Pierwszy wyjazd z małym dzieckiem - jak się przygotować do podróży?

Tegoroczny maj zachęca do odpoczynku i wyjazdów na łono natury. Jeśli chcemy zabrać dziecko na weekendową wycieczkę powinniśmy odpowiednio przygotować się do drogi. Wybór miejsca, planowanie przystanków na trasie i zabranie ze sobą odpowiednich akcesoriów dla najmłodszego członka rodziny – to kwestie, które powinny być dobrze przemyślane.

Tegoroczny maj zachęca do odpoczynku i wyjazdów na łono natury. Jeśli chcemy zabrać dziecko na weekendową wycieczkę powinniśmy odpowiednio przygotować się do drogi. Wybór miejsca, planowanie przystanków na trasie i zabranie ze sobą odpowiednich akcesoriów dla najmłodszego członka rodziny – to kwestie, które powinny być dobrze przemyślane.

Pierwszy wyjazd z małym dzieckiem - jak się przygotować do podróży?

Zaplanuj wycieczkę
W pierwszą podróż z małym dzieckiem dobrze jest wybrać się w miejsce, które rodzice zdążyli już poznać lub mają o nim informacje ze sprawdzonego źródła, np. od znajomych czy rodziny. Warto sprawdzić, czy w danym miejscu można kupić niezbędne artykuły dla malucha, np. pieluszki lub chusteczki. Jeśli już podjęliśmy decyzję o podróży i wypoczynku z naszą pociechą, należy się spakować. Wyjeżdżając z dzieckiem potrzebujemy wiele rzeczy. Oczywiście pakujemy się biorąc pod uwagę to, jakim środkiem lokomocji będziemy się przemieszczać, na jak długo jedziemy i jaki charakter będzie miał wyjazd. Pamiętajmy również o odpowiedniej ilości ubranek dla dziecka. Idealnie byłoby zabrać ich jak najwięcej, żeby nie zajmować się praniem na wyjeździe i być przygotowanym na każdą pogodę. Cechą charakterystyczną naszego klimatu jest to, że trudno jest przewidzieć, czy nasz wyjazd będzie piękny i słoneczny. Dlatego pakując parasol słoneczny, dorzućmy do walizki także kalosze i pokrowiec przeciwdeszczowy na wózek.

Podróżuj bezpiecznie!
Jeśli zdecydujemy się zabrać dziecko na wycieczkę samochodem, powinniśmy często robić postoje, podczas których maluch będzie mógł odpocząć, zaczerpnąć świeżego powietrza
zjeść. W przerwie podróży możemy położyć dziecko na chwilę do gondoli wózka, aby odpoczęło od pozycji siedzącej w foteliku samochodowym. Starszakowi pozwólmy pochodzić chwilę po parkingu. - W przypadku gdy nasz samochód nie jest wyposażony w poduszkę powietrzną, fotelik dla malucha ważącego mniej niż 13 kg (klasa fotelika 0+), możemy umieścić na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy. Pozostałe grupy fotelików muszą być zamontowane na tylnej kanapie przodem do kierunku jazdy. - dodaje pan Piotr Machura. Pamiętajmy także o tym, że dla zapewnienia dziecku najskuteczniejszej ochrony foteliki samochodowe są zaprojektowane tak, by były ciasne. Dziecko zapięte pasami w foteliku przyjmuje nienaturalną pozycję ciała. Zbyt długie przebywanie malucha w foteliku może być niezdrowe dla jego kręgosłupa. Dlatego też po dotarciu na miejsce pamiętajmy, aby jak najszybciej wyjąc dziecko z fotelika i przełożyć do gondoli lub spacerówki.

Odpoczynek i aktywność
Na wyjazdowy weekend z dzieckiem, dobrym pomysłem będzie wycieczka do lasu czy nad pobliskie jezioro. Rozkładając koc na plaży zapewnimy dziecku dużą swobodę ruchu. Kilka zabawek, kolorowe książeczki i odgłosy natury powinny zająć jego uwagę na dłuższy czas. Jeśli natomiast chcemy spędzić aktywny weekend na wyprawach do lasu. Dziecko może wygodnie i bezpiecznie siedzieć w wózku, podczas gdy rodzice będą przemierzać leśne drogi. – Wózek na tego typu wyprawy powinien mieć przede wszystkim solidną i stabilną konstrukcję. Komfort i bezpieczeństwo dziecku zapewnią duże pompowane koła z łożyskami, opony z grubym bieżnikiem oraz amortyzacja, która zniweluje wszelkie nierówności terenu – radzi Piotr Machura z firmy Deltim, producenta wózków marki Navington i X-lander. Bez względu na miejsce, które wybierzemy do odpoczynku, najważniejsza jest dobra zabawa w rodzinnym gronie.
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/6 lat temu
No własnie chyba w takiej sytuacji jednak zakup dodatkowego ubezpieczenia bedzie najlepszym wyjściem. Na pewno takie specjalne ubezpieczenie jest w Generali, wiec warto to sprawdzic.
/6 lat temu
mnie największe poczucie bezpieczeństwa daje dobrze zaopatrzona apteczka, a odkąd przerobiłam wakacyjna biegunkę u córki staram się przed dalszymi wyjazdami podawać jej przynajmniej na tydzień wcześniej lactoral, na wyjeździe oczywiście tez..
/7 lat temu
Jedno jest pewne,w letni ciepły dzien konieczne sandałki!!!Bez takich dziecko strasznie sie meczy...Ja wlasnie zakupilam wczoraj 2 pary w Lidlu,bardzo porządne za 35zł,i mam spokój :)