Po czym poznać, że dziecko bierze narkotyki?

Wychowując dzieci rodzice spotykają się z wieloma problemami. Jednym z nich są narkotyki. Sytuacja gdy dziecko sięga po narkotyki jest niezwykle trudna dla rodziców. Rodzi się złość, żal i frustracja.
/ 03.04.2013 07:00

Wychowując dzieci rodzice spotykają się z wieloma problemami. Jednym z nich są narkotyki. Sytuacja gdy dziecko sięga po narkotyki jest niezwykle trudna dla rodziców. Rodzi się złość, żal i frustracja. Często lęk rodziców jest tak duży, że ignorują ewidentne objawy brania narkotyków przez ich dziecko. Być może sytuacja jest łatwiejsza do rozgryzienia gdy rodzice mają dobre relacje z dzieckiem. Mają czas na wysłuchanie dziecka i wspólne przebywanie z nim każdego dnia. Dlaczego dziecko sięga po narkotyki? Jakie objawy nasuwają podejrzenie, że dziecko bierze?

Po czym poznać, że dziecko bierze narkotyki?

Zawsze jest jakaś przyczyna, że dziecko sięga po narkotyki. Rzadko jest nią zwykła ciekawość. Dziecko może sięgnąć po narkotyki gdy w rodzinie pojawiają się różnego rodzaju kłopoty, dziecko czuje się osamotnione lub odniosło porażkę w życiu osobistym. To tylko niektóre przyczyny tej sytuacji.

Objawy, które mogą świadczyć o tym, że dziecko bierze to:

  • ospałość i nagła chęć do działania (objawy te występują na przemian),
  • brak apetytu,
  • unikanie kontaktu z innymi (zwłaszcza z rodzicami lub rodzeństwem),
  • zaburzenia koncentracji,
  •  problemy w nauce,
  •  rezygnacja z hobby,
  • dbałość o świeże powietrze w pokoju (częste wietrzenie, rozkładanie zapachów, używanie kadzidełek).

Dziecko, które bierze narkotyki niespodziewanie zmienia swoją opinię na ich temat. Jeśli pozytywnie wypowiada się o narkotykach warto by rodzice zwrócili na to szczególną uwagę. Gdy dziecko przeprowadza coraz więcej krótkich, „dziwnych” rozmów telefonicznych i za wszelką cenę próbuje je ukryć przed rodzicami, to rodzice powinni zastanowić się dlaczego tak się dzieje. Faktem jest, że dzieci podobnie jak dorośli potrzebują prywatności, ale kłamstwa, oszustwa, nocne przebywanie poza domem powinny skłonić rodziców do rozmowy z dzieckiem.

O tym, że dziecko przyjmuje narkotyki mogą świadczyć przekrwione oczy z nadmiernie rozszerzonymi lub zwężonymi źrenicami. Kolejne objawy, które mogą przemawiać za tym, że dziecko bierze narkotyki to słodkawy zapach oddechu i bełkotliwa mowa. Ślady po ukłuciach to również objaw brania.

Gdy rodzice podejrzewają, że ich dziecko bierze narkotyki muszą wykazać się rozwagą i zdrowym rozsądkiem. Dlatego, że niektóre objawy mogą być wynikiem alergii, zapalenia spojówek czy buntu okresu dojrzewania. Rodzice muszą wiedzieć, że wszystko co uczynią z powodu tego, że nie ufają dziecku, może przynieść negatywne konsekwencje, gdy okaże się, że dziecko nie bierze narkotyków.

Skutki brania narkotyków
LSD- depresja, agresja, zawroty głowy, brak poczucia czasu,
Kokaina- ospałość, nadpobudliwość,
Heroina- ból odbytu (skurcz zwieracza odbytu), senność, błoga apatia, spowolniona praca jelit,
Konopie indyjskie- zaburzenia koncentracji, lęki, zaburzenia świadomości, ataki paniki,
Amfetamina-halucynacje, bezsenność, drżenie kończyn,
Marihuana- zaburzenia koordynacji ruchowej, zaburzenia koncentracji.

Dowody-czego szukać?
Szklane fifki, papierosowe bibułki, pastylki, słoiczki lub foliowe torebki z klejem mogą potwierdzić obawy rodziców, że ich dziecko bierze narkotyki. Ewidentne dowody to igły i strzykawki.

Czas na test
Jeśli rodzice zauważą kilka objawów, które mogą wskazywać na branie narkotyków mogą nabyć w aptece test do wykrywania narkotyków w moczu. Przykładem jest Multi Test, który wykrywa morfinę, THC, kokainę oraz amfetaminę. Mocz do badania może być pobrany o każdej porze dnia. Zanim rodzice zlecą wykonanie testu powinni szczerze rozmawiać z dzieckiem o wszystkich obawach i podejrzeniach.

Na podstawie: www.narkotyk.co

Redakcja poleca

REKLAMA