Mieczysław

Imię pochodzenia słowiańskiego o niejasnej etymologii. Być może powstało w wyniku błędnego odczytania słowiańskiego imienia Miecisław lub Miecysław ("ten, który mieczem zdobywa sławę" albo "ten, który sławnie/wspaniale/ miota /np.

Opis:imię pochodzenia słowiańskiego o niejasnej etymologii. Być może powstało w wyniku błędnego odczytania słowiańskiego imienia Miecisław lub Miecysław ("ten, który mieczem zdobywa sławę" albo "ten, który sławnie/wspaniale/ miota /np. oszczepem, włócznią/"). Według innej teorii wywodzi się od dawnego słowa mieszka / miszka ("niedźwiedź, miś") i oznaczałoby wówczas mężczyznę silnego oraz walecznego jak niedźwiedź. Istnieje również hipoteza, iż imię to wymyślił Jan Długosz, próbując wyjaśnić pochodzenie imion Mieszko oraz Miecisław. Żeński odpowiednik: Mieczysława.
Zdrobnienia:Mietek, Mietas, Mieciu, Miecio, Mieczyś
Charakterystyka:wesoły oraz życzliwy ludziom. Ma "złote ręce" i talent do majsterkowania, który potrafi twórczo wykorzystać. Umie rozbawić każde towarzystwo, w jakim się znajdzie. Czasami za bardzo zapomina o swojej rodzinie.
Patroni i święta:12 VI (bł. Mieczysław Bohatkiewicz)
Szczęśliwa liczba:1
Szczęśliwy kamień:jaspis
Szczęśliwy kolor:miedziany
Imieniny obchodzi:01.01