Zmiany w programie „Rodzina 500+”. Będzie nowy sposób składania wniosków

Minister cyfryzacji zapowiedział, że szykują się spore ułatwienia dla rodzin starających się o świadczenie na narodzone dziecko. Podobno wnioski mają składać się… same.
Małgorzata Germak / 6 miesięcy temu
Zmiany w programie „Rodzina 500+”. Będzie nowy sposób składania wniosków fot. Adobe Stock

Żeby załapać się na świadczenia w ramach programu 500+, trzeba pobrać odpowiedni wniosek, wypełnić go i złożyć na czas we właściwym urzędzie. Zmieniały się już zasady przyznawania tego dofinansowania. Teraz jednak szykuje się odczuwalna zmiana w formalnościach.

Przyznano odszkodowanie za spóźnione 500+. Szykuje się lawina podobnych spraw?

Marek Zagórski, minister cyfryzacji zapowiedział, że dąży się do tego, aby najważniejsze procesy administracyjne zostały zautomatyzowane i wymagały minimum zaangażowania i działania obywatela.

„Chodzi przykładowo o to, żeby po zgłoszeniu przez internet do urzędu narodzin dziecka nie trzeba było równocześnie składać wniosku o 500+. Będzie on wysyłany automatycznie” – powiedział Zagórski w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Kiedy ruszy nowy sposób składania wniosków o 500+?

Minister cyfryzacji nie podał konkretnego terminu, ale nie wyklucza, że automatyczne składanie wniosku o świadczenia z programu 500+ jest realne jeszcze w tym roku.

Jeśli chodzi o program 500+, to rząd podobno myśli też o kilku innych zmianach. Próg zarobkowy, który uprawnia do pobrania świadczenia na pierwsze dziecko miałby wzrosnąć z 800 zł do 1050. Zmienić miałby się też limit wiekowy – 500+ przysługiwałoby rodzinom, w których są dzieci uczące się do 25. roku życia (teraz pieniądze przysługują za dzieci do 18. roku życia).

Jednak te zmiany byłyby finansowo druzgocące dla budżetu państwa. Na razie nie ma żadnych wiążących decyzji.

źródło: WP Finanse

Czytaj też:Będzie 500+ na pierwsze dziecko? Szykują się zmiany w programie!Wiemy, na co Polacy wydają 500+. Jak się okazuje - wcale nie na dzieci!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 miesięcy temu
Szanowna Pani, w Nest Banku mamy promocję dla beneficjentów programu 500+. Wystarczy założyć Nest Konto, wpisać swój numer rachunku na wniosku z Programu Rodzina 500 plus oraz spełnić warunki promocji - szczegóły na stronie banku nestbank pl/indywidualny/konta/500-plus.html Można zyskać do 200 zł premii dla swojego dziecka. Co kwartał można otrzymać premię w wysokości 50 zł każdą (maksymalnie do 200 zł). Premia zostanie wypłacona na Nest Konto w terminie 20 dni roboczych od zakończenia okresu kwartalnego, za który została naliczona. Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji. Pozdrawiam, Opiekun Klienta Nest Bank nestbank.pl
/6 miesięcy temu
A ja mam pytanie z nieco innej beczki. Czy ktoś z Was odkłada pieniądze z 500+ na przyszłość swojego dziecka? macie jakieś specjalne konto na tę okazję? Chciałabym coś takiego otworzyć, żeby mieć pewność, że nie ruszę tych pieniędzy;)