Problemy ze skórą dziecka

mama z dzieckiem fot. Panthermedia
Łatwo pojawiają się na niej krostki i grudki. Często swędzą, a wtedy malec złości się i płacze. Na skórne kłopoty jest jednak lek.
/ 09.03.2012 16:22
mama z dzieckiem fot. Panthermedia

Podrażnienia i krostki to domena większości niemowląt. Dlaczego? Bo skóra maleństwa jest inna niż twoja. Przez to, że jest niedojrzała i bardzo delikatna, może jej zaszkodzić nieodpowiednia pieluszka, ubranko wyprane w proszku przeznaczonym dla dorosłych lub po prostu niedokładnie wypłukane. Źle działają na nią nieodpowiednio dobrane kosmetyki (nawet jeśli są dla niemowląt), czy marnej jakości woda z kranu... Ale nie martw się! Pomożemy ci rozpoznać kłopoty ze skórą i ocenić, kiedy można wyleczyć malca w domu, a kiedy trzeba z nim iść do lekarza.

Białe krostki
Najczęściej widać je na nosie, policzkach.
Skąd się biorą? Ich pojawienie się jest spowodowane nadmierną ilością hormonów androgennych (dziecko otrzymało je od ciebie, kiedy było w brzuszku, a także podczas narodzin) oraz przerostem gruczołów łojowych.
Co możesz zrobić? Nie martw się, około 5–6. miesiąca krostki powinny zniknąć same. Jeśli tak się nie stanie, idź z malcem do lekarza.

Łojotokowe zapalenie skóry
Na początku widać je w okolicach brwi – skóra złuszcza się, pojawiają się łuski. Można je też zauważyć we włosach (ciemieniucha), na nosie, za uszami i w miejscach przykrytych przez pieluszkę. Bywają mylone z pieluszkowym lub atopowym zapaleniem skóry.
Skąd się bierze? Ma podłoże genetyczne: jeżeli wy macie łojotokową skórę, malec prawdopodobnie to po was odziedziczy. Zmiany łojotokowe nasila zanieczyszczenie środowiska oraz złej jakości woda.
Co możesz zrobić? Kąp dziecko w wodzie z dodatkiem emolientów, delikatnie natłuszczaj. Jeśli zmiany nie ustępują, idź z maluchem do lekarza.

Atopowe zapalenie skóry
Skóra dziecka jest bardzo sucha, policzki wyglądają jak lakierowane, mogą pojawiać się krostki i grudki. Często widać je na całym ciele, z wyjątkiem miejsc pod pieluszką oraz pleców. Uwaga: bardzo swędzą!
Skąd się bierze? Występuje u dzieci ze skłonnością do alergii. Najczęściej pojawia się około trzeciego miesiąca życia.
Co możesz zrobić? Kąp dziecko w wodzie z dodatkiem emolientów (zapobiegają wysuszeniu), natłuszczaj jego skórę preparatami do skóry atopowej (kupisz je w aptece). Idź z dzieckiem do lekarza: doradzi ci, czy malec musi być na diecie i jakie podawać mu leki.

Prosaki
Wyglądem przypominają zaczopowane, białe grudki. Najczęściej można je zauważyć na czole, brodzie i nosie.
Skąd się biorą? Pojawiają się z powodu zatkania się mieszków włosowych skóry.
Co możesz zrobić? Pielęgnuj dziecko kosmetykami dla niemowląt. Zmiany same ustępują po ok. dwóch miesiącach. Uwaga: nie przekłuwaj grudek ani ich nie wyciskaj!

Trądzik niemowlęcy
Zaskórniki, krostki, grudki, podrażnienia widać głównie na buzi, ale czasem także na klatce piersiowej.
Skąd się bierze? Przyczyną jego pojawienia się jest nadmierna praca gruczołów łojowych oraz obecność hormonów androgennych (malec dostał je od ciebie w czasie ciąży i porodu).
Co możesz zrobić? Przemywaj delikatnie skórę dziecka przegotowaną wodą. Nie myj go zwykłym mydłem, tylko kosmetykami lekko natłuszczającymi skórę. Koniecznie idź do lekarza, jeśli zmiany utrzymują się dłużej lub gdy trądzik pojawia się u niemowlęcia po czwartym miesiącu życia.

Potówki
Mogą występować na całym ciele bobasa. Wyglądają jak drobne, czerwone grudki.
Skąd się biorą? Potówki mogą się pojawić, jeśli w pokoju jest za gorąco lub ubrałaś malucha zbyt grubo. Często mają je również dzieci po nazbyt ciepłej kąpieli, a także leczone na żółtaczkę na oddziałach noworodkowych.
Co możesz zrobić? Często wietrz pokój. Nie przegrzewaj malca, nie ubieraj go za ciepło. Jeśli pojawią się potówki, przemywaj je przegotowaną wodą.

Pieluszkowe zapalenie skóry
Objawia się zaczerwienieniami, odparzeniami, a czasem także małymi rankami na skórze pupy.
Skąd się bierze? Jest spowodowane podrażnieniem skóry składnikami zawartymi w moczu oraz kupce. Na powtarzające się pieluszkowe zapalenia skóry szczególnie często cierpią dzieci, które mają biegunki, alergię lub zakażenia układu moczowego.
Co możesz zrobić? Zakładaj maluszkowi pieluszki jednorazowe (zdecydowanie lepiej chronią przed podrażnieniami niż tetrowe) i często je zmieniaj
– co najmniej sześć razy dziennie. Starannie myj pupę dziecka, gdy zrobi kupkę, a następnie smaruj kremem przeciw odparzeniom. Pozwalaj maluchowi poleżeć bez pieluszki (powietrze leczy skórę). Jeśli zmiany nie ustępują, idź do lekarza. Ich wyleczenie jest bardzo ważne, ponieważ łatwo może dojść do wtórnej infekcji bakteryjnej lub drożdżakowej.

Złuszczanie naskórka
Najczęściej dotyczy rączek i nóżek. Zwykle zaczyna się już w drugiej dobie życia bobasa.
Skąd się bierze? Jego powodem jest suchość skóry, często występująca u niemowląt.
Co możesz zrobić? Nie martw się, niewielkie złuszczanie się naskórka jest czymś normalnym. Smaruj skórę dziecka kremami nawilżającymi oraz natłuszczającymi. Jeśli to nie pomoże, idź z nim do dermatologa.

Redakcja poleca

REKLAMA