dziecko w podróży fot. Fotolia

10 zabaw na podróż z dzieckiem!

Dzieci zaczynają się nudzić już po kilkunastu minutach jazdy. Czym je zająć, by długa podróż nie stała się udręką? Sprawdź!
/ 22.07.2013 05:33
dziecko w podróży fot. Fotolia

1. Zabawy w czasie podróży z dzieckiem - Wspólne śpiewanie

Można fałszować, śpiewać jak w operze albo nawet jodłować, bo wtedy jest zabawniej. Można też przekręcać słowa znanych piosenek („Wlazł piesek na płotek i mruga”) – czujny malec na pewno wyłapie błędy i będzie miał dodatkowy powód do radości.

2. Zabawy w czasie podróży z dzieckiem - Śmieszne rytuały

W naszym przypadku jednym z nich było chóralne wołanie „Uuuuuuu!” podczas przejazdów przez tunele, których Bartek na początku bardzo się bał. Szybko mu przeszło: nie mógł doczekać się kolejnego, by znów sobie pobuczeć. Bojowe okrzyki można wznosić na mostach, zjazdach z górki, światłach i przy wielu innych okazjach.

3. Zabawy w czasie podróży z dzieckiem - Dodatkowa kierownica

O wiele łatwiej znieść długą jazdę, gdy samemu można prowadzić. W sklepach z zabawkami radzimy kupić kierownice-zabawki (mają nawet klakson!), ale sprawdzić może się wszystko, co okrągłe, na przykład plastikowy talerzyk czy gumowe ringo.

4. Zabawy w czasie podróży z dzieckiem - Audiobooki

Nie wszyscy lubią (bądźmy szczerzy: nie wszyscy są w stanie je znieść) piosenki dla dzieci, dlatego warto zaopatrzyć się także w audiobooki z bajkami. Przykuwają uwagę dziecka, ale nie denerwują kierowcy.

5. Zabawy w czasie podróży z dzieckiem - Teatrzyk

Nie trzeba (choć na pewno warto) zabierać pacynek, aktorami mogą stać się pierwsze z brzegu pluszowe maskotki, naciągnięte na dłonie skarpetki (kciuk w wkładamy w miejsce przeznaczone na piętę i już można kłapać paszczą) albo nawet twoje i dziecka dłonie. Scenariusz nie jest konieczny.
Wystarczy rozmowa typu: „Dokąd jedziesz?”, „Na wakacje”. „Ojej, a daleko?” etc. W ten sposób można się bawić nawet z całkiem małym brzdącem. Starszy maluch może sam wymyślać fabułę.

6. Zabawy w czasie podróży z dzieckiem - Wygłupy i absurdalne zabawy

Z naszym synkiem bawiliśmy się w podawanie numeru drogi (usłyszał prośbę taty i sam podał mi numer... do ręki), łapanie nieistniejących muszek, karmienie wymyślonego kota itd. Większość maluchów uwielbia też zabawne, a nawet całkiem głupie miny. Można nadymać policzki, pokazywać język, wytrzeszczać oczy, puszczać oczko itd.

7. Zabawy w czasie podróży z dzieckiem - Naśladowanie głosów zwierząt

Niekoniecznie tylko tych, które mijamy (np. krów i psów), ale wszystkich, jakie znamy. Chcesz zaskoczyć malucha? Pokaż mu jak „mówi” rybka: bezgłośnie otwieraj i zamykaj wyciągnięte w ryjek usta.

8. Zabawy w czasie podróży z dzieckiem - Wyglądanie za okno

Przy drogach dzieje się wiele ciekawych rzeczy: stoją dziwaczne budynki, widać góry albo lasy, pojawiają się krowy, traktory, wiatraki. Ale nawet nudny krajobraz można uatrakcyjnić: wystarczy patrzeć na niego przez lornetkę ze zwiniętych dłoni.

9. Zabawy w czasie podróży z dzieckiem - Machanie

Dzieci uwielbiają machać do ludzi na poboczach i w mijanych autach. Gdy ktoś odpowie im tym samym, są wniebowzięte.

10. Zabawy w czasie podróży z dzieckiem - Opieka nad misiem

Kto powiedział, że dziecko musi być najmłodszym i wymagającym największej uwagi pasażerem? Może przecież zajmować się kimś, kto potrzebuje jego pomocy, np. ukochanym pluszakiem, którego trzeba zabawiać, karmić, ubierać i kołysać do snu.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)