POLECAMY

Czy wiesz jak wybrać dobre przedszkole dla dziecka?

 Wybór odpowiedniego przedszkola to niełatwa, ale bardzo ważna decyzja. Warto zadbać, aby dziecko już na starcie miało najlepsze warunki nauki i rozwoju. Oto kilka moich porad dla rodziców planujących posłanie dziecka do przedszkola.

Lokalizacja przedszkola ma dość duże znaczenie, choć nie powinna być jedynym kryterium. Ważne, by przedszkole znajdowało się w takim miejscu, do którego łatwo będzie ci transportować dziecko. Nie musi być to zatem przedszkole „za rogiem”, ale może np. znajdować się po drodze do twojego miejsca pracy.

Dyrekcja i kadra mają duże znaczenie, gdyż to oni będą zastępować cię w opiece nad dzieckiem podczas jego pobytu w przedszkolu. Umów się na rozmowę z dyrektorem, zadaj mu wszystkie nurtujące cię pytania. Przy okazji wizyty w przedszkolu postaraj się podpatrzeć wychowawców podczas pracy. Oceń ich stosunek do podopiecznych, możesz także zamienić z nimi parę zdań. Ważne, by opiekunowie byli kompetentni, serdeczni, wyrozumiali i twórczo nastawieni do swojej pracy.

Zasady panujące w przedszkolu będą miały duży wpływ na życie twojego dziecka. Warto poznać je na etapie wyboru przedszkola. Dzieci powinny mieć możliwość odpoczynku i drzemki w ciągu dnia, ale jeśli ma to formę przymusowego leżakowania, zastanów się poważnie czy to odpowiednie dla was przedszkole. Przyjrzyj się także jadłospisowi, który powinien być różnorodny i dostarczać dziecku wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich ilościach. Ponadto dowiedz się czy opiekunowie nie mają w zwyczaju zmuszania dzieci do zjedzenia za każdym razem całego posiłku. Takie narzucanie dziecku wielkości i rodzaju posiłku może skutkować nawet zaburzeniami jedzenia.

Kolejną istotną kwestią podczas oceny przedszkola jest zapoznanie się z jego programem edukacyjnym. Ważne, by był on zatwierdzony przez MENiS. Poza tym określ swoje oczekiwania względem oferty edukacyjnej przedszkola. Jeśli chcesz, by twoja pociecha wyrosła na poliglotę możesz wybrać przedszkole językowe, jeżeli natomiast zauważyłeś u swojego dziecka talent muzyczny, dobrym pomysłem może być przedszkole o profilu artystycznym.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
Jeżeli chcemy wybrać dobre przedszkole dla dziecka, to trzeba przede wszystkim sprawdzić kadrę pedagogiczną i program edukacyjno-rozwojowy takiego przedszkola. Warto sprawdzić czym dane przedszkole różni się od pozostałych i czym się wybija. Mi przede wszystkim podobają się przedszkola w stylu Akademii Elfów - takie, które uczą przez zabawę.