splot dłoni dzieci fot. Fotolia

Tolerancja - jak nauczyć dziecko

Maluchy z reguły nie mają uprzedzeń i przyjmują, że inny wcale nie znaczy gorszy. Utrwalenie w dziecku takiej postawy to rola rodziców. Jak się z niej wywiązać?
/ 25.03.2013 14:41
splot dłoni dzieci fot. Fotolia

Nauka tolerancji - kiedy i w jaki sposób rozpocząć?

Akceptacji i szacunku dla osób różniących się od nas wyglądem, stanem zdrowia czy zasobnością portfela warto uczyć już trzylatka. Dziecko w tym wieku zaczyna już dostrzegać różnice pomiędzy ludźmi i od naszego tłumaczenia tych inności zależy, jaką malec zacznie im przypisywać wagę. Wahasz się, jak powinnaś reagować, gdy twój przedszkolak pokazuje palcem np. osobę na wózku, głośno komentuje ubiór bezdomnego albo uporczywie wpatruje się w czarnoskórego przechodnia? Oto wskazówki, które pomogą ci przygotować go do życia w świecie pełnym różnorodności.

Nauka tolerancji - ważne wskazówki

1. Nie strofuj dziecka za to, że czyjś nietypowy wygląd czy sposób zachowania zaciekawił je i dało temu wyraz Poznającego świat kilkulatka interesuje niemal wszystko i nie ma w tym nic niewłaściwego. Zamiast nerwowo go uciszać, wyjaśnij, że ludzie np. mogą mieć różny kolor skóry albo niektórzy do poruszania się potrzebują wózka. Warto wspomnieć też o tym, że nikt z tego powodu nie jest gorszy ani lepszy.

2. Podsuwaj słowa potrzebne do opisywania różnorodnej rzeczywistości („Ten pan w sklepie był otyły. Nieładnie jest nazywać kogoś grubasem, bo to sprawia tej osobie przykrość”). Pociecha powinna też wiedzieć, że nie mówimy o danej osobie przy niej i nie pokazujemy nikogo palcem.

3. Reaguj zdecydowanie, gdy w twojej obecności ktoś używa takich słów, jak: „czarnuch” czy „żydek” Stanowczo sprzeciwiaj się także pogardliwym określeniom w rodzaju: „Murzyni są brudni” albo „Cyganie to oszuści”. Takie wypowiedzi bazują bowiem na stereotypach, są poniżające i niosą ogromny ładunek negatywnych emocji. Nie protestując, gdy je słyszysz, uczysz swoje dziecko ksenofobii.

4. Często rozmawiaj o ludziach, obyczajach i kulturach odmiennych od naszej Pokazuj w książkach, grach, filmach, jak różne na świecie mogą być języki, religie, ubiory czy upodobania kulinarne. Dzięki temu twój syn czy córka do każdego będzie się później odnosić serdecznie i otwarcie, bez żadnego oporu czy uprzedzeń.