POLECAMY

Dlaczego warto zabrać na wakacje probiotyk?

Zobacz, jak zadbać o przewód pokarmowy dziecka podczas zagranicznych wyjazdów! Oto, co musisz wiedzieć!
Dlaczego warto zabrać na wakacje probiotyk? fot. Fotolia
Badania kliniczne pokazują również, że włączenie preparatów probiotycznych (zwierających szczepy Saccharomyces boulardii oraz Lactobacillus rhamnosus GG) do diety 3 dni przed podróżą oraz w trakcie jej trwania redukuje ryzyko wystąpienia „biegunki podróżnych”.

W przewodzie pokarmowym dziecka znajduje się wiele mikroorganizmów, które należą do dwóch grup: o korzystnym i niekorzystnym działaniu dla zdrowia. Grupy te są naturalnie zrównoważone, a dominację wykazują bakterie korzystne dla dziecka z rodzaju Lactobacillus. Bakterie korzystne pełnią ważną rolę ochronną i metaboliczną.

Probiotyki - dlaczego są tak ważne w diecie dziecka?

Zapobiegają kolonizacji przewodu pokarmowego przez drobnoustroje patogenne oraz usprawniają procesy trawienia pokarmu, poprzez zwiększenie aktywności enzymów własnych człowieka. Dlatego nawet częściowe zniszczenie korzystnej flory jelitowej negatywnie wpływa na stan zdrowia dziecka. Prowadzi do zmniejszenia oporności przewodu pokarmowego na kolonizację drobnoustrojami patogennymi i większej skłonności do występowania biegunek infekcyjnych.

Probiotyki - do czego doprowadza ich brak w diecie?

Częstość zachorowań na biegunki wirusowe u dzieci wzrasta w okresie jesienno-zimowym. Należy podkreślić, że 80% zachorowań na biegunki wirusowe ma miejsce w grudniu i styczniu. Częstość zachorowań na biegunki bakteryjne wzrasta natomiast w miesiącach letnich. Około 50% letnich biegunek niemowląt i małych dzieci wywołuje patogenna bakteria Escherichia coli.

Probiotyki - jak zapobiec problemom ze zdrowiem u dzieci?

Elementami postępowania dietetycznego, mającego na celu zmniejszenie częstości występowania biegunki zakaźnej u dzieci jest przede wszystkim stosowanie odpowiedniej diety oraz przyjmowanie preparatów probiotycznych o udokumentowanych właściwościach prozdrowotnych. W celu zmniejszenia częstości występowania biegunki infekcyjnej, zasadnym jest podawanie dzieciom preparatów probiotycznych zawierających w swoim składzie szczepy Lactobacillus rhamnosus GG oraz Saccharomyces boulardi rekomendowane przez Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) i Europejskie Towarzystwo Chorób Infekcyjnych Dzieci (ESPID).

Probiotyki - co wybierać?

Preparatem spełniającym wymogi towarzystw pediatrycznych jest ENTEROMAX. Podstawą zapobiegania „biegunki podróżnych” występującej głównie w miesiącach letnich jest unikanie pokarmów i wody skażonej patogenną bakterią Escherichia coli (ECET). Dlatego udając się do krajów o ciepłym klimacie i stosunkowo niskim standardzie higienicznym należy pić wyłącznie czystą wodę (butelkowana woda mineralna), wystrzegać się spożywania napojów zawierających kostki lodu, nie spożywać produktów obłożonych kostkami lodu, unikać mięs poddanych niewystarczającej obróbce termicznej oraz owoców morza. Świeże owoce i warzywa mogą być spożywane tylko wtedy, jeśli możemy je obrać własnoręcznie.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 lata temu
dokłądnie tak probiotyki na wakacjach to podstawa zwałszcza dla dzieci. Ja zawsze mam coloflor baby w saszetkach bo i dzieciakom mogę dac i dla dorosłych też się nada. Polecam serdecznie.
/5 lat temu
Z dziećmi trzeba wyjątkowo uważać na wypadach wakacyjnych lub weekendowych. Zdarzyło mi się że moje córki miała problemy żołądkowe, nie powiem że popsuło nam to kilka dni wczasów. Teraz jestem mądrzejsza, zawsze zabieram ze sobą probiotyk, nie pozwalam dzieciom pić wody z kostkami lodu i podaje im przy upałach orsalit, żeby wzmocnić je solami mineralnymi i odpowiedną ilością glukozy.
/5 lat temu
Na tydzień przed wakacyjnym wyjazdem zaczynam podawać swojemu synkowi latopic, probiotyk stosowany w walce z alergiami pokarmowymi. Podawanie produktu kontynuuje na wyjeździe, odpukać jeszcze nie zdarzyły mu się problemy jelitowe nawet jak byliśmy w Egipcie. Lepiej zabezpieczyć maluszka w taki sposób niż potem jeździć po lekarzach. Z probiotyków korzystam również ja i mój mąż.