W co bawić się z przeziębionym dzieckiem?

Dzieci, zwłaszcza w okresie przedszkolnym, dość często się przeziębiają. Nie oznacza to bynajmniej, że nie potrzebują w tym czasie zabawy. W co zatem bawić się z chorym dzieckiem? Oto pomysły na zabawy, które możecie wykorzystać.
/ 04.10.2013 11:47

Dzieci, zwłaszcza w okresie przedszkolnym, dość często się przeziębiają. Nie oznacza to bynajmniej, że nie potrzebują w tym czasie zabawy. W co zatem bawić się z chorym dzieckiem? Oto pomysły na zabawy, które możecie wykorzystać.

W co bawić się z przeziębionym dzieckiem?

fot. Fotolia

Przeziębione dziecko bywa bardziej grymaśne, rozkapryszone i marudne, może mieć zdecydowanie mniej energii niż zwykle, być bardziej płaczliwe i rozdrażnione. Podczas przeziębienia maluch domaga się też więcej uwagi od najbliższych, potrzebuje ich bliskości.

Poza wyjątkami, gdy dziecko ma wysoką gorączkę i apatycznie leży w łóżku, co chwilę przysypiając, zdecydowanie częściej dzieci poza katarem, podwyższoną temperaturą i kaszlem, mają energii całkiem sporo. I zwykle po podaniu leków i krótkiej regeneracyjnej drzemce mają siłę, by się bawić. Nie tylko siłę, ale i ogromną potrzebę. Bo zabawa w życiu dziecka odgrywa ważną rolę w jego prawidłowym rozwoju. I nawet przeziębienie nie jest w stanie tej naturalnej potrzeby zdusić.

Zabawa odgrywa ważną rolę także w czasie powrotu do zdrowia. Pomaga zapanować nad emocjami, zwalczyć rozdrażnienie i płaczliwość, a nawet zapomnieć o dokuczliwych objawach przeziębienia. Bawiąc się, dziecku łatwiej znieść ból, duszący kaszel, czy zatkany nos. Dlatego mimo przeziębienia, czy poważniejszej choroby z dzieckiem trzeba się bawić, bo wspólnie spędzony czas z pewnością zadziała terapeutycznie, poprawi maluchowi humor i pomoże choć na chwilę zapomnieć o dokuczliwych symptomach przeziębienia. A poza tym dziecko zdecydowanie trudniej utrzymać w łóżku, poza wyjątkowymi sytuacjami, gdy choroba jest na tyle poważna, by maluch nie miał siły wstać z łóżka. W innych przypadkach o całodziennym leżeniu w łóżko nie ma mowy. Lepiej malucha odpowiednio ubrać i pozwolić mu na aktywność.

Pomysły na zabawy z przeziębionym dzieckiem:

Wizyta u lekarza

Doskonała zabawa tematyczna, która pozwala zrozumieć mechanizm choroby. Dzieci uwielbiają naśladować i odgrywać nowe role społeczne. Twój maluch będzie zachwycony będąc lekarzem dla przytulanek, lal, misiów. Z pewnością chętnie zrobi opatrunek, poda lekarstwo, czy wykona zastrzyk. Rodzice również mogą udawać bardzo chorych. Dzięki takiej zabawie dzieci szybko oswajają się z chorobą, rozumieją jej mechanizm, identyfikują się z sytuacją i wiedzą, że nawet jeśli teraz czują się źle, wkrótce znów będą zdrowe.

Czytanie książek

Wspólne czytanie kolorowych książek to doskonały pomysł na zabicie nudy. Czytać można książeczki i wierszyki tematycznie związane z chorobą np. Pan kotek był chory, Gorączka, Lądowanie rinowirusów. Przeziębienie, Rada na katar lub zupełnie inne. 

Rysowanki, wycinanki, kolorowanki

Rysować można wszędzie nawet w łóżku. Możesz dać dziecku kolorowanki z ulubionymi postaciami, samodzielnie coś narysować lub wydrukować kolorowanki dostępne w Internecie. Jeśli nie macie kolorowanek wystarczy blok lub kartki papieru oraz kredki lub ołówek. Dobrym pomysłem będą wycinanki lub wydzieranki z kolorowego papieru lub starych gazet i czasopism. Techniki można łączyć, a efekt końcowy zaskoczy nawet Was.

Twórcze zabawy

Czyli robienie coś z niczego np. korale z makaronu lub słomek do picia, domek dla lalek z pudełka po butach, jeż z masy solnej, lalka z drewnianej łyżki. Jeśli dziecko nie jest obłożnie chore, takie zabawy sprawią mu mnóstwo radości. Samo tworzenie będzie zajęciem nawet na 2-3 godziny, a samodzielnie wykonaną zabawką, można się bawić przez wiele dni.

Gry planszowe

Jeśli nie macie pomysłu na samodzielne zaaranżowanie zabawy, wykorzystajcie kochane przez dzieci i dorosłych gry planszowe. Polecamy zwłaszcza: Zagadki smoka obiboka, Grzybobranie, Domino obrazkowe, Pamięć, Stuku Puku. Ale gier jest tak dużo, że z pewnością znajdziecie coś odpowiedniego dla każdego dziecka. 

Teatrzyk

A może zabawa w teatr. Do domowego przedstawienia możecie wykorzystać zabawki, pacynki lub powycinać papierowe postaci. Wy również możecie być aktorami, oczywiście niezbędne będzie odpowiednie przebranie.

Zabawy kulinarne

Przeziębione dzieci zwykle nie mają apetytu. Jednak wspólne przygotowanie kolorowego posiłku, może zachęcić je do jedzenia. Wystarczy zamiast tradycyjnych dań, wyczarować coś zupełnie innego np. kolorową kanapkę o nietypowym kształcie. A zamiast obiadu bezludną wyspę z ziemniaków i tratwę z kotleta z zabawnym masztem z sałaty. Przygotowanie posiłków połączone z zabawą, z pewnością zaprocentuje zjedzeniem choć części dania.

Przeczytaj: Kolorowe, wesołe i smaczne kanapki, nie tylko dla dzieci

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/21.02.2016 00:37
Choroba minie szybciej, jeśli razem z dzieckiem zamienisz się w artystę i stworzycie razem swoje dzieło na pokoloruj.pl. Zapraszam!
/07.11.2014 17:08
Ciekawym pomysłem na zabawę z chorym maluchem jest układanie różnych fantastycznych historii. Dzieci to uwielbiają, przy ciekawej opowieści szybciej mija czas, a także zdrowie szybciej wraca. Wspólnie wymyślone historie można zapisać w różnych formach. Na przykład w formie komiksu. Wystarczy kartka papieru podzielona na kilka ramek (fachowo nazywa się to kadrami), kredki lub mazaki. Temat opowieści wymyślmy wspólnie lub podpowiedzmy dziecku coś ciekawego, a później po kolei zapełniajmy ramki tworami naszej wyobraźni. Z pewnością zabawa ta wciągnie nie tylko dziecko, ale także rodziców. A dodatkowo zostanie nam wspaniała pamiątka wspólnie spędzonych chwil. Dziecko będzie się mogło pochwalić rówieśnikom swoim oryginalnym dziełem, a kiedy dorośnie będzie z rozrzewnieniem wspominało te wyjątkowe sposoby na walkę ze złym samopoczuciem. www.Mamitati.pl - sklep dla dzieci
/02.12.2014 13:45
takie proste zajęcia dają najwięcej radości, i prawie nic nie kosztuja