Wybór imienia dla swojego dziecka jest niezwykle trudny. Z jednej strony chcemy, by dziecko dobrze się z nim czuło, z drugiej - by trochę wyróżniało się spośród innych rówieśników. I chociaż najczęściej rodzice wybierają klasyczne imiona, tj. Zuzanna, Julia, Maja dla dziewczynek czy Antoni, Jakub, Jan dla chłopców, są tacy, którzy chcą wyróżnić swojego malucha na przedszkolnej liście obecności.
Ministerstwo Cyfryzacji od wielu lat na początku każdego roku publikuje raport najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom w ubiegłym roku. O tym już pisaliśmy. Teraz czas na odwrócenie listy.
Sprawdźmy, jakie imiona wybierano w 2018 roku najrzadziej! Niektóre z nich trudno wymówić!
Zobacz także:
Księga imion dla chłopcówKsięga imion dla dziewczynek
Debora i Ambroży
Na ostatnich miejscach w rankingu najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom w 2018 roku w Polsce znalazły się: Debora, Polianna, Regina dla dziewczynek czy Ambroży, Dajan i Bogusz dla chłopców. Każde z tych imion wybrano sześciokrotnie.
- Regina to imię pochodzenia łacińskiego. Oznacza: "królowa".
- Ambroży to imię pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa ambrosios i oznacza "nieśmiertelny, boski" (ambrozja - napój bogów na Olimpie).
Sława i Konstantyn
Pięcioro dzieci w 2018 roku zostało nazwanych imionami: Sława, Nawojka, Daryna czy Gromosław, Lubomir i Sasza.
- Sława to imię pochodzenia słowiańskiego. Oznacza osobę sławną, znakomitą.
- Lubomir to imię pochodzenia słowiańskiego. Składa się z dwóch członów: lubo- ("lubić, kochać") oraz mir ("pokój, spokój").
Jagienka i Brandon
Rzadko spotykanymi w USC imionami w 2018 roku były także: Jagienka, Walentyna, Mariana dla dziewczynek oraz Brandon, Euzebiusz i Dionizy dla chłopców. Każde z tych imion wybrano po 4 razy.
- Walentyna to imię pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od przydomka Valentinus, który powstał ze słowa valens ("mocny, silny, zdrowy").
- Euzebiusz to imię pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa eusébes, które oznacza: "pobożny, bogobojny".
- Dionizy to imię pochodzenia greckiego. Wywodzi się od imienia boga Dionizosa. W niektórych językach odpowiednikiem tego imienia jest forma Denis.
Flawia i Rajmund
W minionym roku tylko trójka dzieci otrzymała imiona, tj. Flawia, Bogdana, Laurencja czy Rajmund, Światosław, Wiesław.
- Flawia to imię pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa fluvium / flavus ("złoty, żółty, płowy").
- Bogdana to imię pochodzenia słowiańskiego. Wywodzi się od słów Bog- ("Bóg" lub "Boga", pierwotnie w znaczeniu "los, dola, szczęście") oraz -dana ("dana").
- Rajmund to imię pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słów: ragin ("los, zrządzenie losu") oraz munt ("opieka, osłona").
- Wiesław to imię pochodzenia słowiańskiego. Wywodzi się od staropolskich imion typu Wielisław lub Wielesław.
Amalia i Bożydar
Na końcu listy imion żeńskich wybieranych w 2018 roku w Polsce znalazły się m.in. Amalia, Augustyna i Darina. W ubiegłym roku każde z tych imion otrzymały tylko dwie dziewczynki!
A co na liście imion męskich? Bożydar, Dagmar i Eustachy.
Nie są to jednak najrzadziej wybierane imiona w Polsce. Na liście Ministerstwa Cyfryzacji nie widnieją imiona, które nadano w minionym roku tylko jeden raz. Chodzi o prywatność dzieci.
- Bożydar to imię pochodzenia słowiańskiego. Wywodzi się od złożenia członów: boży- (w pierwotnym znaczeniu "los, dola, szczęście") oraz -dar ("upominek, dar, ofiara").
- Eustachy to imię pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa eustachis, które oznacza: "kwitnący, owocny, płodny".