Niegrzeczny maluch – instrukcja obsługi

Gdy twój malec skończy rok, jego zachowania staną się coraz to bardziej nieprzewidywalne. Zabieranie zabawek innym dzieciom, nagłe ataki na kolegę, wrzaski co sił w płucach, destrukcja wnętrz... jakkolwiek irytujące, zachowania takie nie powinny jednak wyprowadzać cię z równowagi.
/ 07.12.2007 08:30
Gdy twój malec skończy rok, jego zachowania staną się coraz to bardziej nieprzewidywalne. Zabieranie zabawek innym dzieciom, nagłe ataki na kolegę, wrzaski co sił w płucach, destrukcja wnętrz... jakkolwiek irytujące, zachowania takie nie powinny jednak wyprowadzać cię z równowagi.

I choć niewielu jest rodziców, którzy zachowają zimną krew, gdy ich pociecha z radością ściągnie obrus z obiadem na podłogę, trzeba pamiętać, że dziecko nie zachowuje się w ten sposób, aby okazać nieposłuszeństwo. To jego sposób na poznawanie świata i otoczenia, dlatego ważne jest wskazać mu spokojnie i stanowczo czego, i dlaczego nie należy robić.

Niegrzeczny maluch – instrukcja obsługi

Przede wszystkim bezpieczeństwo – upewnij się, że podczas swojej ekspolaracji i ataków agresji maluszek nie narazi się na poważne uszkodzenia, poparzenia, itp. W pokoju dziecięcym powinno być jak najwięcej poduszek i puf, zaś jak najmniej przedmiotów tłukliwych i kanciastych. Pamiętaj, że wszelkie segmenty czy regały są naturalną pokusą do wspinaczki, zaś kable najlepiej nadają się do ciągnięcia. Szczególnego zabezpieczenia wymagają schody.

Aby wykorzystać energię dziecka warto uruchomić domowy warsztat modeliniarski – gniecenie, ciągnięcie, wałkowanie plastycznej masy to świetny pomysł na połączenie edukacji z zabawą. Jeśli twój maluszek uwielbia chlapać i zalewać łazienkę podczas kąpieli, weź go koniecznie na spacer podczas deszczu i poskaczcie trochę po kałużach – za cenę kilku brudnych ubrań nauczysz go gdzie można trochę pobroić, a gdzie raczej nie.

Jeśli chodzi o porę karmienia, eksperci zalecają, żeby w żadnym razie nie zamieniać jedzenia w batalię, nawet jeśli twój jedzący do tej pory wszystko niemowlak zmienia się w plującego, grymaszącego potwora. Radość pierwszych kroków i ruchów tak absorbuje dziecko, że często nie ma ono po prostu cierpliwości, żeby zjeść swój ulubiony deser. Dlatego daj mu trochę swobody: podczas posiłku postaw koło siebie trzy dania, żeby mały mógł się najeść wybierając, co mu pasuje i wykonując przy tym trochę gimanstyki. Resztę wstaw do lodówki na później. Jeśli mimo to porcje jedzone są zbyt małe, wzbogać menu o zdrowe przekąski co 2 godziny.

Na koniec, pamiętaj aby nie stwarzać sytuacji, które sprzyjałyby kłamstwom albo nieuczciwości. Nie pytaj gdy znasz odpowiedź, bo na pytanie „kto ochlapał ścianę atramentem?” możesz dostać zapewnienie, że „to nie ja”. Lepiej od razu dać dziecku szmatkę i zabrać się z nim do czyszczenia. Pamiętaj, że maluch w obawie przed twoim gniewem bardzo chętnie będzie chciał mijać się z prawdą.

Z kolei, jeśli twój rozrabiaka przyzna się otwarcie do przeskorbania czegoś, nigdy nie zapomnij, aby poza karą, nagrodzić uczciwość. Jeśli twoją jedyną reakacją będą gniew i zakazy, to małe są szansę, że dziecko przyzna się jeszcze kiedyś do występku. Poza tym, pamiętaj, że najlepszą formą uczenia uczciwości jest dochowywanie jej samemu – jeśli obiecujesz, że po obiedzie pójdziecie na lody, nie pozwól, aby mały przekonał się, że słowa można rzucać na wiatr.

Agata Chabierska

Redakcja poleca

REKLAMA