Jak skutecznie zapamiętywać

Jak skutecznie zapamiętywać
Pomoże Ci w tym Metoda Łańcuchowa, która służy głównie do zapamiętywania dużych ilości informacji. Polega na zapamiętywaniu różnych wiadomości umieszczonych w postaci łańcucha.
/ 23.03.2009 12:24
Jak skutecznie zapamiętywać

Przy czym zupełnie obojętne jest, czy każda z tych informacji będzie w jakiś logiczny sposób powiązana z poprzednią. Poszczególne elementy do zapamiętania należy połączyć za pomocą skojarzeń w określoną całość (kojarząc każdy element danego szeregu z następnym), czyli barwną historyjkę, na którą składają się wszystkie poszczególne skojarzenia.

Dla zobrazowania tej techniki załóżmy, że wybierasz się na zakupy. Masz przygotowaną listę rzeczy do kupienia i chcesz wszystkie jej elementy zapamiętać. Do tego celu najlepiej nadaje się metoda łańcuchowa, gdyż wszystkie pozycje listy zakupów połączone razem ze sobą tworzą coś na kształt łańcucha. Lista zakupów do zapamiętania wygląda następująco: mleko, makaron, monitor, kufel do piwa, czapeczka, grill.

Irracjonalna historyjka

Poniżej znajdziesz opis obrazujący sposób zapamiętania powyższej listy zakupów. Przeczytaj z uwagą cały opis jednocześnie wyobrażając sobie opisaną w nim historię.

Dużym problemem może być przypomnienie sobie pierwszego elementu szeregu informacji, który zapamiętujesz, jako, że to od niego powstają wszystkie skojarzenia. Aby ten problem wyeliminować wystarczy powiązać go jakoś z samym sobą.

Zobacz siebie obładowanego pustymi torbami na zakupy, jak wychodzisz z domu i udajesz się prosto na wieś do gospodarza, którym jest zwykła krowa. Płacisz jej za mleko i przechodzisz do mleczarni, gdzie zamiast krów znajdują się zwykli ludzie. Doisz jednego z nich i ze swoim mlekiem odchodzisz stamtąd po angielsku.

W drodze do domu mija Cię jadący makaron, który rozrzuca się wszędzie wokół ciężarówki. Uchylasz się przed jedną lecącą prosto na Ciebie i jednocześnie polewasz pędzący makaron odrobiną mleka. To sprawia, że ten makaron nieruchomieje, a Ty spokojnie ładujesz go do swojej torby.

Zadowolony przechodzisz obok sklepu komputerowego, gdzie banda dzieciaków rozbija nowiuśkie monitory o głowy przechodniów. Łup – dostajesz jednym z nich w głowę, która na szczęście, jest bardzo mocna. Monitor się nie rozbija. Nie namyślając się długo pakujesz go do plecaka, ale spostrzegasz, że w międzyczasie monitor się włączył i z jego ekranu lecą na ulicę kufle do piwa, które roztrzaskują się o bruk. Aby ratować sytuację zdzierasz z głowy jednego z dzieciaków jego czapkę, którą zakrywasz monitor i wszystko razem pakujesz do plecaka.

Uff – nagle zrobiło Ci się szalenie gorąco. Patrzysz do góry i spostrzegasz, że przypadkowo znalazłeś się na ogromnym grillu olbrzymów. Jeden z nich wziął Cię za smakowity kąsek i nałożył sobie na talerz. Nic nie pomagają Twoje krzyki. Olbrzym ze smakiem zjada Cię razem ze wszystkimi sprawunkami.

Skoro przeczytałeś już całą historyjkę, to zamknij oczy i odtwórz ją sobie w wyobraźni jednocześnie wypisując poszczególne pozycje listy zakupów, którą miałeś zapamiętać za jej pomocą.

Jaki rezultat? Czy zapamiętałeś wszystkie elementy w odpowiedniej kolejności? Jeśli tak, to możesz być z siebie zadowolony. Jeśli nie, to cofnij się do odpowiedniego fragmentu historyjki, w którym mowa była o tym elemencie, z którym masz problem i wzmocnij zaprezentowane tam skojarzenie poprzez zastosowanie odpowiednich praw pamięci: w skrócie chodzi oto, abyś wzbogacił akcję danego fragmentu historyjki, poprzez dodanie większej ilości szczegółów, a nade wszystko wyraźnie wyobraził sobie obraz danego skojarzenia. Po zrobieniu tego, powtórz całą historyjkę jeszcze raz i wypisz listę zakupów. Jeśli zrobiłeś wszystko dobrze (a nie wierzę, żeby mogło by być inaczej), to w idealnym porządku i kolejności zapiszesz pełną listę swoich zakupów.

Jako ciekawostka dodam jeszcze, że równie dobrze możesz wymienić całą listę zakupów od tyłu do przodu. Wystarczy, że przypomnisz sobie zakończenie całej historyjki i będziesz przesuwał się po jej kolejnych obrazach do jej początku.

Stwórz swoją własną wizję

Mówiąc szczerze, to z pewnością ta cała przedstawiona powyżej historia wydaje Ci się głupia, ale także trudna do wyobrażenia – zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z tego typu wyobrażeniami. Pamiętaj tylko, że to są moje skojarzenia, które należy traktować, jako swoisty drogowskaz na drodze do tworzenia własnych. Właśnie w tym momencie powinieneś wzorując się na powyższej historyjce, stworzyć jej własną wersję – przy czym weź pod uwagę poniższe uwagi:

-akcja – im więcej się dzieje, tym lepiej. Jeśli doisz krowę – człowieka, to może on (lub ono) gryźć, kopać, smagać swoim ogonem itp. Byle co, byle się tylko coś działo;
-ilość – w mleczarni nie ma dwóch, czy trzydziestu krów, ale trzysta miliardów;
-wielkość – kufel do piwa nie był standardowej wielkości, ale tak wielki, że zakrywał całe miasto;
-zmieniaj - wyobraź sobie coś zamiast czegoś, albo w miejsce tego czegoś. Zamiast gospodarza jest krowa, zamiast krowy, jest człowiek;
-synestezja – skojarzenie powinno odwoływać się do jak największej ilości zmysłów. Krowa człowiek nie tylko Cię gryzie (dotyk), ale także wydala obrzydliwy zapach (węch), przeklina (słuch) i wygląda jakby była w stanie postępującego rozkładu (wzrok);

Tworząc swoje skojarzenia korzystaj z praw pamięci i z powyższych sugestii (wszystkich na raz, lub tylko niektórych), a po krótkim treningu nie będziesz miał trudności z tworzeniem własnych skutecznych skojarzeń.

Redakcja poleca

REKLAMA