Zbożowy posiłek, który warto włączyć do diety niemowlęcia

dziecko fot. Materiały prasowe
Produkty zbożowe to jedne z pierwszych – zaraz po warzywach i owocach – pokarmów, które uzupełniają dietę malucha. Dostarczają energię, a także ważne dla prawidłowego rozwoju składniki odżywcze. Ponadto to dzięki nim maluch poznaje posiłki o nowych konsystencjach. Aby dziecko chętnie zajadało się wartościowymi i różnorodnymi zbożami, warto proponować mu je już na etapie rozszerzania diety. Po jakie sięgać, aby były smaczne, ale przede wszystkim bezpieczne?
dziecko fot. Materiały prasowe

Zboża – cenny składnik diety

Pierwsze lata życia są wyjątkowe – organizm dziecka jest bardzo delikatny i intensywnie się rozwija. Zarówno kształtowanie funkcji narządów, jak i szybki metabolizm w tym okresie życia sprawiają, że właściwie skomponowana dieta najmłodszych jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju. Wprowadzanie do jadłospisu produktów zbożowych pozwala niemowlęciu odkrywać nowe konsystencje, a także pomaga uzupełniać jego coraz większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Komponując dietę malucha, warto uwzględniać w niej różnorodne gatunki zbóż, które różnią się od siebie zarówno smakiem, jak i wartością odżywczą. To przyzwyczai niemowlę do bardziej urozmaiconego jadłospisu w przyszłości, a zatem pozwala kształtować dobre nawyki żywieniowe, które będą przez dziecko powielane w dorosłym życiu.

Bogactwo zbóż

Węglowodany zawarte w zbożach dostarczają energię, która jest bardzo potrzebna intensywnie rozwijającemu się organizmowi małego dziecka – zarówno do wzrostu, nauki, jak i codziennych zabaw. Ponadto wprowadzanie zbóż do diety pomaga uzupełniać coraz większe zapotrzebowanie młodego organizmu na składniki odżywcze, takie jak witaminy z grupy B czy magnez i cynk1.

Jakie produkty zbożowe dla malucha?

Warto pamiętać, że organizm niemowlęcia wciąż intensywnie się rozwija, przez co nie jest obojętny na składniki zawarte w pożywieniu. Właśnie dlatego wybór produktów nie może być kwestią przypadku. Pomocna w komponowaniu diety najmłodszych jest żywność przeznaczona specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. Wśród tego typu produktów można znaleźć kaszki skomponowane z różnorodnych zbóż, takich jak owies, jęczmień, żyto, pszenica, kukurydza, ryż i proso. Najbardziej wartościowe zboża to te z pełnego przemiału, ponieważ zawierają cenne składniki odżywcze, np. błonnik. 

Na miarę potrzeb malucha

Kaszki przeznaczone specjalnie dla najmłodszych spełniają wyjątkowo restrykcyjne normy jakości, znacznie bardziej surowe niż te odnoszące się do produktów ogólnego przeznaczenia (spożywanych przez starszych członków rodziny2). Ponadto widoczne na ich opakowaniu wskazanie wieku (np. po 6. czy 10. miesiącu życia) pomaga rodzicom wybrać produkt dopasowany do potrzeb i umiejętności dziecka na określonym etapie jego rozwoju. 

Kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ – naturalnie, bez zbędnych dodatków
Na sklepowej półce można znaleźć szeroką gamę kaszek BoboVita PORCJA ZBÓŻ, które spełniają potrzeby żywieniowe najmłodszych i zawierają nawet 7 rodzajów różnorodnych zbóż. To propozycje o wyjątkowo pysznych owocowych smakach, które zgodnie z przepisami prawa nie zawierają konserwantów i barwników, a także są bez oleju palmowego, maltodekstryny i bez dodatku cukru – zawierają tylko naturalnie występujące cukry, które pochodzą z mleka modyfikowanego, owoców i zbóż. Każda partia zawartych w nich zbóż przeszła nawet ponad 600 testów jakości i bezpieczeństwa! 
 
Aby poznawanie różnorodnych zbóż było jeszcze ciekawsze, teraz maluchy mają do wyboru nowości – kaszki mleczne BoboVita PORCJA ZBÓŻ w 3 pysznych odsłonach. To smakowite owocowe owsianki z ryżem. 
 
Kaszka mleczna wzbogaci codzienny jadłospis malucha w cenne witaminy i składniki mineralne, takie jak:
biotynę dla prawidłowego metabolizmu energetycznego,
wapń dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci,
jod dla wsparcia rozwoju poznawczego,
żelazo i witaminę C dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. 
 
Czy wiesz że?
Owies i jego przetwory, ze względu na swój skład oraz właściwości, są jednym z cenniejszych produktów zbożowych, o które warto rozszerzyć dietę niemowlęcia. Owies charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą. W porównaniu do innych zbóż ma wyższą zawartość białka o znacznym udziale aminokwasów egzogennych, a także wyższą zawartość korzystnych frakcji tłuszczowych. Owies to także nieocenione źródło błonnika pokarmowego. Ponadto ma delikatny smak i przyjemny zapach. Przygotowana na jego bazie owsianka z dodatkiem owoców i mleka stanowić będzie pyszny pełnowartościowy posiłek dla malucha.
 
BoboVita PORCJA ZBÓŻ delikatna mleczna owsianka z ryżem jagoda jeżyna truskawka po 6. miesiącu życia
 
BoboVita PORCJA ZBÓŻ delikatna mleczna owsianka z ryżem malina banan po 6. miesiącu życia
 
BoboVita PORCJA ZBÓŻ delikatna mleczna owsianka z ryżem mango marakuja banan po 8. miesiącu życia
 
Cena rekomendowana za opakowanie 210 g: 10,63 zł

 

* Witamina A, D, tiamina oraz wapń wymagane przepisami prawa w kaszkach mlecznych.

 

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

1 Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne /Pediatria 2021, T. 18.
2  „Raport: bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci”. Pod redakcją: prof. dr hab. n. med. Piotra Sochy oraz dr hab. inż. Anny Harton, 2022 RAPORT Bezpieczeństwo żywności, a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci (1000dni.pl) Dokument ten stanowi kompendium wiedzy na temat wpływu bezpieczeństwa żywności na stan zdrowia dziecka teraz i w przyszłości.
 
Tagi: dziecko

Redakcja poleca

REKLAMA