Nie skupiaj się na pojedynczych słowach, lecz obejmuj wzrokiem od razu po 3 i więcej wyrazów (na początek). Później gdy nabierzesz wprawy czytaj tylko kilka wyrazów z poszczególnych wersów i postaraj się odgadnąć sens całego tekstu. Zrób sobie takie ćwiczenie np. na artykule podzielonym na kilka części (nie za długi , 2 tys. znaków). Jednak przed przeczytaniem tekstu radzę go przejrzeć – łatwiej ci będzie wyodrębnić kluczowe kwestie w nim zawarte i tym samym szybciej go przeczytać ze zrozumieniem.
Bardzo ważne jest nieczytanie wyraz po wyrazie, bo za dużo czasu schodzi na łączenie w mózgu danego wyrazu z jego znaczeniem, w związku z czym po przeczytaniu całego zdania, nie będziesz potrafił wyłapać jego sensu – w pamięci utkwią ci tylko znaczenia poszczególnych słów. W związku z tym będziesz musiał zapewne przeczytać je jeszcze raz, co skutkuje utratą ciągłość myślenia i oczywiście spowalnia cały proces czytania.
Czytając, nie wypowiadaj słów na głos lub w myślach. Artykułowanie w znacznym stopniu spowalnia tempo czytania, ponieważ twoje usta potrzebują trochę czasu, żeby ułożyć się w dane słowo. Ale nie do końca jest to dobra metoda, ponieważ tekst czytany na głos z odpowiednią modulacją w znacznym stopniu wzmacnia zrozumienie tekstu. Polecam czytanie na głos książek przed sprawdzianami i egzaminami, śmiesznie modelując głos i najlepiej chodząc w rytm wypowiadanych słów - wchodzi natychmiast!
A teraz ćwiczenie. Zanim do niego przystąpisz, polecam ci poćwiczyć trochę refleks gałek ocznych i koncentrację. Tutaj znajdziesz bardzo fajne ćwiczenie, jakie ja miałam na kursie: http://www.darmowe-ebooki.com/czytelnia/szybkie-czytanie-cwiczenia.pdf
Przygotuj sobie dowolny artykuł z gazety, taki max do 2,5 tys. znaków albo wydrukuj z Internetu. Przygotuj czystą kartkę A4. Wykonuj poniższe ćwiczenia na kolejnych fragmentach tekstu.
Zasłoń czystą kartką całą tekst poniżej wiersza, który właśnie czytasz. Stopniowo przesuwaj kartkę w dół, tak, by zawsze znajdowała się pod wierszem czytanym w danej chwili. Jest szczególnie pomocna w przypadku osób, które czytają po kilka razy to samo zdanie.
Przesuwaj rękę ze złączonymi palcami wzdłuż każdej linii tekstu odsłaniając po kolei poszczególne słowa. Ręka powinna zasłaniać pozostałą część linijki tekstu, dlatego najlepiej użyć całego przedramienia. To ćwiczenie pomaga ci eliminować zbędne pauzy pomiędzy słowami i sprawi, że będziesz czytać płynnie.
Na kolejnym fragmencie tekstu wykonaj takie ćwiczenie: przesuwaj dłoń ze złączonymi palcami wzdłuż każdego wiersza tekstu, ale w taki sposób, by wskazywała tylko na niektóre słowa. Przekładaj dłoń co 2-3 wyrazy w linijce Czytaj tylko te słowa, które znajdują najbliżej palców. Ta technika jest szczególnie pomocna przy pobieżnym przeglądaniu tekstu. Później warto zamienić rękę na wskaźnik, np. ołówek. Będziesz nim przeskakiwał co kilka wyrazów i bardziej na zasadzie skojarzeniowej odczytywał sens zdań.
Polecam też wykonać takie ćwiczenie na globalne obejmowanie tekstu (nie skupianie się na pojedynczych wyrazach). Przygotuj 3 kolumny liter według poniższego wzoru (mogą być w dowolnej kolejności ale nie alfabetycznej) znajdującego się na tej stronie: http://www.zs1.lubin.edu.pl/czyt1.htm
Co robimy? Patrzysz na pierwszą kropkę i starasz się odczytać litery po jej lewej i prawej stronie, nie przerzucają na nie wzroku. Wzrok ma być skupiony jedynie na kropce. Przerzucasz wzrok z kropki na kropkę, przesuwając się w dół kolumny. Z każdym kolejnym etapem zadanie staje się trudniejsze, bo musisz objąć wzrokiem coraz więcej liter. Przechodzisz do kolejnych kolumn gdzie, jak widzisz na rysunku, litery są coraz bardziej oddalone od kropek.
To samo zrób z wyrazami. Rozpisz sobie kolumny wyrazów o różnej długości wg podanego wzoru: http://www.zs1.lubin.edu.pl/czyt2.htm Postaraj się tu odczytać wyraz umieszczony nad kropką, nie spuszczając z niej wzroku. Przesuwasz się w dół.
Być może te ćwiczenia wydają się banalne, ale sam zobaczysz później jak bardzo ułatwiają ci umiejętne przerzucanie wzroku w tekście ciągłym. Bez tych prostych ćwiczeń raczej będzie ci trudno odnaleźć się w normalnych tekstach w książce czy gazecie. Polecam zaopatrzyć się w różne fachowe poradniki z zestawami ćwiczeń lub jeśli ktoś chce zapisać się na kurs szybkiego czytania. Najważniejsze jest jednak samozaparcie i regularne ćwiczenia na długich tekstach. Najszybciej efekty osiągną te osoby, które na co dzień czytają dużo.