Zabawki dla dziecka - jak kupować

dziecko z zabawkami fot. Fotolia
„Kup mi to, mamooo! I jeszcze tamto”. Dzieci chciałyby mieć wszystko, co ładne i kolorowe. Jednak nie na każdą zabawkę warto wydać pieniądze. Zobacz, dlaczego!
/ 08.07.2013 16:26
dziecko z zabawkami fot. Fotolia

Zabawki dla dziecka - sprawdź, czy jest bezpieczna

Niestety, mimo kontroli bywa z tym różnie. Zdarzają się buble, a nawet zabawki-pułapki: źle wykonane, wadliwie skonstruowane, zbyt głośne. Rzecz, którą bez obaw można podarować brzdącowi, powinna być:

Solidna i trwała Zwłaszcza jeśli jest przeznaczona dla dziecka poniżej trzeciego roku życia. Maluchy biorą zabawki do buzi, gryzą je, zrzucają na podłogę, siadają na nich. A one muszą to wszystko znieść. Nic nie ma prawa się urwać, ułamać ani odczepić. Jeśli zabawka jest przeznaczona dla dziecka poniżej trzeciego roku życia, wszystkie jej części muszą być na tyle duże, by nie dało się ich połknąć.

Stabilna i lekka Nie może się przewracać, a jeśli nawet to zrobi, nie może być na tyle ciężka, by skrzywdzić małego użytkownika.

Starannie wykończona Nie może mieć ostrych krawędzi, zadziorków, źle odlanych kawałków czy ukształtowanych fragmentów, słabych szwów, zwisających nitek.

Wykonana z bezpiecznych materiałów Tworzywo, farba itd. nie mogą zawierać toksycznych składników.

Zabawki dla dziecka - o prawidłowych oznakowaniach

Znak „CE” Świadczy on o tym, że zabawkę dla dziecka wykonano według wymogów bezpieczeństwa. Uważaj, zdarzają się fałszywki. Bywa podrabiany na różne sposoby. W oryginalnym znaku środkowa belka w literze E jest nieco krótsza niż dolna i górna. Doczekał się też mylącego konsumentów odpowiednika, oznaczającego „China Export”.

Informacja, dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczona  To ważne w przypadku zabawek dla dzieci poniżej trzeciego roku życia, bo produkty dla starszaków mogą być niebezpieczne dla brzdąców (bo często składają się ze zbyt małych elementów).

Ostrzeżenia Powinny być dobrze widoczne i precyzyjne. Dotyczą np. tego, że zabawki trzeba używać pod nadzorem osoby dorosłej.

Nazwa i adres producenta lub importera Adres strony WWW nie wystarczy, powinny być pełne dane.

Instrukcja Jest niezbędna, jeśli zabawka wymaga np. montażu. Ważny jest także sposób konserwacji.

Zabawki dla dziecka - na co dodatkowo zwracać uwagę

Łatwa do utrzymania w czystości Czyli taka, którą można umyć, wyprać albo wyczyścić w inny sposób.

Dobrej jakości Lepiej kupić mniejszy zestaw dobrych klocków niż wielki byle jakich. Podobnie jest z wszystkim innym, np. z samochodzikami, lalkami, maskotkami, zabawkami grającymi itd.

Ciekawa Skomplikowana kolejka ucieszy raczej tatę niż rocznego malucha.

Nie kupuj wyłącznie zabawek edukacyjnych... Dziecko potrzebuje także tych zwyczajnych, takich do kochania. Tuląc misia, turlając piłkę czy polując na bańki mydlane także uczy się ważnych rzeczy!

...ani samych gotowców Zabawki coraz częściej „bawią się” same: jeżdżą, świecą, a nawet szczekają i mówią. Tymczasem mnóstwo maluchów woli samodzielnie się bawić. Nie zawsze warto kupować komplety, np. lalkę z całym wyposażeniem, bo to pozbawia malca frajdy, polegającej na korzystaniu z własnej inwencji. Lalkę można przecież karmić klockami i piłeczkami! Pamiętaj, że to proste przedmioty bardziej rozwijają wyobraźnię.

Zabawki dla dziecka - jak kupować

Ta sama zabawka, może kosztować więcej lub mniej w zależności od tego, gdzie ją kupujemy.

Porównuj ceny Różnice mogą być spore. Korzystaj z internetowych porównywarek cen. Jeśli masz jakąś zabawkę na oku, to nie biegaj po sklepach, po prostu zadzwoń do kilku i zapytaj o cenę.

Poluj na wyprzedaże Po świętach albo po dniu dziecka można kupić niektóre zabawki za niższą cenę. Na przykład klocki ze starych kolekcji są tańsze niż hity sezonu.

Kupuj w sklepach internetowych Zwracaj jednak uwagę na koszty wysyłki (mogą być wysokie).

Ważne! Nie każdy znak CE świadczy, że zabawka jest bezpieczna. Zwróć uwagę, czy wygląda jak ten po lewej stronie. Ten po prawej, choć przypomina oryginał, nie jest deklaracją bezpieczeństwa, tylko tego, że produkt stworzono w Chinach. Dodatkowo pamiętaj, aby nie zasypywać malca zabawkami. Bo gdy dziecko ma ich za dużo, tak naprawdę… nie ma się czym bawić.

Redakcja poleca

REKLAMA