Naucz dziecko pewności siebie

dziecko, kobieta, matka
Chciałabyś, by twoje dziecko z uśmiechem wyruszyło na podbój świata? Naucz go pewności siebie, dzięki temu szybciej nawiąże przyjaźnie, przyzwyczai się do przedszkola, szkoły, pracy.
/ 26.03.2009 13:44
dziecko, kobieta, matka
Doskonale wie, czego chce, ale potrafi również zaakceptować zdanie innych. Lubi nowe wyzwania, choć jeszcze ciągle najlepszym miejscem pod słońcem są dla niego ramiona rodziców. Tak właśnie wygląda pewny siebie dwulatek. Twoje dziecko także może nim zostać. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek.

Kochaj z całych sił

Tak to już jest, że pewność siebie nierozerwalnie jest związana z miłością. Jeśli ją okazujesz dziecku, mówisz tym samym: jesteś kimś bardzo ważnym i wartym kochania. W ten sposób maluch uczy się kochać siebie, zaczyna lubić swoje cechy i je akceptować. Dzięki temu w tym nowym dla niego świecie czuje się bezpiecznie. A to poczucie pozwala mu nie bać się nowych wyzwań (np. stawiania pierwszych kroczków, jazdy na rowerku itp.). Miłość warto (i trzeba!) okazywać dziecku na różne sposoby. Nie wystarczy tylko mówić, jak bardzo się kocha. Potrzebne są również czułe gesty, przytulanie, wspólne śmiechy i wygłupy podczas zabawy. Potrzebna jest w odpowiednich momentach uwaga, którą rodzice skupiają na dziecku w stu procentach. Dlatego mów, jak bardzo kochasz, przytulaj, baw się ze smykiem, śmiej i nie zostawiaj go samemu sobie, gdy płacze (nawet gdybyś była na niego zła czy zmęczona jego zachowaniem).

Bądź oparciem dla dziecka
Dziecko, które może zawsze na ciebie liczyć, czuje się pewniej i bezpieczniej. Łatwiej mu wtedy podejmować się nowych zadań, bo wie, że w razie trudności przyjdziesz mu z pomocą: pokażesz, jak włożyć klocek do pudełka i co zrobić, gdy dokuczają koledzy w piaskownicy. Pamiętaj, że dziecko oparcie znajduje nie tylko w słowach otuchy, ale także w ciepłej atmosferze. Twój maluch na pewno bardzo lubi, gdy przytulasz się do swojego męża, bo wtedy czuje, że jest częścią kochającej się rodziny. Łatwiej mu wtedy nabrać pewności siebie, bo dom jest jego ostoją.

Pozwól na eksperymenty
Dbaj o bezpieczeństwo smyka, ale nie pomyl go ze zbytnią ostrożnością. Powinnaś pozwalać malcowi na nowe doświadczenia: naukę jazdy na rowerze czy samodzielne nalanie sobie soczku do kubka. To nic, że pierwsze próby będą nieporadne i zakończone małym siniakiem czy oblaną sokiem bluzeczką. Daj dziecku szansę: w ten sposób komunikujesz mu, że w niego wierzysz i malec nabiera odwagi.

Słuchaj uważnie dziecka
Wszystkiego, co maluch chce ci powiedzieć (nawet gdy większość słów wypowiada w swoim języku). Czasem jesteś już zmęczona, ale dziecko musi wiedzieć, że zawsze może zapytać i każdą informacją podzielić się z tobą. Ma wtedy świadomość, że jest ważne dla ciebie, a więc i dla siebie.

Tłumacz, by zrozumiał świat
Dla dziecka świat jest skomplikowany. Maluch nie od razu przecież wie, dlaczego np. nie można wyrywać innym zabawek. Na początku wystarczą krótkie wyjaśnienia: „Tak nie wolno!”, „Wyrwałeś Kasi zabawkę, więc płacze. Musimy ją oddać”. Im starszy malec, tym więcej i dokładniej trzeba mu tłumaczyć (np. dlaczego jakieś zachowanie jest złe czy dobre). Wtedy świat stanie się dla malca przyjaznym miejscem.

Stawiaj jasne granice
Twoje tłumaczenia nie zawsze odnoszą skutek? Nie szkodzi – to ty jesteś rodzicem i ty wyznaczasz granice, których dziecku przekraczać nie wolno. Nie oznacza to, że rządzisz na każdym polu: córeczka może przecież wybrać kolor rajstop czy sukienki, ale nie może odmówić założenia czapki w zimne dni. Takie jasne stawianie spraw pozwala nabrać pewności siebie, bo malec wie, czego mu nie wolno, a co zależy od jego wyboru.

Nagradzaj malucha
Dziecko założyło samo koszulkę, podzieliło się ciastkami z kolegą – tyle jest powodów do chwalenia małego człowieka! Swoimi ciepłymi słowami i zauważaniem nowych umiejętności czy dobrych czynów zdziałasz więcej niż karaniem złego postępowania. Pozytywne komunikaty upewniają malca, że warto uczyć się, nawiązywać znajomości i dbać o dobrą atmosferę. Dziecko jest dumne z siebie i dowiaduje się, jak należy postępować w życiu.

Dawaj dziecku dobry przykład
Zastanów się, jak reagujesz w nowych sytuacjach. A może ich unikasz, obawiając się, że się ośmieszysz albo sobie nie poradzisz? Jeżeli sama nie czujesz się pewnie, trudno będzie ci nauczyć swoje dziecko odwagi i przebojowości. Dlatego warto popracować także nad sobą – skorzystasz ty i twój maluch. Pamiętaj także, że na otwartość dziecka ma wpływ całe jego otoczenie. Dlatego staraj się zadbać o miłe miejsce spacerów, wybieraj place zabaw, na których maluchy bawią się wspólnie, a potem zastanów się także nad odpowiednim dla smyka przedszkolem. W ten sposób twoje dziecko stanie się pogodnym, pewnym siebie człowiekiem, który wie, czego może oczekiwać od świata.

Redakcja poleca

REKLAMA