Jestem w ciąży - jak powiedzieć rodzicom

niechciana ciąża fot. Fotolia
Jesteś w ciąży i boisz się komukolwiek o tym powiedzieć? Podpowiadamy, jak przygotować na to rodzinę.
/ 23.08.2012 12:32
niechciana ciąża fot. Fotolia

"Mam 17 lat i jestem w ciąży. Zrobiłam sobie test ciążowy, bo spóźniał mi się okres. Mój chłopak już wie. Na początku bardzo się zdenerwował, ale już jest lepiej. Tylko nie wyobrażam sobie, jak powiedzieć o tym rodzicom. Na pewno będą w szoku i boję się, że nie będą mnie chcieli widzieć na oczy. Czuję, że ich zawiodłam. Proszę o radę, jak mam o tym powiedzieć rodzicom?"


Na pytanie odpowiedzi udziela ekspert z Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 - projektu Fundacji Dzieci Niczyje

Napisałaś, że jesteś w ciąży i obawiasz się jak zareagują rodzice, gdy się o tym dowiedzą. Rozumiemy, że możesz być teraz zdenerwowana i zagubiona, bo znalazłaś się w trudnej i nowej dla Ciebie sytuacji. Jesteś teraz w takim momencie swojego życia, w którym możesz potrzebować wsparcia i opieki. Dlatego myślimy, że to bardzo dobrze, że zdecydowałaś się powiedzieć o tym rodzicom.

Ważne aby porozmawiać, gdy emocje opadną

Wydaje nam się, że trudno przewidzieć jak oni się zachowają. Być może będą spokojni, ale może być też tak, że ta wiadomość bardzo ich zaskoczy i zdenerwuje. Emocje związane z nową sytuacją są najsilniejsze na początku. Nawet jeśli najpierw pojawi się zdenerwowanie i niezadowolenie, to zwykle mijają one z czasem. Wtedy przychodzi dobry moment na spokojną rozmowę i ustalenie co zrobić żebyś otrzymała niezbędną opiekę i pomoc - także lekarską. Twoje zdrowie i dobre samopoczucie są teraz najważniejsze.

Warto aby ktoś Cię wspierał

Rozumiemy, że rozmowa z rodzicami na ten temat nie jest prosta i możesz się jej obawiać. Dlatego zastanawiamy się czy jest ktoś, kto mógłby Cię wesprzeć w czasie tej rozmowy. Być może poczułabyś się pewniej gdyby towarzyszył Ci Twój chłopak lub inna bliska Ci osoba (np. babcia)?

Zachęcamy Cię również do telefonicznego kontaktu z nami. W trakcie rozmowy z konsultantem mogłabyś powiedzieć o tym jak się teraz czujesz i przygotować się do rozmowy z rodzicami.

Masz problem? Czujesz smutek, złość, bezsilność? Skontaktuj się z nami. Jesteśmy grupą osób pomagających poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Możesz opowiedzieć nam o tym co przeżywasz.