Skąd się biorą dzieci?

Seks to wciąż temat tabu dla rodziców. Pytania stawiane przez małe dziecko są kłopotliwe dla wielu rodziców. Co powinno się odpowiedzieć, by zaspokoić ciekawość malucha? Jakich użyć słów, by budować od najmłodszych lat zdrowy obraz seksualności? Opowiadanie o kapuście i bocianie nie jest dobrym rozwiązaniem...
/ 05.07.2011 11:26

Seks to wciąż temat tabu dla rodziców. Pytania stawiane przez małe dziecko są kłopotliwe dla wielu rodziców. Co powinno się odpowiedzieć, by zaspokoić ciekawość malucha? Jakich użyć słów, by budować od najmłodszych lat zdrowy obraz seksualności? Opowiadanie o kapuście i bocianie nie jest dobrym rozwiązaniem...

W dobie „seksu wylanego na ulicę”, aż trudno zrozumieć, dlaczego wciąż mamy kłopoty w mówieniu o tej bardzo istotnej sferze naszego życia. Edukacja seksualna zdaniem specjalistów to kluczowy element prawidłowego rozwoju. Psychoterapeuta Magdalena Pikulska z Scanmed Multimedis podpowiada, jak rozmawiać z dzieckiem, by łatwiej było dyskutować z dorastającym człowiekiem.

Braciszek lub siostrzyczka w brzuchu mamy...
Każde dziecko zauważa zmiany w wyglądzie kobiety będącej w ciąży. Brzuch wzbudza ciekawość – stąd wiele pytań.

Zdaniem Magdaleny Pikulskiej to najlepszym moment, by rozpocząć edukację seksualną: świadomość seksualna to wiedza o tym, jak jest zbudowane nasze ciało – różnice pomiędzy chłopczykiem i dziewczynką. Dziecko chce odpowiedzi na wiele pytań. Dlaczego brzuch kobiety jest miejscem rozwoju dziecka? Jak dziecko się w nim znalazło? Jak przyjdzie na świat? Takie pytania to doskonała okazja, by pokazać dziecku, co to znaczy być kobietą i mężczyzną. Dziecko powinno czuć, że rodzic chce mu wytłumaczyć. Zainteresowanie seksem u czterolatka lub sześciolatka nie powinno niepokoić rodziców – powinni oni czuć, że to szansa, by rozpocząć edukację.

Słowa, które uczą
Dzieci stawiają pytania swobodnie, czują też, gdy rodzice odpowiadają nie szczerze lub zdawkowo, by skończyć temat. To nie jest jednak dobre rozwiązanie, podobnie jak opowieści o bocianach. Powinniśmy rozmawiać szczerze. Oczywiście to nie oznacza, że należy opowiadać ze szczegółami i tak, jak rozmawia się z dorosłą osobą. Ale należy powiedzieć o różnicy pomiędzy kobietą i mężczyzną. Fakt innej budowy anatomicznej jest doskonałym punktem wyjścia, by opowiedzieć o tym, jak dochodzi do powstania nowego życia – mężczyzna posiada plemniki, a kobieta jajeczka, które w połączeniu tworzą dzidziusia. Kolejnym ważnym elementem jest to dlaczego dziecko rozwija się w ciele kobiety. Myślę, że łatwiej to zobrazować dziecku, kiedy rodzice okazują sobie uczucia. Dziecko widząc, że rodzice się całują i przytulają zrozumie, że właśnie ta miłość sprawia, że pojawiają się na świecie dzieci – komentuje Magdalena Pikulska.

Dziecko, a potem nastolatek
Rozmowy z kilkuletnim dzieckiem są fundamentami dla prawidłowego rozumienia seksualności i samego aktu miłosnego przez nastolatki. Współczesne nastolatki zazwyczaj dużo słyszą o seksie, całowaniu – środowisko rówieśników to kopalnia „wiedzy” dla nich. Ich zdanie na ten temat może jednak być już ukształtowane poprzez wcześniejsze rozmowy z rodzicami. Jak radzić sobie z zniekształcaniem postawy? Specjalista z Scanmed Universum: Ważnym jest, aby rodzice pokonali własne bariery na temat seksu i odważyli się rozmawiać na ten temat ze swoimi dorastającymi dziećmi. To nie jest tak, że dzieci nie chcą rozmawiać z rodzicami na temat seksualności, ale widząc jaki problem mają z tym rodzice wolą porozmawiać z rówieśnikami. Dlatego zachęcam do tego, abyśmy przełamali tabu na temat seksualności i zaczęli o tym rozmawiać. Jeżeli mamy z tym problemy, a widzimy, że dziecko chciałoby się czegoś dowiedzieć, to zawsze możemy zwrócić się o pomoc do seksuologa, zaproponować wspólną wizytę, kupić książki.

Rodzice przekazując dzieciom wiedzę kształtują ich postawę wobec całej seksualnej sfery życia. Słowa wypowiadane podczas odpowiedzi na pytania określają sposób myślenia dziecka. Seks powinien być kojarzony z tym, że jest on jedną z form okazywania miłości.

Redakcja poleca

REKLAMA