Sposoby na owady - 5 propozycji

kobieta walczy z owadami fot. Fotolia
Dziecko nie umie samodzielnie odpędzać się od owadów. Z tego powodu prezentujemy 5 sposobów, które ułatwią mu to zadanie!
/ 03.06.2013 15:29
kobieta walczy z owadami fot. Fotolia
Komary szczególnie mocno dają się we znaki wieczorem i nocą. Meszki atakują także w dzień. Kleszcze są gotowe do ataku o każdej porze. Przed owadami trzeba więc chronić się przez całą dobę. I trzeba to robić, bo ich ugryzienia są bolesne i w niektórych sytuacjach mogą być niebezpieczne dla życia. Oto kilka strategii działania, dzięki którym pozbędziesz się bzyczącego towarzystwa dziecka!

1. Nigdy nie bagatelizuj wroga

  • Użądlenie osy bywa niebezpieczne nawet dla tych dzieci, które nie są uczulone na jad tego owada. Żądło wbite w okolicy ust, nosa lub gardła może wywołać obrzęk, który utrudni oddychanie.
  • Kleszcze przenoszą niebezpieczne choroby – boreliozę oraz odkleszczowe zapalenie mózgu. Na tę drugą chorobę można się zaszczepić, ale trzeba to zrobić najpóźniej dwa tygodnie przed wyjazdem.
  • Komary są bliskimi krewnymi muchy, ale ze względu na upodobania kulinarne potrafią obrzydzić życie dużo bardziej niż ona. Naszej krwi potrzebują jedynie samice. Ich posiłek może ważyć trzy, a nawet sześć razy więcej niż one same! Na szczęście ukłucia, choć nieprzyjemne, nie są niebezpieczne dla zdrowia. Gdy jednak jest ich dużo, a ofiara należy do osób szczególnie wrażliwych, może dojść do pokrzywki, pogorszenia samopoczucia i stanu podgorączkowego. 
  • Meszki nie bawią się w precyzyjne nacinanie skóry: rozszarpują ją i napełniają brzuchy krwią wypływającą z ranki. W ten sposób otwierają wrota bakteriom. Atakują chmarami. Potrafią wcisnąć się do nosa, ust czy pod powieki. Ich ukąszenia są bolesne, a bąble utrzymują się wyjątkowo długo.

2. Wypróbuj aromatyczne olejki

Wanilia, lawenda i mięta – meszki i komary nie cierpią tych zapachów, a poza tym aromatyczne olejki maskują wabiący je zapach ludzkiego ciała (zwłaszcza potu). Pomóc więc może najzwyklejszy aromat do ciasta, którym skropisz wózek czy ubranko smyka, ustawiona w oknie miseczka z olejkiem miętowym albo mięta czy lawenda w doniczce.

Uwaga! Nie sięgaj po olejki przed wyprawą do lasu. Tam czają się na was głównie kleszcze, które zapach wanilii... wabi!

3. Zakładaj siatki i moskitiery

Siatki do zabezpieczania okien i drzwi można kupić na metry, tak jak materiał, i zamocować za pomocą zwykłej taśmy klejącej. Można je zamówić w firmach, które montują okna, żaluzje, markizy. Warto też kupić specjalne moskitiery do wózków i łóżeczek dziecięcych, które osłonią smyka przed wizytą nieproszonych gości.

4. Ubieraj malca mądrze

Jeśli tylko nie jest bardzo gorąco, zakładaj dziecku bluzeczkę z długim rękawem i spodnie z nogawkami do kostek. Co prawda takie ubranko nie zawsze gwarantuje wygraną, ale może ograniczyć liczbę ukąszeń. Jeśli wybieracie się do lasu, koniecznie załóż dziecku czapeczkę (ochroni przed kleszczami, które można spotkać właśnie na wysokości główki smyka).

5. Unikaj konfrontacji

Komary i meszki składają jaja w wodzie, a więc zazwyczaj trzymają się blisko niej. Owadzi przychówek nie gardzi nawet skromnym metrażem. Dlatego warto usunąć z otoczenia domku lub namiotu beczki z deszczówką czy napełnione wodą konewki. Jeśli chcesz ustawić wózek z bobasem w cieniu, znajdź takie miejsce, gdzie nie ma w pobliżu wysokich traw czy paproci – często czają się w nich kleszcze. Rozejrzyj się też, czy w okolicy nie ma kopca mrówek, uli, gniazda os lub szerszeni.

Redakcja poleca

REKLAMA