POLECAMY

Imiona dla chłopców

Idealne imię dla chłopca powinno ładnie brzmieć i wywoływać pozytywne skojarzenia. Jesteś właśnie przed wyborem imienia dla syna? Koniecznie zajrzyj do naszej wielkiej księgi imion dla chłopców. Znajdziesz tam bardzo dużo ciekawych, oryginalnych i klasycznych propozycji. Zobacz koniecznie!

Mieszko

Imię pochodzenia słowiańskiego o bardzo niejasnej etymologii. Najpopularniejsza hipoteza zakłada, iż jest to zdrobnienie od imienia Miecisław.

Opis:imię pochodzenia słowiańskiego o bardzo niejasnej etymologii. Najpopularniejsza hipoteza zakłada, iż jest to zdrobnienie od imienia Miecisław. Według innych źródeł imię to, zapisane po łacinie jako Mesco (Misco), wywodzi się ze staropolskiego słowa mieżka, czyli "ślepiec" (dawny czasownik mżeć = "mieć oczy zamknięte"). Łączy się to z legendą, jakoby Mieszko miał być niewidomy do 7 roku życia. W Kronice Galla Anonima można bowiem przeczytać: "[...]Ten zaś Siemomysł spłodził wielkiego i sławnego Mieszka, który pierwszy nosił to imię, a przez siedem lat od urodzenia był ślepy[...]". Kolejna teoria głosi, że łaciński zapis Mesco (Misco), to staropolskie Miszko lub Myszko. W tym wypadku historię tego imienia odnosi się do legendy o myszach, które zjadły Popiela. Niektórzy badacze wywodzą to imię również od słowa mieszka / miszka , które dawniej oznaczało "niedźwiedź, miś".
Zdrobnienia:Mieszek, Miesio, Miesiu
Charakterystyka:ambitny i otwarty. Z reguły szybko staje się niezależny finansowo. Ma wielkie plany, które potrafi konsekwentnie realizować. Nie boi się stanąć do walki, jeśli uzna, że sprawa jest tego warta. Jest dobrym strategiem.
Patroni i święta:
Szczęśliwa liczba:8
Szczęśliwy kamień:topaz
Szczęśliwy kolor:złoty
Imieniny obchodzi:01.01