POLECAMY

21 pomysłow na zabawę w deszczowy dzień

Jesień jest nudna? Skądże znowu! Teraz dopiero można puścić wodze fantazji i zrealizować każdy szalony pomysł. Przekonajcie się sami.
21 pomysłow na zabawę w deszczowy dzień fot. Fotolia

To się na pewno przyda!

Poza liśćmi (suchymi i świeżymi), kasztanami, żołędziami, patyczkami, jarzębiną itd. mogą się wam przydać także:
 • Skorupki od orzechów pistacjowych, pestki dyni, pieprz, groch, goździki, kasza, ryż, sucha kukurydza i inne rzeczy, które znajdziecie w kuchni
 • Sznurki i kawałki włóczki, rafia, wstążeczki
 • Brokat - można go dodać do farby albo plasteliny
 • Cekiny, koraliki, piórka, guziki, gotowe samoprzylepne „oczka”
 • Dobry klej
 • Dwustronna taśma klejąca
 • Zapałki, wykałaczki albo plastikowe patyczki do liczenia
 • Szary papier, kalka techniczna, papier śniadaniowy, karbowana tektura, karton
 • Farby - zwłaszcza plakatowe i te do malowania palcami
 • Plastelina, masa solna
 • Kolorowa bibuła, fizelina, skrawki materiałów
UWAGA! Zaopatrzcie się także w kawałek ceraty do wyłożenia stołu lub podłogi i w stary T-shirt – dzięki nim mieszkanie nie będzie wyglądało jak pobojowisko, a dziecko jak nieboskie stworzenie.

1. Kasztaniaki

Twojemu dziecku znudziły się już ludziki z kasztanów i żołędzi? Zróbcie gąsienicę, smoka albo nawet autko podobne do tego, jakim jeździ Fred Flinston. Wykorzystajcie do tego patyczki, łupinki po orzeszkach bukowych, sosnowe igły. Oprócz zapałek lub wykałaczek użyjcie korków od butelki, włóczki, sznurka, kolorową bibułkę, kawałków różnych tkanin, plasteliny, piórek itd.

2. Dyniołki

Małe ozdobne dynie są piękne same w sobie, ale ozdobione przez dziecko będą jeszcze piękniejsze. Oczy, uszy, a nawet ręce, nogi, skrzydła i co tylko przyjdzie wam do głowy możecie zrobić z plasteliny – będzie trzymać, jeśli dobrze ją rozgrzejecie w dłoniach. „Na plastelinę” możecie przykleić, np. kawałki włóczki (zróbcie z nich dyniołkowi włosy), piórka (a to skrzydła pękatego aniołka) albo cekiny i koraliki (oczy).

3. Zielnik

Przyklejony do kartki suchy liść można oglądać tylko z jednej strony. Włożony w sztywną plastikową okładkę na dokumenty – z obu. Jeśli macie więcej okładek, zróbcie na ich krawędzi otworki (dziurkaczem) i przewiążcie sznurkiem – powstanie książka (sznurek trzeba zawiązać luźno, zamiast niego przez dziurki można przełożyć kółka na klucze). Skorzystajcie z miękkich przejrzystych „koszulek” do segregatora – by liść się nie przesuwał, przyklejcie go paseczkiem taśmy klejącej albo klejem.

4. Wachlarz

Z grubego kartonu wytnijcie kółko z rączką (na kształt rakietki do tenisa stołowego). Uchwyt (wzmocnijcie go, przyklejając dodatkowe paski tektury) owińcie sznurkiem. Do kółka przyklejcie suche liście, a do liści cekiny i piórka!

5. Malowanie na liściach

Można to robić choćby plakatówkami. Malujcie oczy, zamki, pieski itd. Możecie też zmienić im kolory na takie, których na próżno szukać w jesiennym parku – np. turkusowy.

6. Rodzina jeży

Okrąglutkie ciałka ze szpiczastymi pyszczkami ulepcie z plasteliny. Oczy i noski zróbcie z błyszczących koralików, a igły z nazbieranych w parku sosnowych igieł (wystarczy wetknąć je w plastelinę). Inna propozycja to jeż z kasztanowych łupinek.

7. Ptak w gniazdku

Tułów i głowę ptaka ulepcie z plasteliny (wystarczą dwie kulki: duża i mała). Ogon i skrzydła zróbcie z kolorowych liści – wetknijcie je w plastelinę. Oczy z koralików, a dzióbek z kawałka papieru. Posadźcie ptaszka w gniazdku z suchej trawy albo rafii. Może zamiast jajek będzie wysiadywał w nim żołędzie?

8. Pudełko na skarby

Tekturowe pudełko oklejcie przyniesionymi z parku cienkimi patyczkami (wcześniej musicie je wysuszyć). W szpary między patyczkami możecie powtykać rafię albo suchą trawę.

9. Wazonik

Oklejcie słoik plasteliną (wcześniej trzeba ją dobrze rozgrzać w dłoniach). Pamiętajcie także o gwincie, żeby wazonik był ładnie wykończony (możecie okręcić gwint sznurkiem). Powtykajcie w plastelinę ozdoby: łupinki po orzechach pistacjowych, goździki, pestki dyni, czapeczki żołędzi, ziarenka pieprzu, ryż, kaszę gryczaną. Możecie ułożyć jakiś wzór, np. paski albo zygzaki.

10. Ramka

Oklejcie ramkę plasteliną i ozdóbcie ją podobnie jak wazonik.

11. Pióropusz

Z paska tektury zróbcie opaskę na głowę (można ją skleić taśmą klejącą lub zszyć zszywaczem) i przyklejcie albo przypnijcie do niej zszywkami świeżo zebrane szpiczaste listki. Namalujcie na twarzach paski (szminką) i koniecznie wydawajcie dzikie okrzyki.

12. Pokaz mody

Co się nosi jesienią 2012 roku? Liście! Zróbcie czapkę z gazety i przyczepcie do niej kolorowe listki. Możecie też ozdobić nimi spódniczkę z fizeliny.

13. Liściaki

Z suchych liści i wysuszonych płatków można wyczarować różne obrazki – królewny, zwierzątka. Nawet pojedynczy przyklejony do kartki listek może stać się jakąś postacią – wystarczy, że dorysujecie mu oczy i nóżki.

14. Wietrzna rabatka

W skrzynce na balkonie przekwitły już pelargonie? „Zasadźcie” w niej kolorowe wiatraczki – będą pięknie furkotać, obracając się na wietrze.

15. Torebka z okienkiem

W papierowej torebce po prezencie wytnij okienko, np. nożykiem do papieru (trzymaj go z dala od smyka). Jeśli okienko ma być tylko na jednej ściance, włóż do torebki deskę do krojenia. Z przezroczystego giętkiego, ale dość sztywnego plastiku wytnijcie dwa prostokąty (nieco większe niż okienko), włóżcie między nie suchy liść i przyklejcie je (np. taśmą klejącą) do torebki – okienko zyska podwójną szybkę. Ozdóbcie krawędzie ramką z kolorowego papieru, „szlaczkiem” z jarzębiny.

16. Kaloszowa wyprawa

W czasie deszczu dzieci się nudzą? Na pewno nie te, które mają kalosze i nieprzemakalne peleryny. Brodzenie po kałużach, łapanie kropelek deszczu i przejeżdżanie dłonią po zroszonej deszczem ławce to naprawdę wielka przyjemność. Macie ochotę na coś ekstra? Pomalujcie kalosze plakatówką, a potem zobaczcie, jak w kałuży spływa z nich farba. I sprawdźcie, co się dzieje z wodą!

17. Strój maskujący

Powtykajcie w oczka wełnianej czapki, szalika i rękawiczek ogonki liści. Możecie też zatknąć je w dziurki do zapinania guzików. Prawda, że spacer z liściem na głowie to całkiem co innego?

18. Korale

Można je zrobić oczywiście z jarzębiny, ale nie tylko. Czapeczki żołędzi (można je układać na różne sposoby tak, by zachodziły na siebie lub tak, by tworzyły kulę), szyszeczki i łupiny po orzechach też się do tego nadają.

19. Makieta

Ze skarbów jesieni możecie zrobić niemal wszystko, np. trójwymiarową wioskę indiańską. Tipi robi się prosto: trzeba związać kilka patyczków tak, by tworzyły stożek, a potem obłożyć je liśćmi. Zróbcie do tego ognisko (kilka ułożonych w krąg kamyków plus „ogień” z czerwonych listków), a Indian i konie – z kasztanów i żołędzi.

20. Czary-mary

Nakryjcie świeży liść z wyraźnymi żyłkami kartką cienkiego papieru (np. śniadaniowego) i delikatnie zamalujcie kartkę kredką świecową. Powinniście zobaczyć zarys liścia. Możecie też położyć liść na kartce i rozpylić farbę (w sklepach papierniczych są farbki w „dmuchawkach” ) wokół niego.

21. Pałkowe drzewo

Na dużym arkuszu szarego papieru namalujcie albo narysujcie pień i konary drzewa (pamiętajcie o dziupli – w końcu wiewiórka też musi gdzieś mieszkać!). Liśćmi będą „pieczątki” zrobione waszymi umoczonymi w farbie dłońmi (małymi i dużymi).
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/2 lata temu
Mi już czasem tez ręce opadają. Brak pomysłów jak tu dzieciaczki czymś zainteresować. Może takie warsztaty są dobrym pomysłem, bo ostatnio wyczytałam gdzieś o stronie kraftownia.pl i brałam pomysły na kreatywne zajęcia. Jest tam tego mnóstwo i dzieci były zachwycone. Chyba lubią takie manualne zabawy :))
/3 lata temu
@Mama popieram - też tam byłam, ale na warsztatach czekoladowych. Polecam - na spektakl też niedługo idę, a konkretnie na "Warzywa są z kosmosu". Dużo o tym spektaklu czytałam i słyszałam wiele pozytywnych opinii.
/3 lata temu
Ja czasami w weekendy chodzę do Teatru Małego Widza (Warszawa) fajna i rozwijająca rozrywka nawet dla najmłodszych dzieci
POKAŻ KOMENTARZE (8)