POLECAMY

Sprawdź swoją prawą półkulę

Dużo się słyszy o konieczności rozwijania zarówno lewej, jak i prawej półkuli mózgu, ma to być sposobem na wydobycie z siebie większego potencjału. Generalnie z lewą półkulą nie mamy problemu: pracuje ona przez większość czasu, ale co z prawą? Istnieje prosty sposób na sprawdzenie, w jakiej jest ona formie.
Sprawdź swoją prawą półkulę

Jak to zrobić?

Przygotuj sobie nagranie nieznanego Ci tekstu (tematyka dowolna). Długość takiego nagrania, to max. 4 – 5 minut (powyżej tego będzie trudno Ci się skoncentrować).

Postępuj wedle instrukcji:

  • Słuchaj nagrania przez około jedną minutę, po czym zatrzymaj je.
  • Wyobraź sobie to, co właśnie usłyszałeś: stwórz obraz danej informacji w swoim umyśle.
  • Przesłuchaj kolejną minutę nagrania, zatrzymaj je i znowu stwórz obraz tego, co usłyszałeś.
  • I tak dalej, aż w ten sposób przesłuchasz cale nagranie.

Analiza uzyskanych rezultatów

Uzyskane rezultaty można (upraszczając) sklasyfikować do jednej z 3 grup:

  • z łatwością widzisz wszystko to, co słyszysz. Nie potrzebujesz nawet przerywać nagrania. Możesz tworzyć obrazy jednocześnie słuchając. To oznaka, że Twoja prawa półkula mózgowa jest w bardzo dobrej formie.
  • Po zatrzymaniu nagrania, musisz czekać określony czas, aż uda Ci się wykształcić obraz tego, co usłyszałeś. To znaczy, że prawa półkula jest w kiepskiej formie.
  • W ogóle nie widzisz, ani nie możesz wykształcić żadnych obrazów. Twoja prawa półkula praktycznie nie pracuje.

Co dalej?

Jeśli uzyskane rezultaty kwalifikują Cię do jednej z dwóch grup mających problem z tworzeniem obrazów, powtarzaj podane tutaj ćwiczenie przez kilka tygodni, codziennie, aż do momentu, kiedy będziesz w stanie tworzyć obrazy jednocześnie słysząc informacje, bez potrzeby czekania na „natchnienie”, czy czegoś w tym stylu.

Ponadto, tego typu trening znacznie rozwinie Twoje umiejętności słuchania rozmówcy, tak że słuchając kogoś, nie będziesz miał problemów z wyobrażeniem sobie tego, o czym ta osoba mówi, a to z kolei przyczyni się do lepszego zrozumienia swojego rozmówcy.

Źródło: Birkenbihl Vera F., Komunikacja międzyludzka. Trening sukcesu. Ćwiczenie własnego umysłu. Astrum, Wrocław 1999.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)