Dokładnie przeczytaj CAŁY tekst. Najwięcej błędów wynika niestety z pobieżnego przeczytania tekstu albo czytania akapitu i od razu odpowiadania na poniższe pytania. Absolutnie tego nie rób! Tekst powinieneś przeczytać spokojnie dwa razy. Pomiędzy pierwszym a drugim przeczytaniem tekstu przejrzyj pytania. Za drugim skup się już na tych kwestiach, które zostały poruszone w pytaniach.
Warto zaznaczać sobie w tekście te fragmenty, których dotyczy pytanie - szybciej odnajdziesz je w czasie zaznaczania odpowiedzi.
Ponieważ teksty dotyczą zazwyczaj historii i historii kultury, powtórz sobie gruntownie historię, przejrzyj podręczniki do wiedzy o kulturze oraz wszelkie książki dotyczące historii sztuki. Zrób sobie notatki: wydarzenie, data, główne postacie, znaczenie wydarzenia w historii. Do tego od razu zestawiasz wszystkie działa sztuki i literatury obrazujące dane wydarzenie wraz z jego autorami. Nauka powinna być kompleksowa i przypominać łańcuch - jedna informacja pociąga drugą.
Zawsze też pojawia się ilustracja - fotografia krajobrazu lub budowli, reprodukcja obrazu czy plakatu, zdjęcie rzeźby. Dlatego zachęcam do wnikliwego przejrzenia albumów z działami sztuki i przyswojenia sobie kiedy powstały, kto jest autorem, czego dotyczą.
Koniecznie powtórz sobie gramatykę i wiadomości o gatunkach literackich. Najlepiej zrobić sobie tabelę w której pogrupujesz sobie przerabiane utwory na epikę, lirykę i dramat wraz z ich gatunkami. Bardzo ważne, abyś wybrał sobie wzorcowe utwory dla danego gatunku i wypisał wszystkie możliwe cechy wraz z konkretnymi przykładami z tekstu. Możesz kupić już repetytoria z gotowym „wyciągiem” z gimnazjalnej literatury. Pytania egzaminacyjne dotyczą tak naprawdę przykładów wzorcowych, typowych dla danego gatunku. Powtórz sobie znaczenie takich słów jak podmiot liryczny, motyw, figury stylistyczne (wypisz wszystkie podając przykłady i wypisz jakie spełniają funkcje). Powtórz koniecznie funkcje takich elementów utworu jak wykrzykniki, znaki zapytania, wielokropek itp.
Czytaj uważnie polecenia do zadań. Jeśli w poleceniu proszą cie o podanie cytatu, nie pisz niczego własnymi słowami i odwrotnie – jeżeli proszą o wyjaśnienie czegoś, nie kopiuj zdań z tekstu, lecz wyjaśnij własnymi słowami. Zawsze odpowiadaj pełnymi zdaniami z uzasadnieniem.
Powtórz sobie budowę rozprawki (teza + argumenty za i przeciw). Najpierw określ tezę i wypisz sobie w brudnopisie wszystkie argumenty za i przeciw podając do nich przykłady. Pamiętaj, aby zawsze uzasadnić przytoczony argument i omówić podany przykład. W zakończeniu zawsze podsumuj swoje wywody. Warto przejrzeć sobie słownik ortograficzny i powtórzyć interpunkcję. Pamiętaj, że w pracy egzaminacyjnej masz dopuszczalny limit błędów, za którego przekroczenie otrzymujesz 0 punktów.