"Vera Drake"

"Vera Drake"

W sprzedaży 11 października tylko z "Przekrojem" w kolekcji filmowej "Festiwale! Festiwale!"
/ 09.10.2007 15:13
"Vera Drake"

"Vera Drake" to zwycięzca Festiwalu Filmowego w Wenecji. Film otrzymał także Złotego Lwa i nagrodę dla Najlepszej Aktorki.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji uważany jest za najstarsza imprezę filmową na świecie. Pierwsza edycja odbyła się w 1932 r. Festiwal odbywa się na wyspie Lido. Główną nagrodą festiwalu jest "Złoty Lew".

Krótko o filmie
Londyn 1950 r. Tytułowa Vera – wyjątkowa kreacja aktorska Imeldy Staunton – wiedzie spokojne życie. Pracuje jako sprzątaczka, zajmuje się domem i rodziną, jest wierną żoną i wzorową matką. Jednak życie tej z pozoru zwyczajnej kobiety kryje wstrząsającą tajemnicę. Pewnego dnia Vera trafia do aresztu, a świat jej zasad nagle obraca się w ruinę. Przejmujący film o dobroci, która w wyjątkowych okolicznościach może nieść ból i cierpienie.

Ważne nagrody dla filmu "Vera Drake"
Złota Żaba
nagroda festiwalu Camerimage
Brytyjska Akademia Filmowa – nagroda dla Najlepszego Reżysera i Najlepszej Aktorki Pierwszoplanowej
Europejska Nagroda Filmowa – nagroda dla Najlepszej Aktorki i nominacja w kategorii Najlepszy Film
Złoty Glob - nominacja dla Najlepszej Roli Kobiecej
Oscary - nominacje w kategorii: Najlepsza Aktorka, Najlepszy Reżyser oraz Najlepszy Oryginalny Scenariusz

Recenzja
Film Mike'a Leigh zdobył między innymi Złote Lwy w Wenecji i Europejską Nagrodę Filmową oraz nominację do Oscara dla Imeldy Staunton za tytułową rolę. Vera Drake to poczciwa starsza pani, która w powojennym Londynie sprząta domy bogaczy, a po pracy nieodpłatnie pomaga "sprzątać" biednym kobietom, które zaszły w niechcianą ciążę. Jest absolutnie przekonana o swojej pożyteczności i dobrym sercu do czau, gdy jedna z "pacjentek" umiera. Leigh nie zrobił jednak filmu o aborcji, "Wera Drake" jest poruszającym portretem prostej kobiety, której świat zasad nagle obrócił się w ruinę. Vera odkrywa, że poczciwość i dobre chęci czasem nie wystarczają. A bardzo często brukuje się nimi piekło.

Małgorzata Sadowska/ "Przekrój"

"Vera Drake", Reżyseria: Mike Leigh, Gatunek: dramat, Obsada: Imelda Staunton, Philip Davis, Peter Wight, Produkcja: Wielka Brytania, Rok: 2004.