Program 500+. Będzie nowy sposób składania wniosków

500+ fot. Adobe Stock
Minister cyfryzacji zapowiedział, że szykują się spore ułatwienia dla rodzin starających się o świadczenie na narodzone dziecko. Podobno wnioski mają składać się… same.
Małgorzata Germak / 08.05.2018 09:34
500+ fot. Adobe Stock

Żeby załapać się na świadczenia w ramach programu 500+, trzeba pobrać odpowiedni wniosek, wypełnić go i złożyć na czas we właściwym urzędzie. Zmieniały się już zasady przyznawania tego dofinansowania. Teraz jednak szykuje się odczuwalna zmiana w formalnościach.

Przyznano odszkodowanie za spóźnione 500+. Szykuje się lawina podobnych spraw?

Marek Zagórski, minister cyfryzacji zapowiedział, że dąży się do tego, aby najważniejsze procesy administracyjne zostały zautomatyzowane i wymagały minimum zaangażowania i działania obywatela.

„Chodzi przykładowo o to, żeby po zgłoszeniu przez internet do urzędu narodzin dziecka nie trzeba było równocześnie składać wniosku o 500+. Będzie on wysyłany automatycznie” – powiedział Zagórski w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Kiedy ruszy nowy sposób składania wniosków o 500+?

Minister cyfryzacji nie podał konkretnego terminu, ale nie wyklucza, że automatyczne składanie wniosku o świadczenia z programu 500+ jest realne jeszcze w tym roku.

Jeśli chodzi o program 500+, to rząd podobno myśli też o kilku innych zmianach. Próg zarobkowy, który uprawnia do pobrania świadczenia na pierwsze dziecko miałby wzrosnąć z 800 zł do 1050. Zmienić miałby się też limit wiekowy – 500+ przysługiwałoby rodzinom, w których są dzieci uczące się do 25. roku życia (teraz pieniądze przysługują za dzieci do 18. roku życia).

Jednak te zmiany byłyby finansowo druzgocące dla budżetu państwa. Na razie nie ma żadnych wiążących decyzji.

źródło: WP Finanse

Czytaj też:Będzie 500+ na pierwsze dziecko? Szykują się zmiany w programie!Wiemy, na co Polacy wydają 500+. Jak się okazuje - wcale nie na dzieci!

Redakcja poleca

REKLAMA