POLECAMY

Czy wiesz jak dobrze analizować i interpretować tekst?

Analiza i interpretacja tekstu pisanego zawsze jest dużym problemem dla maturzystów. Jest problemem dlatego, że każdy może inaczej zrozumieć tekst, a żeby uzyskać dobry wynik trzeba trafić w klucz egzaminacyjny. Oto kilka sposobów, które powinny wam pomóc w dobrej pracy nad tekstem:
Czy wiesz jak dobrze analizować i interpretować tekst?

Pierwszą i chyba najistotniejszą czynnością, jaką powinieneś powziąć, jest kilkukrotne przeczytanie całego analizowanego tekstu. Pomoże ci to w zrozumieniu przesłania zawartego w nim i ułatwi wyszukiwanie odpowiedzi na pytania do tekstu.

Podkreśl najważniejsze fragmenty w tekście. Ułatwi ci to poruszanie się po tekście. Nie musisz obawiać się egzaminatorów – ich nie obchodzi, w jakim stanie pozostawisz arkusz.

Jeżeli odpowiadasz na pytania, opieraj się na czytanym tekście. Nie używaj niczego, co z niego nie pochodzi.

Nie cytuj zbyt wielkich fragmentów opracowywanego tekstu, ponieważ brzydko to wygląda. Poza tym nie jest to dobry pomysł, żeby w ten sposób uzyskać wymaganą długość tekstu, bo nie zyskujesz przez to punktów.

Nie zapominaj o umiejscowieniu omawianego tekstu w odpowiednim kontekście literackim – może się to stać znaczącą pomocą w omawianiu całości. Możesz wysuwać powiązania z poszczególnymi wydarzeniami historycznymi i innymi utworami.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
Dzięki wielkie, pomogło mi to :)