Na czym polega zimny wychów?
Wychowywanie dziecka „na zimno” to typowo racjonalne podejście do kwestii wychowania. Kobiety w tym wypadku powinny odrzucić swój instynkt macierzyński i wszelkie czułości na bok.
W zimnym wychowywaniu dziecka nie można brać swojej pociechy na kolana, przytulać, całowanie dozwolone jest jedynie w czółko i to tylko na dobranoc. Gdy dziecko zrobi coś dobrze, można ewentualnie pogłaskać je po główce. Kiedy coś przeskrobie, należy natychmiast je skarcić i wymierzyć stosunkowo mocne razy rózgą, aby złe zachowanie kojarzyło im się z bólem i aby więcej dziecko go nie powtarzało.
Dziecku należy uświadomić, że nauka jest najważniejsza. Ma być zawsze najlepszym uczniem w klasie i wyróżniać się spośród innych osiągnięciami. Gra na fortepianie, nauka gry w tenisa czy dwóch języków obcych nie powinny sprawiać mu trudności. To jest wypełnianie czasu na maksa, aby dziecko nie zajmowało się „głupstwami” takimi jak np. spotkaniami z przyjaciółmi.
Kim tak naprawdę staje się dziecko wychowywane „na zimno”?
Zimny wychów tak naprawdę nie gwarantuje, że dziecko wyrośnie na matematycznego geniusza czy sławną skrzypaczkę. Często zapewnia jednak coś o wiele gorszego – znienawidzenie nieczułych rodziców.
Dziecko wychowywane „na zimno” ma problemy emocjonalne w dorosłym życiu. Boi się nawiązywać bliższe relacje z obcymi ludźmi – myśli, że skoro rodzice byli w stosunku do niego tak nieczuli, to obcy ludzie mogą wyrządzić mu jeszcze większą krzywdę.
Osoby takie czują się niedowartościowane, ponieważ nie odczuły miłości rodzicielskiej, a w pamięci mają jedynie same wymagania stawiane przez matkę i ojca. Ciężko jest im wejść w związek, a przede wszystkim kochać i okazywać uczucia.
Zobacz też: Dlaczego nie warto wypytywać dziecka?
Czy zimny wychów jest zgodny z naturą?
Rodzice, gdy przychodzi na świat ich długo wyczekiwane maleństwo, chcą dla niego wszystkiego, co najlepsze. Naturalnym odruchem matczynym jest przytulanie dziecka i całowanie go. Rodzice kochają swoje dziecko bezwarunkowo, bez względu na jego wady i wybryki.
Zostało udowodnione naukowo, że dzieci obdarzone miłością i czułością w dzieciństwie, w dorosłym życiu, zarówno zawodowym, jak i prywatnym, radzą sobie o wiele lepiej niż dzieci wychowywane „na zimno”. Osoby, które zaznały ciepła rodzinnego w dzieciństwie, mają podstawy do stworzenia idealnego związku partnerskiego, jak i do założenia rodziny.
Zobacz też: Czy wychowanie bezstresowe jest dobre dla dziecka?