Już pod koniec pierwszego roku życia dziecko chce poznawać świat. Możesz mu pomóc bawiąc się z nim i podsuwając mądre zabawki.
Mamo to ja/13.04.2012 13:03
fot. Panthermedia
Zabawy rozwijają umiejętności manualne maluszka, koordynację ruchową, wyobraźnię. Uczą też myślenia, mówienia i komunikacji z otoczeniem. Przynoszą one jednak korzyści nie tylko dziecku, ale także rodzicom. Dzięki podpatrywaniu malca w czasie zabawy możesz wiele się o nim dowiedzieć: co lubi, a czego nie, jaki ma temperament, na co reaguje, co go drażni, a co potrafi rozweselić.
Ważne przytulanki
Jedną z pierwszych ulubionych zabawek malca jest pluszak. To niezastąpiony przyjaciel już kilkumiesięcznego malca. Maskotki przypominają dziecku mamę, zapewniają poczucie bezpieczeństwa i przyspieszają rozwój emocjonalny. Dla dziecka takie zwierzątko to często na długie lata najlepszy przyjaciel. Dzięki zabawom z ukochanym pieskiem czy misiem roczny malec rozwija mowę, a także zdolności manualne. Im dziecko starsze, tym jego zachowania względem ukochanej przytulanki będą coraz bardziej różnorodne. Zaczyna go traktować jak słabszą od siebie istotę, którą trzeba się opiekować i pielęgnować. Uczy się przyjaźni.
Lubię manipulować...
Małe paluszki są coraz bardziej sprawne. Pod koniec pierwszego roku życia dziecko uwielbia więc tzw. zabawy manipulacyjne: wkładanie mniejszych przedmiotów w większe, zamykanie i otwieranie, szeregowanie. Mogą do tego służyć zestawy kubeczków różnej wielkości, pojemniczki z otworami o wielu kształtach, do których można wrzucać klocki. Tego typu zabawy poprawiają sprawność małych paluszków, a poza tym pomagają dziecku poznać cechy różnych przedmiotów, jak kształt, ciężar, fakturę. Dziecko uwielbia też zabawki, w których da się coś przesunąć, przekręcić, nacisnąć. Zwłaszcza, jeśli po wykonaniu takiej czynności wydają one dźwięki.
...i budować
Klocki to jedna z ulubionych zabawek malca, i to na długie lata. Roczny brzdąc najbardziej lubi, jak ty budujesz z nich wieżę, a on potem jednym ruchem ją burzy. Nie przejmuj się tym – dla malucha to wielka frajda, gdy wieża z hukiem się rozpada. Wkrótce jednak i on zacznie ustawiać swoje pierwsze budowle, początkowo z kilku klocków, potem z coraz większej ich liczby. Dzięki klockom dziecko rozwija wyobraźnię. Pierwsze klocki muszą być proste, bez elementów łączących, które utrudniają samodzielne konstruowanie.
Czas na ruch
Rocznego malca fascynuje to, że może dotrzeć praktycznie do każdego miejsca w domu. Chce stale być w ruchu. Lubi wszelkie zabawy z piłką – turlanie, kopanie, rzucanie. Uwielbia zabawki, które można wprawić w ruch: pchać, ciągnąć za sznurek, a także gonitwy na czworakach, ćwiczenia na dużej piłce, turlanie się. Dzięki takim zabawom nie tylko poprawia swoje zdolności motoryczne, ale też uczy się panować nad ciałem.
Już czytamy
Warto czasem namówić malca na spokojniejsze zabawy, np. oglądanie książeczek. Nie czytaj ich, tylko opowiadaj, co jest na obrazkach. Potem możesz poprosić, by dziecko znalazło coś w książeczce, np. kotka, pieska, piłeczkę albo żeby wśród swoich zabawek poszukało przedmiotu, który jest narysowany. Przy okazji warto maluchowi pokazać, jakie odgłosy wydają zwierzęta. Tego typu zabawy rozwijają koncentrację uwagi oraz mowę dziecka.