robienie zdjęć dziecku - porady jak robić fot. Fotolia

Robienie zdjęć dziecku - 5 rad

Nie przywieźć ładnych zdjęć z wakacji to grzech! Tylko jak je zrobić, gdy maluch się ciągle kręci? Podpowiadamy!
/ 18.07.2013 15:37
robienie zdjęć dziecku - porady jak robić fot. Fotolia

1. Nie ustawiaj dziecka do zdjęcia tylko obserwuj malucha

Wykorzystuj sytuacje, które się nadarzają, gdy wychodzicie do miasta coś zjeść albo idziecie na spacer nad morze. W trakcie takiego wyjścia można zrobić masę artystycznych ujęć, np. gdy dzieci idą przez park czy bawią się na bujanym samochodziku. Najfajniejsze momenty do fotografowania zwykle zdarzają się wtedy, gdy się tego zupełnie nie spodziewasz. Warto zawsze mieć aparat pod ręką.

2. Wymyśl zabawę

Jeśli maluch nie ma ochoty na zdjęcia, a zależy ci na zrobieniu fotki w miejscu, w którym jesteś, obiecaj, że potem on sfotografuje ciebie i porównacie zdjęcia. Możesz też zrobić konkurs rzucania szyszkami czy patykami w najbliższą sosnę – a kiedy dziecko tym się zajmie, chwyć za aparat.

3. Myśl jak artysta

Robiąc portrety, próbuj uchwycić różne dziecięce emocje. Uśmiech wcale nie jest konieczny. Nawet smutnemu maluchowi możesz zrobić piękną fotografię.

4. Nie przejmuj się szczegółami

Nie przejmuj się, że dziecko nie patrzy prosto w obiektyw. Jeśli rodzic mówi: „Patrz tu i uśmiechaj się”, maluch zwykle sztywnieje, nie rozumiejąc, czego się od niego wymaga albo nienaturalnie się uśmiecha. To widać na zdjęciach!

5. Wybierz odpowiednią porę

Plenerowe zdjęcia rób o poranku i późnym popołudniem. W południe ostre światło sprawia, że pod nosem i oczami tworzą się cienie. Dzieci mrużą też oczy.

6. Nie oszczędzaj na liczbie

Pstrykaj więcej zdjęć niż jest to potrzebne. Z dużej ilości łatwiej wybrać te najładniejsze, którymi będziesz się potem chwalić. Z resztą robienie zdjęć jest przecież przyjemne!

7. Sposób robienia zdjęć dostosuj do wieku

Jeśli fotografujesz niemowlę, które jeszcze nie chodzi, rób mu portrety, np. gdy siedzi albo ktoś trzyma je na rękach. Możesz je rozśmieszać, np. pukając się w głowę futerałem od aparatu. Leżące dziecko fotografuj z góry lub z boku, zwracając uwagę, czy twarz nie jest zniekształcona.

8. Wybierz odpowiedni sprzęt

Nie kupuj drogiego aparatu, skoro wiesz, że nie wykorzystasz nawet 10% jego możliwości. Dobre zdjęcia możesz robić nawet telefonem, jeśli aparat ma rozdzielczość ok. 5 mln pikseli lub więcej. Ale jeśli chcesz ze zdjęć zrobić plakat lub duży kalendarz, na pewno warto zainwestować w lepszy sprzęt.

Zastanawiasz się, jakich zasad powinnaś się trzymać ty sama, zanim ktoś cię sfotografuje? Przed sesją pamiętaj o odpowiednim makijażu do zdjęć. Dzięki niemu na pewno będziesz wyglądać kwitnąco :)