Mdłości, wymioty, senność, zimne poty. Każda, nawet najbardziej wyczekiwana podróż może stać się utrapieniem, jeśli cierpimy na chorobę lokomocyjną. Czy można jej zapobiec domowymi sposobami? Jak najbardziej, wypróbujcie imbir! Pomoże zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Fot. Dreamstime
Poczucie skrępowania, wstyd i świadomość wywoływania u innych stanu obrzydzenia, powodują, że często świadomie rezygnujemy z jazdy samochodem czy rejsu statkiem. Wiąże się to z koniecznością ciągłej samokontroli i unikaniem przykrych następstw podróży. Obecnie apteki dysponują bogatą ofertą środków łagodzących tę dolegliwość. Należą do nich głównie leki homeopatyczne (np. Cocculine) i antyhistaminowe (np. Aviomarin). Modne jest żucie gum zapobiegających wymiotom i stosowanie plastrów akupresurowych. Ich stosowanie niesie za sobą jednak ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Wywołują zwykle: uczucie senności, zmęczenie, ograniczają zdolność reagowania, zdarza się, że powodują także: wrażenie suchości w ustach, trudności w oddawaniu moczu, problemy żołądkowe i zaburzenia widzenia. Alternatywą dla leków mogą być naturalne środki roślinne i herbaty ziołowe.
Jak dowodzą najnowsze badania w dziedzinie farmakologii, najskuteczniejszym, a zarazem najbezpieczniejszym środkiem przeciw skutkom choroby lokomocyjnej jest imbir. W przeciwieństwie do preparatów chemiczno-syntetycznych o podobnym działaniu nie wywołuje on zmęczenia. Substancje żywicowe i olejki eteryczne kłącza imbiru ułatwiają trawienie, pobudzają wydzielanie śliny i soku żołądkowego, działają żółciopędnie i rozkurczowo oraz leczą wzdęcia. Co najważniejsze przy chorobie lokomocyjnej, imbir łagodzi mdłości i przeciwdziała wymiotom. Dodatkowo wzmaga apetyt i odświeża oddech - ma działanie odkażające, pozostawia miły zapach w ustach. Leczy także infekcje – warto nim na przykład płukać bolące gardło (do szklanki bardzo ciepłej wody wsypać 2 łyżeczki sproszkowanego imbiru).
Kurację imbirową należy rozpocząć na jeden dzień przed planowaną podróżą. Przygotowanie herbaty zajmuje kilka minut, można ją pić na ciepłą i schłodzoną. Bez obaw, taki napar można także podawać dzieciom. Aby go przygotować, trzeba rozmieszać 1/4 łyżeczki sproszkowanego imbiru w gorącej wodzie lub gotować przez ok. 10 minut dwa plastry świeżego korzenia tej rośliny. Napój można dosłodzić do smaku i pić małymi łyczkami co dwie, trzy godziny. Poleca się także zjadanie ciasteczek i cukierków imbirowych, które dostępne są w sklepach spożywczych.
Stosując odpowiednie środki zapobiegawcze, możemy dodatkowo zminimalizować objawy choroby. Pamiętajmy, że przed podróżą nie należy spożywać obfitych posiłków. Starajmy się w środkach lokomocji zajmować korzystne miejsca: przednie siedzenia w samochodzie i autobusie, miejsca środkowe podczas podróży samolotem lub statkiem. Pomocne może okazać się także patrzenie na wybrany punkt na horyzoncie. Niesprzyjające jest czytanie książki, bardzo dobrze zaś wpływa muzyka relaksacyjna, zimne okłady na kark i robienie przerw na zaczerpnięcie oddechu świeżego powietrza.