Asertywność u dzieci

Wyrażanie swoich myśli, preferencji, uczuć, przekonań czy poglądów to umiejętności, które posiadają ludzie asertywni. Trzeba umieć powiedzieć „nie” bez wyrzutów sumienia, złości czy lęku.
/ 30.09.2010 07:47

Wyrażanie swoich myśli, preferencji, uczuć, przekonań czy poglądów to umiejętności, które posiadają ludzie asertywni. Trzeba umieć powiedzieć „nie” bez wyrzutów sumienia, złości czy lęku.

W sytuacjach konfliktowych bycie asertywnym pozwala osiągnąć kompromis bez rezygnacji z własnych wartości. Z punktu psychologicznego asertywność określana jest jako bezpośrednie wyrażanie własnego zdania, emocji i postaw bez zachowań agresywnych. Natomiast obrona własnych praw w sytuacjach społecznych jest już umiejętnością nabytą a nie wrodzoną.
Asertywność jest więc rodzajem zachowań, które służą zazwyczaj jednostce nie raniąc innych.

Jednak czy naprawdę jest tak, że asertywność to wyuczony zespół zachowań. Otóż niektóre cechy u dzieci w okresie dorastania mogą być początkiem asertywnego zachowania. Z drugiej jednak strony pojawia się również pojęcie asertywności w wychowaniu dzieci ze strony rodziców. Na pewno ważnym elementem w życiu dzieci jest uczenie ich podstawowych kompetencji, które w późniejszym życiu pomogą im w budowaniu pozytywnych więzi społecznych. Owszem jest to zjawisko dość trudne wychowawczo, ale może pomóc dziecku a przede wszystkim nastawia na osiąganie własnych celów, co przekłada się na ich ambicje i późniejsze działanie.

Pojawia się jeszcze jeden aspekt w wychowaniu dzieci. Odejdźmy na chwilę od psychologii i innych nauk, które uczą nas jak postępować asertywnie. Otóż wydaje się, że jest jeszcze jeden efekt działania asertywności u dzieci zwłaszcza w momencie, kiedy wiedzą już jak wykorzystywać taką wiedzę. Bardzo często dzieci, zwłaszcza młodzież aby postawić na swoim odwołuje się do ogólnie dostępnych i utartych schematów. Chcąc wpłynąć na decyzje rodziców i postawić na swoim, zwłaszcza jeśli chodzi o wyjście do kina lub imprezę często korzystają z nabytych umiejętności. Świadomie bądź nie, ale jednak. Więc gdzie jest reguła? Uczyć dzieci asertywności czy nie? Wydaje się, że nie ma na to pytanie konkretnej odpowiedzi, która zadowoliłaby i rodziców i dzieci. Trzeba więc pamiętać, że asertywność jest potrzebna w życiu każdego nawet najmniejszego człowieka a kierowanie się według pewnych zasad pomoże na pewno osiągnąć kompromis, który zadowoli obie strony.

Redakcja poleca

REKLAMA