Umorusana buzia, czarne nogi i brudne ręce często można zauważyć u małych dzieci. W wielu przypadkach brud i dzieci to niemalże najlepsi przyjaciele. Nie można się temu dziwić bo przecież jak bawić się w piaskownicy i nie mieć brudnych rąk. Niemożliwe jest również jeść bułki lub banana nie brudząc przy tym buzi. Wiele małych dzieci nie lubi myć rąk. Niechęć do mycia rąk to stan, przez który muszą przebrnąć zarówno dzieci jak i ich rodzice. Rodzice za wszelką cenę muszą uczyć dziecko higieny rąk. Czy dziecku się to podoba czy nie zachęcaj je do mycia rąk. Dowiedz się jak nauczyć dziecko myć ręce.
Mycie rąk - dlaczego tak ważne?
Mycie rąk to skuteczna profilaktyka zatruć pokarmowych i wielu zakażeń. Mycie rąk jest istotne gdyż właśnie dłonie są nośnikiem wirusów i bakterii. Jeśli dziecko nieumytymi rękami będzie dotykać okolice ust, oczu i nosa naraża się na rozwój infekcji. Dlatego staraj się wyrobić w dziecku nawyk mycia rąk. By mycie rąk przyniosło pożądany efekt powinno trwać około 20 sekund (u osoby dorosłej). Konieczne jest również zastosowanie mydła. Sama woda nie pomoże jeśli chcesz uchronić dziecko przed infekcją.
Mycie rąk - by było przyjemne dla dziecka
- Pozwól stosować mydło w płynie
Zalety mydła w płynie znacznie przewyższają plusy mydła twardego. Twarde mydło łatwo wyślizguje się z małych rąk. Przechodzi „z rąk do rąk” a więc jest siedliskiem bakterii, które mogą się rozprzestrzeniać. Używając mydła w płynie dziecko nie ma kontaktu z całym mydłem a jedynie z jego niewielką ilością niezbędna do umycia rąk. Owszem wiele dzieci będzie chciało wyciskać duża ilość mydła w ramach fajnej zabawy, ale ty poproś je o wyciśniecie odpowiedniej porcji mydła. Po spełnieniu prośby odstaw pojemnik z mydłem w „bezpieczne” miejsce.
- Postaw na samodzielność
W wielu przypadkach jest tak, że dziecko nie lubi mycia rąk dlatego, że to mama lub tato myją jego ręce. Pozwól by dziecko brało sprawy w swoje ręce. Jeśli pozwolisz dziecku myc ręce samemu prawdopodobnie jego niechęć do tej czynności zmaleje. Nie zapomnij ustawić odpowiedniej temperatury wody by dziecko nie oparzyło się. Nie bądź zdziwiona gdy po myciu rąk podłoga będzie zachlapana wodą. To nic takiego- po prostu trzeba ją wytrzeć.
Starsze dziecko naucz najpierw odkręcać zimną wodę, w ten sposób unikniesz oparzeń.
Jeśli masz możliwość możesz zastosować baterie z ogranicznikiem temperatury, w których blokada powoduje, że strumień wody ma ustaloną temperaturę.
Po umyciu rąk przez dziecko warto skontrolować efekty. Jeśli nie są zadowalające poproś by dziecko powtórzyło czynność.
By zachęcić dziecko do mycia rąk możecie bawić się w ten sposób, że myjecie ręce sobie nawzajem (ty dziecku, a dziecko tobie).
- Ułatw dziecku dostęp do umywalki
Dziecko nie będzie chętnie dbało o higienę rąk jeśli będzie zmuszone pokonywać cały szereg przeszkód natury technicznej (ręcznik wisi za wysoko, umywalka również, mydło nie jest w zasięgu ręki itp.). Kup podnóżek z antypoślizgową podstawką. Nie pozwól dziecku stawać na wiaderko, kosz itd. po to by ułatwić sobie dostęp do umywalki.
Ręcznik (najlepiej z kolorowym ulubionym motywem dziecka)zawieś tak by dziecko samodzielnie mogło wytrzeć ręce.
- Poza domem skorzystajcie z wilgotnych chusteczek
Jeśli nie ma możliwości umycia rąk nakłoń dziecko by korzystać z chusteczek. Bawcie się w zabawę „wetrzyj brud”. Zachęć dziecko by wtarło w chusteczkę tak dużo brudu jak tylko może. Zobaczysz, że ręce dziecka po chwili będą czyściutkie.
Tato, mamo bądź wzorem! Umyj ręce i zachęć dziecko do higieny rąk.
Źródło: „Pierwsze dwa lata życia dziecka” praca zbiorowa, „Drugi i trzeci rok życia dziecka” A. Eisenberg, H. E. Murkoff, S. E. Hathaway.