POLECAMY

Jak rozmawiać o seksie z nastolatkiem

Młodzież czerpie wiedzę o seksie głównie z internetu i od rówieśników. Nie są to zbyt wiarygodne źródła informacji, dlatego efektem bywają nieplanowane ciąże nastolatek. Ważne więc, byś rozmawiała o tym z dorastającym synem czy córką.
Jak rozmawiać o seksie z nastolatkiem fot. Panthermedia
Psycholog radzi, jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie:

1. Nie moralizuj, tylko informuj

Swoje wskazówki najlepiej przekazuj w formie przyjacielskich rad. Nie groź: „Niech tylko się dowiem!”. Lepiej powiedz: „Z inicjacją nie warto się spieszyć, seks powinien iść w parze z miłością”. Koniecznie też przypomnij, że decyzja o współżyciu zawsze niesie ze sobą ryzyko niechcianej ciąży.

- Tłumacz, czym jest przedwczesne rodzicielstwo: „To bardzo trudna próba dla świeżo upieczonych rodziców. Wiele takich par się rozpada, bo przytłaczają je wyrzeczenia i obowiązki związane
z opieką nad maleństwem. A wtedy cierpi na tym też dziecko”.

- Córce uświadom, że nigdy nie powinna ulegać chłopakowi tylko dlatego, że on żąda od niej dowodu miłości.

- Syn niech usłyszy, że idąc do łóżka z dziewczyną, jest odpowiedzialny za ewentualne konsekwencje współżycia tak samo jak ona.


2. Rzetelna wiedza chroni przed błędami

Nie czekaj, aż w uświadamianiu dziecka wyręczy cię szkoła. Informacje o bezpiecznych zachowaniach seksualnych przekazuj mu sama.

- Przypomnij, że w ciążę można zajść już podczas pierwszego stosunku. Zabezpieczenia przed zapłodnieniem nie gwarantuje też płytka penetracja.
 
- Powiedz, że przed wirusem HIV i chorobami przenoszonymi drogą płciową chroni prezerwatywa. Solidnie przedstaw też wszystkie metody antykoncepcji. Córka współżyje regularnie? Umów ją na wizytę do ginekologa. Lekarz najlepiej doradzi, jakie sposoby zabezpieczenia będą dla niej najlepsze.


3. Szanuj uczucia dorastającego dziecka

Miej to na uwadze zwłaszcza wtedy, gdy jakieś zachowanie związane z seksualnością nastolatka niemile cię zaskoczy.
- Dowiedziałaś się, że pociecha pierwszy raz ma już za sobą? Nie oburzaj się ani nie okazuj rozczarowania. Inaczej może to być koniec waszej szczerej rozmowy, bo syn czy córka po prostu stracą do ciebie zaufanie.

- Przyłapałaś małolata na współżyciu w swojej sypialni? Staraj się zachować spokój. Pamiętaj, poczucie winy i wstydu odczuwane przez niego w takiej chwili może sprawić, że później trudno będzie mu cieszyć się seksem.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)