Pyza na polskich dróżkach

Wykwintne danie literackie.
/ 29.05.2006 15:23
Reprint pierwszego wydania sprzed pięćdziesięciu lat, w niezapomnianej formie wydawniczej i graficznej, skierowany do wszystkich, którzy przygody mazowieckiej Pyzy wspominają jako ulubioną lekturę z dzieciństwa.

„Pamiętam poczciwą, swojska Pyzę! Miałem swoich idoli od Koziołka Matołka po Winnetou, a Pyzę podpatrywałem z zaciekawieniem, ale też z pewną udawaną pogardą, żeby nie być podejrzanym o „dziewczyńskie” sympatie. Zapamiętałem ją jednak nie jako bohaterkę dobranocek, lecz jako wzruszającą postać wspaniale opisaną przez Hannę Januszewską i narysowaną przez Adama Kiliana. Po latach z przyjemnością przypomnę sobie wyrazistą postać ciekawskiej, wszędobylskiej Pyzy!” - powiedział Maciej Kuroń.

Adam Kilian – scenograf, grafik. Po powrocie z Anglii, gdzie studiował architekturę i sztukę w College of Arts and Crafts w Nottingham, został dyrektorem warszawskiego teatru lalkowego „Niebieskie migdały”, przemianowanego później na teatr „Lalka”. Współpracował jako scenograf z wieloma teatrami lalkowymi oraz teatrami dramatycznymi i muzycznymi. Zilustrował m.in. książki: Dębowa kołyska A. Kamieńskiej, Baśń o zaklętym kaczorze M. Kann, Pamiętnik Czarnego Noska i Kichuś majstra Lepigliny J. Porazińskiej. Uczestniczył w wielu wystawach w Polsce i za granicą, jego prace można było oglądać m.in. w Warszawie, Katowicach, Paryżu i Londynie.

Hanna Januszewska, Pyza na polskich dróżkach, ilustr. Adam Kilian, wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2006

Konkurs, konkurs, konkurs!
Konkurs zakończony! Oto lista zwycięzców:

1.  Agnieszka Warlik, Bielawa

2.  Joanna Słoniewska, Kostrzyń

3. Staś Wolinek, Grabówka

4.  Sylwia Starzyk, Lubin

5.  Marianna Jóżwiak, Legnica

6.  Sylwia Białobłocka, Bydgoszcz

7.  Agnieszka Sołtysiak, Piława Górna

8.  Jarosław Kuk, Bobowa

9.   Zbigniew Czarnik, Wrocław

10.  Monika Mucha, Włodawa

Gratulujemy!