Namawianie do współzycia - problemy nastolatków

namawianie do współżycia - problemy nastolatków fot. Fotolia
Twój chłopak namawia cię do współżycia? Podpowiadamy, jak powinnaś z nim rozmawiać i dlaczego warto powiedzieć o swoich obawach!
/ 26.08.2013 13:47
namawianie do współżycia - problemy nastolatków fot. Fotolia
Mam 15 lat, a mój chłopak ma 17. Spotykamy się już od pół roku. Od miesiąca zaczął coraz częściej pytać mnie o seks. Mówi, że bardzo chce się ze mną kochać, że już tak długo się spotykamy. Nie wiem, co mam zrobić, bo ja jeszcze nie chcę. Boję się, że zajdę w ciążę, albo że to będzie bolało. Wolałabym, żebyśmy zaczekali, ale nie wiem, jak mam mu o tym powiedzieć. A jeśli wtedy mnie zostawi?

Zespół 116 111 odpowiada:

Zastanawiasz się co zrobić w sytuacji, gdy Twój chłopak zaproponował Ci rozpoczęcie współżycia. Widzimy, że masz wiele wątpliwości z tym związanych, jednak obawiasz się jak przyjmie je Twój chłopak.

Rozpoczęcie współżycia to wspólna decyzja

Ważne, aby obie osoby były pewne, że tego chcą i są na to przygotowane. Bliskość wymaga tego, aby ufać sobie nawzajem, dobrze się znać i czuć bezpiecznie. Żeby tak było często potrzeba więcej czasu niż kilka miesięcy. Czasem jedna z osób w związku nie czuje się jeszcze gotowa by rozpocząć współżycie.

To naturalne, bo każdy w innym czasie może do tego dojrzeć. Znaczenie może mieć też wiek - Twój chłopak jest od Ciebie dwa lata starszy. Ważne, że nie chcesz podjąć tej decyzji wbrew sobie. To naturalne, że obawiasz tego, jak będzie przebiegał Wasz pierwszy raz i jakie mogą być jego konsekwencje.

Co możesz zrobić w tej sytuacji?

Dobrze, aby Twój chłopak wiedział, co myślisz o Waszym pierwszym razie i jak się w związku z tym czujesz. Masz dobry pomysł, aby z nim o tym porozmawiać. Dzięki takiej rozmowie możecie powiedzieć sobie o tym, jakie macie wobec siebie oczekiwania i co Cię niepokoi. Rozumiemy, że obawiasz się reakcji chłopaka i zależy Ci na związku z nim.

Warto jednak pomyśleć też o tym, na jakim związku Tobie zależy i jak chcesz aby chłopak potraktował Ciebie. Wydaje nam się, że aby czuć się dobrze z drugą osobą potrzebne jest zaufanie i miejsce na szczere rozmowy i szacunek - także wtedy, gdy się ze sobą nie zgadzamy.

Gdy mamy wątpliwości i obawy w ważnej sprawie, dobrze jest rozmawiać o nich z bliskimi. Może rozmowa z mamą, siostrą lub przyjaciółką pomogłaby Ci przygotować się do powiedzenia chłopakowi o Twoich obawach.

Jeśli chciałbyś/chciałabyś porozmawiać z konsultantami telefonu zaufania o współżyciu seksualnym, uczuciach z tym związanych, lub na jakikolwiek inny temat, zawsze możesz zadzwonić pod numer 116111.