Czy wiesz jak wypożyczać książki z BUW?

Dzierżysz dumnie indeks studenta Uniwersytetu Warszawskiego, masz już legitymację studencką – teraz czas na naukę. Wszystkie książki potrzebne do nauki znajdziesz w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, ale nie wszystkie będziesz mógł wypożyczyć. Wyjaśnię ci jak wypożyczać książki z BUW-u.
/ 28.09.2010 11:58

Najpierw będziesz musiał znaleźć interesującą cię książkę w katalogu. W tym celu wchodzisz na stronę główną BUW w zakładkę Katalogi -> on-line bibliotek UW. Możesz to zrobić w domu lub na komputerach w BUW-ie.

Po lewej stronie znajdziesz okienko "Wyszukiwanie szybkie" wraz z podanymi kategoriami wyszukiwania. Wpisujesz tutaj tytuł książki lub autora (zaczynasz od nazwiska) lub hasło kluczowe jeśli nie szukasz niczego konkretnego. Zatwierdzasz.

Wyświetli się lista książek o podanym tytule/autorze/haśle. Wybierasz interesującą cię pozycję i wejdź w Egzemplarze. Teraz spójrz na lokalizację książki: Wolny Dostęp oznacza, że książki musisz szukać na regałach. Magazyn BUW oznacza, że konieczne jest zamówienie jej z magazynu i odebranie w wypożyczalni. Książka może znajdować się także w Księgozbiorze Dydaktycznym (korzystasz na takich samych zasadach ja z Wolnego Dostępu) lub na którymś z wydziałów UW.

Poniżej sprawdzasz, czy książka jest dostępna. Jeśli nie, podana będzie data zwrotu. Jeżeli bardzo zależy ci na danej książce, możesz "stanąć do kolejki" - logujesz się wtedy na swoje konto i przy wybranym egzemplarzu klikasz Rezerwuj.

Jeżeli książka jest dostępna i ma lokalizację Wolny Dostęp, będziesz musiał jej poszukać samodzielnie na regałach. Żeby to było możliwe, musisz spisać ze strony numer klasyfikacyjny (Klasyfikacja na samej górze pod tytułem), np. ML410.S53 M484 1999

Teraz wyruszasz w gąszcz regałów i szukasz właśnie tego numeru (znajduje się na grzbiecie książki). Dla zaoszczędzenia czasu proponuję najpierw spojrzeć na stronie BUW lub na tabliczkach informacyjnych, gdzie znajduje się dany dział.

Gdy znajdziesz książkę, spójrz na kolor nalepki na jej grzbiecie. Niebieska - możesz wypożyczyć książkę, czerwona - możesz skorzystać z niej tylko na miejscu. Po czym z książką z niebieską naklejką udajesz się do Wypożyczalni na 1 pietrze. Musisz powiedzieć pani, że książkę wypożyczasz i dajesz jej legitymację. Pani oddaje ci książkę z wydrukiem z terminem zwrotu. Zachowaj ten druk, bo na bramce będziesz musiał pokazać go ochronie.

Jeżeli książka ma adnotację BUW Magazyn, zamawiasz ją przez internet lub przez wypełnienie rewersu (nie polecam) i czekasz na książkę od 30 min do godziny. Po czym udajesz się do Wypożyczalni i odbierasz zamówioną książkę. Czasami, gdy jest duża kolejka, bibliotekarze kładą książki na zielonych regałach przy Wypożyczalni. Możesz z niej skorzystać jedynie na miejscu. Udajesz się więc do czytelni. Oddajesz książkę bibliotekarzowi dyżurnemu w Czytelni Ogólnej. W Czytelni Ogólnej można korzystać z książek i czasopism przechowywanych w magazynie zwartym. Znajduje się  tu także księgozbiór dziedziny A Z - dzieła treści ogólnej, bibliotekoznawstwo.

W Wypożyczalni oddajesz również książki. Za każdy dzień zwłoki płacisz 25 gr za każdy wypożyczony egzemplarz i póki nie uregulujesz należności, nie będziesz mógł niczego wypożyczyć/prolongować/ zamawiać. Możesz przedłużyć termin zwrotu książki logując się na swoje konto i klikając Prolonguj. Pojawi się nowa data zwrotu. Masz prawo do kilku prolongat o ile nie ma do tej książki kolejki.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/13.10.2011 13:44
trzeba nadal! ostatnio byłam i sprawdzali.
/03.01.2011 11:30
"Zachowaj ten druk, bo na bramce będziesz musiał pokazać go ochronie. " Od tego roku już nie trzeba, czym jestem mile zaskoczony:D
/28.12.2010 15:26
Bardzoooo mi się przydał ów artykuł. Dziękuje :)
POKAŻ KOMENTARZE (4)