są bajecznie kolorowe, zdarzają się także modele wzbogacone o różne gadżety. Małych dzieci lepiej jednak „nie uszczęśliwiać” kaskami wyposażonymi w słuchawki z łączem USB do mp3 czy iPoda – niech skupią się na bezpiecznym zjeżdżaniu.

Mierząc kask dziecku, należy pamiętać o tym, że nie można go zakładać na czapkę. Jeśli obawiamy się, że dziecku może być w kasku zimno, kupmy cienką kominiarkę. Kask musi być dopasowany, nie może przesuwać się na głowie. Nie powinno się kupować kasku na wyrost, bo nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji. Prawidłowo dobrany kask jest stabilnie osadzony na głowie i zasłania połowę czoła. Nie może nigdzie uciskać, pasek szczypać w policzki czy gnieść pod brodą.

Sprzęt dla dziecka na stok

1. Uvex Kask Airwing pro II, 2. CARRERA RIB, 3. Kask Comanche II, 4. R.E.D. AVID Grom Gogo 2013,5. Uvex Airwing II

Buty narciarskie

Niewygodne, za duże buty mogą sprawić, że to, co miało być przyjemnością na stoku, będzie dla dziecka męczarnią. Buty powinny dobrze przylegać do nogi, ale nie mogą być zbyt obcisłe (grozi niedokrwieniem i marznięciem stóp). Lepiej też nie kupować butów na wyrost. W za dużych butach może dość do upadku i urazu, np. skręcenia. Jeśli chcemy, aby buty posłużyły dłużej (do następnego sezonu), trzeba sobie radzić starymi sposobami, np. zakładać kilka par skarpetek, które wypełnią luz w butach (w ostateczności).

Zanim zmierzymy dziecku buty, warto najpierw skorzystać ze specjalnej miary, dostępnej w każdym sklepie sportowym. Na podstawie wyniku, sprzedawca powinien dobrać odpowiedni model. Buty są sztywne, więc nie sprawdzimy dokąd sięgają paluszki dziecka. Trzeba zdać się na wrażenia malucha. Dziecko powinno móc przebierać w środku palcami, ale niedopuszczalne jest aby mogło podrywać do góry pięty.

Najlepsze buty narciarskie dla dziecka mają parametr sztywności: 30 – 40. Małym dzieciom wystarczą modele z jedną zapinaną klamrą,z odchylanym tyłem, co ułatwi ich zakładanie i zdejmowanie. Starsze dzieci powinny używać butów z trzema albo z czterema klamrami. Ceny butów wahają się od 200-500 zł.

Sprzęt dla dziecka na stok

1. Roces IDEA, 2. Nordica GP T2, 3. Wed'ze RNS 70 W P, 4. Salomon uest access Cruise W 12, 5. Atomic RJ 4 2013

Gogle dla dzieci

Gogle chronią oczy przed ostrym słońcem, jego odbiciami od śniegu, a także przed śniegiem sypiącym spod ślizgów innych narciarzy. Dziecięce gogle powinny posiadać filtry UV i zapobiegać parowaniu. Na polskie stoki, najlepsze będą te z jasnymi szybkami. Gogle należy mierzyć razem z kaskiem. Powinny stykać się z nim na czole.

Sprzęt dla dziecka na stok

1. Gogle Arctica G-1001, 2. BRIKO gogle MINI BEETLE WD CARS, 3. Gogle UVEX Snowfire 9920, 4. BRIKO gogle MINI BEETLE WD PRINCESS, 5. Gogle Giro Adler Ice Blue

Narty dla dzieci

Wybierając narty należy kierować się zasadą, że powinny być one o 20 cm krótsze niż wzrost dziecka. Najmłodszym, w wieku 3-5 lat najlepiej kupić narty jak najkrótsze, np. o długości 60-80 cm. Wiązania z bezpiecznikami dla małych dzieci muszą mieć regulowaną skalę wypięcia w przedziale 0,5-2,5, a dla starszych dzieci 1,0-4,5. Narty powinny być taliowane – carvingowe.

Sprzęt dla dziecka na stok

1. Rossignol Diva, 2. Atomic Redster Junior II, 3. Wed'ze Starliner miny 12, 4. Wed'ze Onebreaker kid 80, 5. Rossignol PRINCESS Xelium KID

Odzież na narty

Najważniejsze są spodnie z szelkami i kurtka (jednoczęściowe kombinezony mogą być niewygodne przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych). Najważniejsze parametry odzieży narciarskiej to wodoodporność i tzw. „oddychalność”. Kurtki nie powinny być bardzo grube i ciepłe. Jeśli martwimy się, czy dziecko nie zmarznie, najepiej jest zainwestować w polar i bieliznę termoaktywną. Dzięki nim dziecku będzie ciepło, ale się nie spoci. W komplecie narciarskim bardzo ważną funkcję pełnią rękawice. Najlepsze są pięciopalcowe, ocieplane, pokryte nieprzemakalnym materiałem. Są niezwykle potrzebne w razie upadku i szorowania po śniegu, bo w nich dziecko nie obetrze sobie rączek.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/2 lata temu
My długi czas wypożyczaliśmy bo nie opłacało sie kupić bo dzieciaki ekspresowo rosły. a teraz na świeta dostały już swój nowiutki sprzęt :) Praktycznie wszystko w sklepie Biker shop im zamówiłam bo duży wybór. I przesyłka też ekspresowa bałam się że nie dojdzie a spokojnie z zapasem jeszcze
/6 lat temu
O, bardzo przydatne informacje. Zbliżają się ferie zimowe, my zdecydowaliśmy się wysłać dziecko na obóz narciarski z Almaturem, do Białki Tatrzańskiej, więc mamy przed sobą zakup sprzętu :)
/6 lat temu
to jest wyzwanie dla rodziców :) ale na dziecku nie można oszczędzać a już na pewno nie na jego bezpieczeństwie.dlatego postanowiłam wziąć kredyt w ***** i kupić porządny sprzęt dla młodego.
POKAŻ KOMENTARZE (1)