Złe odżywianie dzieci - konsekwencje

dziecko je pączka fot. Fotolia
Złe żywienie dzieci prowadzi nie tylko do nadwagi, ale też do poważnych chorób. Zobacz, jakie konsekwencje może jeszcze spowodować!
/ 22.11.2012 15:53
dziecko je pączka fot. Fotolia

Z pierwszego w Polsce raportu KPMG wynika, że już dzisiaj mamy do czynienia z obciążającą budżet Państwa epidemią chorób spowodowanych otyłością, a za 18 lat całkowite koszty związane z nimi mogą wynosić ponad 100 mld zł rocznie. Rosnące koszty są konsekwencją błędów, które popełniamy już na wczesnym etapie rozwoju naszego dziecka i które powielamy w życiu dorosłym.

Jak Polacy żywią swoje dzieci?

Jak wynika z badań przeprowadzonych w minionym roku przez Instytut „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” oraz Instytut Matki i Dziecka, tylko 25% 6-miesięcznych niemowląt oraz 33% dzieci w wieku 12 miesięcy dostaje prawidłową liczbę posiłków, a jedynie 7% badanych matek stosuje się do zaleceń żywieniowych dla tej grupy wiekowej. Dieta dzieci pomiędzy 1 a 3 rokiem życia jest źle zbilansowana, czego efektem jest nieprawidłowy wskaźnik masy ciała u ponad połowy z nich.

- Niestety coraz więcej badań potwierdza, że otyłość naszych dzieci ma swoją genezę już w niemowlęcym etapie życia, który jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju dziecka. To właśnie przez pierwsze trzy lata życia „programujemy” nasz organizm metabolicznie. Złe nawyki żywieniowe przekazywane dzieciom przez rodziców będą skutkować wzrostem zachorowań na kosztowne choroby cywilizacyjne w dorosłym życiu – powiedziała prof. dr hab. Anna Dobrzańska, Krajowy Konsultant w dziedzinie Pediatrii.

Złe odżywianie kosztuje

Zdaniem analityków w 2030 roku możemy mieć do czynienia z podwojeniem się całkowitych kosztów przewlekłych chorób cywilizacyjnych takich cukrzyca i choroby serca. Dziś wynoszą one 50 mld zł, czyli tyle ile wynosiłoby utrzymanie do momentu ukończenia studiów wyższych 193 tysięcy dzieci.

Troska o najmłodszych

Optymalna dieta powinna zapewnić dziecku prawidłowy wzrost, dobre zdrowie i samopoczucie oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób wieku dorosłego. Jeśli rozpoczniemy profilaktykę stosunkowo wcześnie zarówno my, jak i nasze dzieci będziemy w stanie uchronić się przed cukrzycą i chorobami serca. Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne w utrwalaniu prawidłowych nawyków żywieniowych:

1. Nie wydłużaj przerw pomiędzy posiłkami.
2. Unikaj jedzenia posiłków z nadmiarem tłuszczów oraz z dużą zawartością węglowodanów.
3. Staraj się podawać dziecku 5 posiłków dziennie.
3. Przestrzegaj stałych godzin spożywania posiłków.
4. Przestrzegaj przewidzianej dla wieku i płci dziecka wartości energetycznej spożywanych posiłków.
5. Spożywaj dużą ilość warzyw i owoców.

Redakcja poleca

REKLAMA