POLECAMY

Imiona dla chłopców

Idealne imię dla chłopca powinno ładnie brzmieć i wywoływać pozytywne skojarzenia. Jesteś właśnie przed wyborem imienia dla syna? Koniecznie zajrzyj do naszej wielkiej księgi imion dla chłopców. Znajdziesz tam bardzo dużo ciekawych, oryginalnych i klasycznych propozycji. Zobacz koniecznie!

Bohdan

Bohdan to forma oboczna imienia Bogdan. Pojawia się w językach ruskich w XIV wieku ze względu na wschodniosłowiańskie przejście głoski g w h, np.

Opis:Bohdan to forma oboczna imienia Bogdan. Pojawia się w językach ruskich w XIV wieku ze względu na wschodniosłowiańskie przejście głoski g w h, np. Rosjanie nie mówią Hitler, lecz Gitler). Imię pochodzenia słowiańskiego. Wywodzi się od wyrazów Bog/Bóg oraz dan (czyli "dany"). Oznacza więc: "dany przez Boga" lub "oddany Bogu". Jest to jedno z niewielu słowiańskich imion z nietypowym elementem -dan, toteż niektóre źródła podają, iż zostało ono przejęte przez Słowian od irańskich Scytów, gdzie istniało imię Bagadata, mające to samo znaczenie.
Zdrobnienia:Bohdanek, Boguś, Bodek, Bodzio
Charakterystyka:należy najczęściej do zrelaksowanych domatorów, dobrych ojców rodziny, ale także miłośników dobrego jedzenia, wygód, zacisza, ogródków i trawników. Są to osoby poukładane, podejmujące trafne decyzje, optymiści. Chwytają chwilę, są solidni i dojrzalsi od swoich rówieśników. Ponadto odpowiedzialni, potrafią pełnić role przywódcze dzięki swojemu dobremu podejściu do ludzi, choć od innych nie wymagają zbyt wiele. Bohdanowie to najczęściej amatorzy turystyki i sportu, harcerstwa i wycieczek górskich.
Patroni i święta:Bł. Bogdan Leopold I Mandicz, kapłan z Jugosławii, urodzony w 1866 roku. Sprawdziła się jego przepowiednia wybuchu II wojny światowej.
Szczęśliwa liczba:6
Szczęśliwy kamień:turmalin
Szczęśliwy kolor:pomarańczowy
Imieniny obchodzi:17.07